Պատվաստանյութերի նկատմամբ հետաքրքրությունը բնակչության մեջ բավական մեծ է. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գիշերը Հայաստանը ստացել է կորոնավիրուսի դեմ ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը՝ 15 000 դեղաչափ՝ 7500 հոգու համար: Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ ինչպես AstraZeneca-ի պատվաստանյութը, այն ևս կիրառվելու է ռիսկի խմբերի պատվաստման համար:
«Նախապատվությունը տրվելու է կովիդ-կենտրոնների բուժաշխատողներին, քրոնիկ հիվանդություններով պացիենտներին և 65-ից բարձր մարդկանց:Երևանի ու մարզային ամբուլատորիաների տնօրենների հետ զրույցները ցույց են տվել, որ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի նկատմամբ հետաքրքրությունը բնակչության մեջ բավական մեծ է»,- ասաց նախարարը:
Ավանեսյանի խոսքով՝ չնայած այն փաստին, որ բոլոր պատվաստանյութերն այսօր փոքր խմբաքանակներով են վաճառվում երկրներին և դրանք շատ բարդ է ձեռք բերել, պետությունն ամեն ինչ անում է, որ մարդկանց այլ խմբեր ևս կարողանան ներառվել պատվաստման գործընթացում: «Սակայն այս պահի դրությամբ նույնիսկ զարգացած երկրներում պատվաստում են առաջին հերթին ռիսկի խմբերի ներկայացուցիչներին»,- նկատեց նախարարը:
Պատվաստանյութի հետ կապված հարցը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քննարկել է նաև ապրիլի 7-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ կայացած հանդիպմանը:

Интерес к вакцинам среди населения довольно велик: министр здравоохранения
Ночью в Армению поступила первая партия российской вакцины против COVID-19 “Спутник V” - 15 000 доз, рассчитанных на 7 500 человек. Как передает «Арменпресс», министр здравоохранения Анаит Аванесян после заседания правительства сообщила журналистам, что, как и вакцина “AstraZeneca”, она в первую очередь будет использована для вакцинации групп риска.
“В первую очередь будет вакцинирован персонал медицинских центров, больные хроническими заболеваниями выше 65 лет. Разговоры с руководителями ереванских и областных центров показали, что население весьма заинтересовано в вакцине”, - сказал министр.
По словам Аванесян, несмотря на то, что сегодня все вакцины продаются небольшими партиями, и получить их очень сложно, государство делает все возможное, чтобы включить в процесс вакцинации и другие группы людей. Но на данный момент даже в развитых странах в первую очередь вакцинируются представители групп риска”, - отметила министр.
Вопрос вакцины был обсужден и на встрече премьер-министра Никола Пашиняна с президентом России Владимиром Путиным, состоявшейся 7 апреля.