Հայաստանը նախատեսում է պետական սահմանների պահպանությունն ամբողջովին թողնել սահմանապահներին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը ռազմավարական հեռանկարում նախատեսում է պետական սահմանների այն հատվածների պահպանությունը, որն իրականացնում է Զինված ուժերը, դնել սահմանապահների վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում իր ելույթում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ռազմավարական հեռանկարում մենք պատկերացնում ենք, որ ՀՀ պետական սահմանների այն հատվածների պահպանությունը, որն իրականացնում են ՀՀ Զինված ուժերը, կդրվի սահմանապահների վրա, իսկ բանակի ստորաբաժանումները կզբաղվեն մարտունակության բարձրացման հարցերով»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ Արցախի անվտանգությունը կշարունակի իրականացնել Պաշտպանության բանակը՝ ռուսական խաղաղապահ ուժերի հետ համատեղ:

Armenia plans to put protection of state borders on border guards
YEREVAN, APRIL 14, ARMENPRESS. In the strategic perspective the government of Armenia plans to put the protection of the parts of the state borders, which is carried out by the Armed Forces, on the border guards, Prime Minister Nikol Pashinyan said in his remarks at the Parliament.
“In the strategic perspective we imagine that the protection of the parts of the state borders, which is carried out by the Armed Forces, will be put on the border guards, and the Army units will deal with issues on increasing the combat readiness”, the PM said.
He stated that the Defense Army will continue conducting the security of Artsakh together with the Russian peacekeeping forces.