Թուրքիան դուրս է եկել Ստամբուլյան կոնվենցիայից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի որոշմամբ՝ երկիրը դուրս է եկել Ստամբուլյան կոնվենցիայից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը, որոշումը հրապարակվել է թուրքական Resmi Gazete պաշտոնաթերթում:
Թուրքիան 2011 թվականին էր միացել Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու դրա դեմ պայքարի մասին կոնվենցիային, որը հայտնի է Ստամբուլյան կոնվենցիա անունով:
Երկրի ընտանիքի, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զեհրա Զումրութ Սելջուկը թվիթերյան իր միկրոբլոգում նշել է, որ թուրքական օրենսդրությունը կպաշտպանի կանանց իրավունքները: Նրա համոզմամբ՝ Թուրքիայի օրենսդրական համակարգը այնքան դինամիկ և ուժեղ է, որ կկարողանա ըստ անհրաժեշտության նոր կարգավորումներ իրականացնել:

Turkey withdraws from Istanbul Convention
YEREVAN, MARCH 20, ARMENPRESS. Turkey has withdrawn from the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence Against Women and Domestic Violence, better known as the Istanbul Convention, according to the decree signed by President Recep Tayyip Erdogan, Resmi Gazete reports.
Turkey joined the Istanbul Convention in 2011.
The country’s Family, Labor and Social Services Minister Zehra Zumrut Selcuk said on Twitter that the Turkish legislation will protect women’s rights.
The Istanbul Convention is a human rights treaty of the Council of Europe against violence against women and domestic violence which was opened for signature on 11 May 2011, in Istanbul, Turkey.