Արարատի մարզպետարանում քննարկվել են 2020-ի արդյունքներն ու առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Արարատի մարզ՝ ընթացիկ և առաջիկա ծրագրերը քննարկելու նպատակով: Մարզպետարանում կայացած խորհրդակցությանը մասնակցել են նաև Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը, Արարատի մարզպետ Ռազմիկ Թևոնյանը, փոխմարզպետները, Դատախազության, Քննաչական կոմիտեի, Ոստիկանության, մարզային վարչությունների, Զինված ուժերի համապատասխան ստորաբաժանման ղեկավարները և պաշտոնատար այլ անձինք: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը նշել է, որ նման աշխատանքային հանդիպումներ ու քննարկումներ կլինեն բոլոր նախարարություններում, գերատեսչություններում և մարզպետարաններում՝ աշխատանքն ամփոփելու և առաջիկա անելիքները գնահատելու համար: «Իհարկե, Արարատի մարզն առաջին հերթին գյուղատնտեսական գործունեության միջավայր է, և մենք առաջիկայում պետք է նաև գարնան գյուղատնտեսական նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնենք, այսօր նաև այդ թեման կքննարկենք: Իհարկե, նաև բիզնես միջավայրի զարգացման հետ կապված խնդիրներն են մեր օրակարգում, սոցիալ-տնտեսական, իրավակարգի և անվտանգության ապահովման հարցերը, և մենք այս բոլոր հարցերով կունենանք քննարկում, կտանք համապատասխան հանձնարարակններ և կամփոփենք այս պահին եղած արդյունքները: Նաև կգնահատենք, թե ինչ առաջանային մարտահրավերներ և խնդիրներ ունենք, որոնցով պետք է զբաղվել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Արարատի մարզպետը և փոխմարզպետերն անդրադարաձել են նախորդ տարվա ընթացքում մարզում արձանագրված արդյունքներին՝ նշելով, որ պայմանավորված կորոնավիրուսային պանդեմիայով ու պատերազմով գյուղմթերքների արտադրության ծավալները փոքր նվազում են արձանագրել, սակայն օրինակ՝ խաղողի ու բանջարեղենային կուլտուրաների արտադրությունն աճել է: Նշվել է, որ մարզում գյուղնշանակության հողատարածքների թիվը կազմում է 156 հազար հեկտար,որոնց թվում են նաև արոտավայրերը: Մշակվող հողատարածքների թիվը հասնում է 42 հազարի:
Այս համատատեքստում, վարչապետը կարևորել է մշակվող հողատարածքների ավելացման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը՝ նշելով, որ կառավարությունը տարբեր միջոցառումներով, սուբսիդավորվող ծրագրերով շարունակելու է գյուղոլորտի խրախուսմանն ուղղված քայլերը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ժամանակակից այգիների, ջերմոցային տնտեսությունների, ֆերմաների հիմնման համար իրականացվող ծրագրերի արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտությունը և պատասխանատուներին հանձնարարել մոնիթորինգի միջոցով գնահատել խնդիրներն ու առաջարկել դրանց լուծման տարբերակներ: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ պետությունը շարունակելու է նաև ներդրումային ծրագրերի իրականացման համար առավել բարենպաստ պայմանների ապահովման քայլերը, ըստ անհրաժեշտության իրականացնելով կոնկրետ օրենսդրական, իսկ ծրագրերում՝ բովանդակային փոփոխություններ:
Տեղեկացվել է, որ 2020 թվականին մարզում իրականացվել է 2,5 մլրդ դրամի 73 սուբվենցիոն ծրագիր, որից կառավարության համաֆինանսավորումը կազմել է 1,3 մլրդ դրամ: Բոլոր ծրագրերի արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով իրականացվել է հետևողական վերահսկողություն: 2021-ի առաջին ամսվա ընթացքում Արարատի մարզից արդեն իսկ ստացվել է 5 սուբվենցիոն ծրագրի հայտ:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների նախապատրաստությանը, շինարարության, կրթության և այլ ոլորտներում առկա խնդիրներին ու լուծման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
ԶՈՒ ներկայացուցիչը զեկուցել է, որ Արարատի մարզի սահմանային օպերատիվ իրավիճակը հանգիստ է և գտնվում է հայկական ուժերի լիարժեք վերահսկողության ներքո: Զեկույցներով հանդես են եկել նաև Դատախազության, Քննչական կոմիտեի և Ոստիկանության մարզային վարչությունների ղեկավարները՝ ներկայացնելով իրավակարգի ապահովմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը
