Ադրբեջանը զինադադարից 4 ամիս անց շարունակում է տառապանքներ պատճառել հարյուրավոր մարդկանց. Այվազյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեի հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց խնդրին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ինչպես «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը, Այվազյանը նշել է, որ զինադադարից 4 ամիս անց էլ Ադրբեջանը շարունակում է տառապանքներ պատճառել հարյուրավոր մարդկանց և նրանց ընտանիքներին:
«Ցավոք, Ադրբեջանը հրաժարվում է կատարել եռակողմ հայտարարությունը, քանի որ հարյուրավոր հայ ռազմագերիներ ու քաղաքացիական պատանդներ մնում են գերության մեջ։ Զինադադարից չորս ամիս անց Ադրբեջանը շարունակում է տառապանքներ պատճառել հարյուրավոր մարդկանց և նրանց ընտանիքների անդամներին՝ նրանց ենթարկելով ֆիզիկական և հոգեբանական ճնշումների։ Այս անընդունելի գործողություններն ավելի ուժեղ են, քան խաղաղության և հակամարտության դադարեցման մասին դատարկ խոսակցությունները»,- նշել է նախարարը:
Այվազյանը Լինդեի հետ զրույցում ընդգծել է, որ չպետք է լինեն պատրանքներ, որ զանգվածային վայրագություններով ուղեկցվող ուժի կիրառումը, ներառյալ էթնիկ զտումներն ու ռազմական հանցագործությունները, կարող է նպաստել հակամարտությունների կարգավորմանը։
«Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ գործընթացի առանցքային հարցերը, որոնք արտացոլված չեն եղել եռակողմ հայտարարության մեջ, մնում են չլուծված։ Նրանց թվում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, որն իր հետ բերում է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի և տարածքների հարցը»,- ասել է Արա Այվազյանը:
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեն մարտի 16-ին ժամանել է Երևան, նա հանդիպումներ կունենա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, նախագահ Արմեն Սարգսյանի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ: Անն Լինդեն մարտի 14-ին այցելել էր Ադրբեջան, որտեղ հանդիպել էր նախագահ Իլհամ Ալիևի և արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ:

Azerbaijan continues to inflict sufferings on hundreds of people 4 months after ceasefire – Armenia FM
YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. During the meeting with OSCE Chairperson-in-Office, Swedish Foreign Minister Ann Linde in Yerevan, Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian has touched upon the issue of the Armenian prisoners of war and civilians who are currently in the Azerbaijani captivity, Armenian foreign ministry spokeswoman Anna Naghdalyan said on social media.
The minister noted that after four months of ceasefire Azerbaijan continues to inflict suffering on hundreds of people and their family members.
“Unfortunately, Azerbaijan refuses to implement the trilateral statement as hundreds of the Armenian POW and civilian hostages remain in captivity. After four months of ceasefire Azerbaijan continues to inflict suffering on hundreds of people and their family members subjecting them to physical and psychological pressure. These unacceptable actions are stronger than hollow talks about peace and the end of the conflict”, the FM told the OSCE Chairperson-in-Office.
Mr. Aivazian also said that “there should be no illusion that the use of force, accompanied by mass atrocities including ethnic cleansing and war crimes, can contribute to conflict resolution”.
“Core issues of the Nagorno Karabakh peace process which have not been reflected in the trilateral statement, remain unresolved. Amongst them is the right of the people of Artsakh to self-determination which entails the issue of the status and territories of Nagorno Karabakh”, the minister added.
OSCE Chairperson-in-Office, Swedish Foreign Minister Ann Linde has arrived in Armenia as part of her regional visit. She is scheduled to meet with Prime Minister Nikol Pashinyan, President Armen Sarkissian, as well as civil society representatives.