ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1928 թ. մարտի 19-ին ծնվել է Վարդուհի Վարդերեսյանը՝ հայ ճանաչված դերասանուհի (մահ.՝ 2015 թ.):
-1913 թ. մարտի 19-ին ծնվել է Մառի Աթմաճյանը՝ սփյուռքահայ բանաստեղծուհի, բանաստեղծ Սեմայի քույրը, Ֆրանսահայ գրողների միության նախագահ (մահ.՝ 1999 թ.):
-1953 թ. մարտի 19-ին առաջին անգամ հեռուստատեսությամբ ցուցադրվեց «Օսկարի» մրցանակաբաշխությունը:
-1955 թ. մարտի 19-ին ծնվել է Բրյուս Ուիլիսը՝ ամերիկացի հանրաճանաչ դերասան:
-1958 թ. մարտի 19-ին Ստրասբուրգում բացվեց Եվրախորհրդարանի առաջին նիստը:
-2011 թ. մարտի 19-ին ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի եւ մի քանի այլ երկրների կողմից ձեռնարկվեց «Լուսաբացի ոդիսականը» ռազմական գործողությունը, որն ուղղված էր միջամտելու 2011 թ. Լիբիայի քաղաքացիական պատերազմին:
-1474 թ. մարտի 19-ին Վենետիկում ընդունվում է օրենք հայտնագործությունների պահպանման մասին, ինչը փաստորեն աշխարհում առաջին օրենքն էր հեղինակային իրավունքի մասին:
-1813 թ. մարտի 19-ին ծնվել է Դավիդ Լիվինգսթոնը՝ շոտլանդացի բժիշկ, ճանապարհորդ, Աֆրիկայի ամենանշանավոր հետազոտողներից մեկը։ Նա է հայտնաբերել Վիկտորիա ջրվեժը եւ անվանել ի պատիվ Անգլիայի թագուհի Վիկտորիայի։ Լիվինգստոնն իր կյանքի մեծ մասն անցկացրել է Աֆրիկան հետազոտելով, նա ոտքով քայլել է մոտ 50 000 կմ ճանապարհ։ Լիվինգսթոնն առաջիններից էր, ով բարձր մակարդակով հանդես էր գալիս Աֆրիկայի սեւամորթ բնակչության իրավունքների պայքարում։
Հիշարժան փաստեր եւ պատմություններ
-Պաղպաղակը կաթի, սերուցքի, շաքարավազի եւ երբեմն այլ բաղադրիչների խառնուրդ է, որը սառեցվում է՝ կիրառելով հատուկ տեխնոլոգիա: Ասում են՝ պաղպաղակները, որոնք այսօր վայելում ենք, ի հայտ են եկել 17-րդ դարում Իտալիայում:
-Ամենաշատ պաղպաղակի գնդիկներ ունեցող կոնը պատրաստվել է 2015 թ. Դմիտրի Պանչիերայի կողմից (Իտալիա): Այն պարունակում էր պաղպաղակի 121 գնդիկ:
-Աշխարհում պաղպաղակի ամենամեծ կոնի երկարությունը կազմել է 3.08 մետր: Այն ստեղծվել է 2015 թ. Նորվեգիայում:
-Ամենաթանկ պաղպաղակն արժեցել է 25 000 դոլար, որը մատուցվել է Նյու Յորքի ռեստորաններից մեկում:
- Հուլիսը համարվում է պաղպաղակի ամիս, ԱՄՆ-ում պաղպաղակի ազգային օրը նշում են հուլիսի երրորդ կիրակի օրը:
-Պաղպաղակը հայտնի դարձավ ամբողջ աշխարհում 20-րդ դարի երկրորդ կեսին, երբ հայտնաբերվեցին այն սառը վիճակում պահելու էժան տարբերակներ:
Մ. Ա.