Հայաստանը 2024 թվականին չի վճարել ՀԱՊԿ-ում իր անդամավճարը
Հայաստանը 2024 թվականին չի վճարել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամավճարը, ինչը պայմանավորված է կազմակերպության աշխատանքներին Հայաստանի մասնակցության սառեցմամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Ազգային ժողովում ներկայացնելով ՀՀ ԱԳՆ-ի 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը։
«Միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության շրջանակներում բյուջեի ծախսը կազմել է 1 միլիարդ 613 միլիոն դրամ։ Հայաստանն անդամակցում է 110 միջազգային կազմակերպությունների և կոնվենցիաների։ 2024 թվականին մենք փոխանցում ենք կատարել 101-ին։ Նշեմ, որ պայմանավորված ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին մեր մասնակցության սառեցմամբ՝ 2024 թվականին չի վճարել անդամավճարն այս կազմակերպությունում»,-ասաց Միրզոյանը։
Վերջինիս դիտարկմամբ՝ միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ոլորտում մասնագետների պատրաստման և վերապատրաստման համար ծախսվել է 274 միլիոն դրամ։
Նախարար Միրզոյանի խոսքով՝ արտաքին գործերի ոլորտում կառավարության քաղաքականության մշակման և իրականացման համար ծախսվել է 2,941 միլիարդ դրամ ։
«2024 թվականին առաջին անգամ ունեցանք «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովը։ Այդ տարի դրա համար նախատեսված էր 447 միլիոն դրամ։ Կարծում եմ, որ ակնհայտ է այս միջոցառման կարևորությունը և առաքելությունը։ Սա մեր ջանքերի դրսևորումն է նաև այն ուղղությամբ, որ Հայաստանը իր տեղը ունենա միջազգային հարաբերությունների համաշխարհային քարտեզում։ Այս տարի ունեցանք «Երևանյան երկխոսության» երկրորդ համաժողովը, որին մասնակցել են 45-ից ավելի պետությունների, միջազգային կազմակերպությունների, փորձագիտական, ակադեմիական շրջանակների, տեխնոլոգիական ընկերությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, միջոցառումն ունեցել է՝ շուրջ 600 մասնակից»,-նշեց Միրզոյանը։
Նախարարի խոսքով՝ շուրջ 88 միլիոն դրամ հատկացվել է 2 կարևոր միջոցառումների՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Հաագայի 1954 թվականի կոնվենցիայի 70-րդ տարեդարձին նվիրված միջազգային հանդիպման և Հնագույն քաղաքակրթությունների 8-րդ նախարարական հանդիպման համար։

Армения в 2024 году не выплатила членский взнос в ОДКБ
Армения не выплатила членский взнос в ОДКБ в 2024 году, что связано с заморозкой участия Армении в работе организации.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, представляя в Национальном собрании годовой отчет об исполнении государственного бюджета МИД РА за 2024 год.
«Расходы бюджета в рамках сотрудничества с международными организациями составили 1 млрд 613 млн драмов. Армения является членом 110 международных организаций и конвенций. В 2024 году мы осуществили перечисления в 101. Хочу отметить, что из-за заморозки нашего участия в работе ОДКБ Армения не выплатила членский взнос в эту организацию в 2024 году», — сказал Мирзоян.
По представленным им данным, на подготовку и переподготовку специалистов в сфере международных отношений и дипломатии было потрачено 274 млн драмов. По словам министра Мирзояна, на разработку и реализацию политики правительства в сфере иностранных дел было потрачено 2,941 млрд драмов.
«В 2024 году мы впервые провели конференцию «Ереванский диалог». В том году на нее было выделено 447 млн драмов. Я думаю, что важность и миссия этого мероприятия очевидны. Это также проявление наших усилий по обеспечению того, чтобы Армения имела свое место на глобальной карте международных отношений. В этом году мы провели вторую конференцию «Ереванский диалог», в которой приняли участие высокопоставленные представители более 45 государств, международных организаций, экспертных, академических кругов и технологических компаний. В мероприятии приняли участие около 600 человек», — отметил Мирзоян.
По словам министра, на 2 важных мероприятия - международную встречу, посвященную 70-летию Гаагской конвенции ЮНЕСКО 1954 года, и 8-ю министерскую встречу древних цивилизаций - было выделено около 88 млн драмов.