Պատվաստանյութերի նկատմամբ հետաքրքրությունը բնակչության մեջ բավական մեծ է. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գիշերը Հայաստանը ստացել է կորոնավիրուսի դեմ ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը՝ 15 000 դեղաչափ՝ 7500 հոգու համար: Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ ինչպես AstraZeneca-ի պատվաստանյութը, այն ևս կիրառվելու է ռիսկի խմբերի պատվաստման համար:
«Նախապատվությունը տրվելու է կովիդ-կենտրոնների բուժաշխատողներին, քրոնիկ հիվանդություններով պացիենտներին և 65-ից բարձր մարդկանց:Երևանի ու մարզային ամբուլատորիաների տնօրենների հետ զրույցները ցույց են տվել, որ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի նկատմամբ հետաքրքրությունը բնակչության մեջ բավական մեծ է»,- ասաց նախարարը:
Ավանեսյանի խոսքով՝ չնայած այն փաստին, որ բոլոր պատվաստանյութերն այսօր փոքր խմբաքանակներով են վաճառվում երկրներին և դրանք շատ բարդ է ձեռք բերել, պետությունն ամեն ինչ անում է, որ մարդկանց այլ խմբեր ևս կարողանան ներառվել պատվաստման գործընթացում: «Սակայն այս պահի դրությամբ նույնիսկ զարգացած երկրներում պատվաստում են առաջին հերթին ռիսկի խմբերի ներկայացուցիչներին»,- նկատեց նախարարը:
Պատվաստանյութի հետ կապված հարցը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քննարկել է նաև ապրիլի 7-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ կայացած հանդիպմանը:

YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS. Armenia received the first batch of the Russian Sputnik V vaccine against coronavirus at night – 15,000 doses for 7500 people, Minister of Healthcare Anahit Avanesyan told reporters after the Cabinet meeting, stating that this vaccine as well like AstraZeneca will be used for the vaccination of people who are at risk.
“The preference will be given to the medics of coronavirus-designated centers, the patients having chronic diseases and the people aged over 65. The talks with the directors of clinics in Yerevan and the provinces have shown that there is quite a great interest among the public towards the vaccine”, the minister said.
She stated that the government does everything for other people as well to be able to be included in the vaccination process. “However, as of now even the developed countries are firstly vaccinating the people who are at risk”, she noted.