Օպտիմալ լուծումը կլիներ գերիների փոխանակումը՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» ձևաչափով. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմագերիների փոխանակման խնդրին՝ նշելով, որ աշխատանքներ են տարվում այդ ուղղությամբ:
«Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության, ինչպես նաև երկրների առաջնորդների միջև հունվարի 11-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց վերադարձի հարցի շուրջ աշխատանքները շարունակվում են, և ռուսական կողմն աջակցություն է ցուցաբերում այդ հարցում, այդ թվում՝ իր խաղաղապահ զորախմբի գծով»,- ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ ինչպես ընդգծել են ՌԴ նախագահն ու ԱԳ նախարարը, տվյալ խնդրի օպտիմալ լուծումը կլիներ գերիների փոխանակումը՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» ձևաչափով:

Оптимальным вариантом стал бы обмен пленными по формуле «всех на всех»: Захарова
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ходе еженедельного брифинга коснулась вопроса обмена военнопленными между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что в этом направлении ведутся работы.
Как сообщает Арменпресс, по ее словам, в соответствии с трехсторонним заявлением лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, а также в соответствии с договоренностями между странами от 11 января работа по проблематике возвращения военнопленных и других удерживаемых лиц продолжается.
"И российская сторона оказывает содействие в этих вопросах, в том числе по линии своего миротворческого контингента. Как подчеркивали президент и глава МИД нашей страны, оптимальным вариантом для скорейшего решения данной проблемы стал бы обмен пленными по формуле «всех на всех»", - сказала Захарова.