Խդր Հաջոյանը հետմահու պարգևատրեց պատերազմում անմահացած եզդի զինծառայողների և կամավորականների
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի 44-օրյա պատերազմում ակտիվ մասնակցության և հայրենիքի սահմանների պաշտպանության գործում ունեցած ներդրման համար հետմահու պարգևատրվել են պատերազմում անմահացած եզդի զինծառայողներ և կամավորականներ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, պարգևներն ապրիլի 12-ին ծնողներին և հարազատներին հանձնեցին Եզդիների ազգային միության նախագահ Խդր Հաջոյանը և  «Չղջիկներ» Արցախի ազատամարտի վետերանների միավորման նախագահ Նվեր Գալստյանը:
Խդր Հաջոյանի խոսքով՝ եզդիները ղարաբաղյան պատերազմում հերոսաբար մասնակցել են ծանր մարտերի և դժվար պահերին միշտ եղել են հայ ժողովրդի կողքին: Նա ընդգծեց` արցախյան պատերազմում եզդիների հերոսությունն անգնահատելի է:
«Չղջիկներ» Արցախի ազատամարտի վետերանների միավորման նախագահ Նվեր Գալստյանը խորհրդանշական համարեց, որ պետության համար այս ծանր օրերին անգամ ոչ ոք չի մոռացվում, և որոշել են պարգևատրել բոլոր այն տղաներին, որոնք ընկան Արցախի 44-օրյա պատերազմում և իրենց կյանքը զոհաբերեցին հանուն հայրենիքի:
«Ինձ համար շատ մեծ ցավ է տղաներին հետմահու պարգևներ տալը և շատ կուզենայի, որ բոլոր այդ տղաները կենդանի լինեին և անձամբ ստանային իրենց պարգևները»,- ասաց Գալստյանը:
Ռազմական գործիչ, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Գրիգորյանն իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց բոլոր ծնողներին` հերոս որդիներ լույս աշխարհ բերելու, հերոս ամուսիններ ունենալու համար: «Ձեր տղաները հերոս են, ձեր տղաները կանգնել են մեր երկրի սահմանին, դա երբեք չի մոռացվի»,- շեշտեց Գրիգորյանը:
Միջոցառման ընթացքում նաև պարգևատրվեցին Արցախյան 44-օրյա պատերազմին մասնակցած եզդի զինվորականները և կամավորականները:

Хдр Гаджоян посмертно наградил погибших езидов - военнослужащих и добровольцев
За героическое участие в 44-дневной войне в Арцахе, за вклад в защиту границ Родины погибшие на войне езиды - военнослужащие и добровольцы посмертно были награждены. Как сообщает «Арменпресс», 12 апреля награды родителям и родственникам вручили президент Национального союза езидов Хдр Гаджоян и президент Союза ветеранов освободительной войны Арцаха “Летучие мыши”  Нвер Галстян.
По словам Хдра Гаджояна, езиды героически участвовали в карабахской войне, они всегда были в трудные минуты рядом с армянским народом. Он подчеркнул, что героизм езидов в Арцахской войне бесценен.
Президент Союза ветеранов освободительной войны Арцаха “Летучие мыши” Нвер Галстян посчитал важным, что никто не забыт даже в эти тяжелые для государства дни.
“Для меня больно передавать посмертные награды этих мальчиков. Я бы очень хотел, чтобы все эти мальчики были живы, и лично получали бы свои награды”, - сказал Галстян.
Генерал-лейтенант Микаел Григорян, в свою очередь, поблагодарил всех родителей за то, что они воспитали таких сыновей. “Ваши сыновья - герои, ваши мальчики стояли на границе нашей страны, это никогда не будет забыто”, - подчеркнул Григорян.