Քննչական կոմիտեն գործ Է հարուցել Միխայիլ Խաչատրյանի դեմ դուստրերի նկատմամբ բռնության եւ ծեծերի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քննչական կոմիտեն (ՔԿ) քրեական գործ Է հարուցել Միխայիլ Խաչատրյանի դեմ դուստրերի նկատմամբ խոշտանգման եւ սեռական բնույթի գործողությունների մասին, ովքեր մեղադրվում են նրա սպանության մեջ: Ինչպես ՏԱՍՍ-ին ճշտել են աղջիկների փաստաբանները, նրանց պաշտպանյալները առայժմ ծանուցված են այն մասին, որ գործով տուժածներ են ճանաչված, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Միխայիլ Խաչատրյանի դեմ հարուցվել Է քրեական գործ դուստրերի նկատմամբ խոշանգման եւ սեռական բնույթի գործողությունների մասին»,- ասել Է փաստաբան Ալեքսեյ Լիպցերը: «Մեզ տակավին պաշտոնապես չեն ծանուցել այդ մասին, բայց հաջորդ շաբաթ պետք Է կանչեն քննիչի մոտ եւ աղջիկներին ճանաչեն տուժածներ»,- իր հերթին նշել Է փաստաբան Ալեքսեյ Պարշինը: 2020 թվականի դեկտեմբերի 4-ին Մոսկվայի Բասմաննի դատարանը մահվան պատճառով Միխայիլ Խաչատրանի նկատմամբ քերական գործի հարուցման մերժման որոշում կայացնելու՝ քննիչի գործողությունները ճանաչել Է անօրինական: Ինչպես հետեւում Է գործի նյութերից, հետագա հետաքննություն կատարելը պնդել են մահացածի քույրերը՝ նրա անվան վերականգնման նպատակով:

СК возбудил дело в отношении Михаила Хачатуряна за насилие и побои в отношении дочерей
Следственный комитет возбудил уголовное дело в отношении Михаила Хачатуряна об истязании и действиях сексуального характера в отношении дочерей, обвиняемых в его убийстве. Как уточнили ТАСС адвокаты девушек, их подзащитные пока уведомлены о том, что признаны по делу потерпевшими.
"В отношении Михаила Хачатуряна возбуждено уголовное дело об истязании и действиях сексуального характера в отношении дочерей", - сказал адвокат Алексей Липцер. "Нас еще официально не уведомляли об этом, но на следующей неделе должны вызвать к следователю и признать девушек потерпевшими", - отметил в свою очередь адвокат Алексей Паршин,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
4 декабря 2020 года Басманный суд Москвы признал действия следователя по вынесению постановления об отказе в возбуждении уголовного дела в отношении Михаила Хачатуряна в связи со смертью незаконными. Как следует из материалов дела, на проведении дальнейшего расследования настояли сестры умершего с целью его реабилитации.