Խորհրդակցությունից հետո վարչապետ Փաշինյանը շրջել է Արտաշատում, զրուցել քաղաքացիների հետ, ծանոթացել նրանց խնդիրներին ու պատասխանել տարբեր հարցերի:

На совещании под председательством премьера в Арарате обсуждены текущие и предстоящие программы
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Араратскую область с целью обсуждения текущих и предстоящих программ. Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в состоявшемся в областном муниципалитете совещании приняли участие министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян, руководитель аппарата премьер-министра Арсен Торосян, губернатор Араратской области Размик Тевонян, заместители губернатора, руководители областных подразделений прокуратуры, Следственного комитета, полиции, Вооруженных сил и другие должностные лица.
Премьер-министр отметил, что такие рабочие встречи и обсуждения пройдут во всех министерствах, ведомствах и областных администрациях, чтобы подвести итоги осуществленной работы и оценить предстоящие проекты.
Конечно, Араратская область - это, прежде всего, среда сельскохозяйственной деятельности, и в ближайшее время мы должны провести сельскохозяйственные подготовительные работы, сегодня мы обсудим и эту тему. Конечно, в нашей повестке есть вопросы, связанные с развитием бизнес-среды, социально-экономические, правовые вопросы и вопросы безопасности, и мы обсудим все эти вопросы, дадим соответствующие поручения и подведем текущие итоги. Также оценим, какие у нас есть первоочередные и приоритетные проблемы, которые нам нужно решать”, - сказал Никол Пашинян.
Губернатор и вице-губернаторы Арарата коснулись зафиксированных в прошлом году результатов, отметив, что из-за пандемии коронавируса и войны производство сельхозпродукции несколько снизилось, однако, например, производство винограда и овощных хозяйств увеличилось. Было отмечено, что количество сельскохозяйственных угодий в области составляет 156 тыс гектаров, включая пастбища. Количество посевных земель достигает 42 тыс гектаров.
В этом контексте премьер-министр подчеркнул важность последовательных шагов по увеличению пахотных земель, отметив, что правительство продолжит предпринимать шаги по развитию сельского хозяйства посредством различных мероприятий и программ субсидирования. Никол Пашинян подчеркнул необходимость повышения эффективности реализуемых программ по созданию современных садов, тепличных хозяйств и ферм и поручил ответственным лицам оценить посредством мониторинга проблемы и предложить решения. Глава правительства отметил, что государство будет и впредь предпринимать шаги по обеспечению максимально благоприятных условий для реализации инвестиционных программ, по мере необходимости вносить конкретные законодательные изменения, а также существенные изменения в программы.
Было отмечено, что в 2020 году в области было реализовано 73 субвенционные программы на 2,5 млрд драмов, из которых государство софинансировало 1,3 млрд драмов. Осуществлен последовательный мониторинг для обеспечения эффективности реализации всех программ. В течение первого месяца 2021 года из Араратской области уже поступило 5 заявок на субвенционные программы.
В ходе обсуждения были обсуждены связанные с подготовкой к весенним сельхозработам вопросы, проблемы в строительстве, образовании и других сферах и возможности их решения.
Представитель Вооруженных сил сообщил, что оперативная обстановка на границе в Араратской области спокойная и находится под полным контролем армянских сил. Руководители областных подразделений прокуратуры, Следственного комитета и полиции выступили с докладами, представив ход работ по обеспечению правопорядка.
После совещания премьер-министр Пашинян прошелся по Арташату, пообщался с гражданами, ознакомился с их проблемами и ответил на различные вопросы.