Թուրքիան դուրս է եկել Ստամբուլյան կոնվենցիայից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի որոշմամբ՝ երկիրը դուրս է եկել Ստամբուլյան կոնվենցիայից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը, որոշումը հրապարակվել է թուրքական Resmi Gazete պաշտոնաթերթում:
Թուրքիան 2011 թվականին էր միացել Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու դրա դեմ պայքարի մասին կոնվենցիային, որը հայտնի է Ստամբուլյան կոնվենցիա անունով:
Երկրի ընտանիքի, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զեհրա Զումրութ Սելջուկը թվիթերյան իր միկրոբլոգում նշել է, որ թուրքական օրենսդրությունը կպաշտպանի կանանց իրավունքները: Նրա համոզմամբ՝ Թուրքիայի օրենսդրական համակարգը այնքան դինամիկ և ուժեղ է, որ կկարողանա ըստ անհրաժեշտության նոր կարգավորումներ իրականացնել:

Турция вышла из Стамбульской конвенции
Как  передает Арменпресс, ссылаясь на турецкое агентство «Анадолу», решение было опубликовано в официальной газете Turkish Resmi Gazete.
Турция присоединилась к Конвенции о предупреждении борьбе против  насилия в семье и в отношении женщин в 2011 году, известной как Стамбульская конвенция.
Министр труда и социальных вопросовЗейра Замрут Сельджук  заявила в своем микроблоге вTwitter, что турецкое законодательство защитит права женщин. По ее словам, турецкая законодательная система настолько динамична и сильна, что  при необходимости сможет реализовать новые поправки.