Աշխարհում հայագիտական կենտրոնների թիվը կավելանա. մանրամասնում է ԿԳՄՍ նախարարի տեղկալը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի տարբեր երկրներում գործող հայագիտական կենտրոնների թիվը կավելանա:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշեց, որ նախատեսվում է գործող 8 հայագիտական կենտրոններին ավելացնել ևս երկուսը:
«Թե որտեղ են լինելու այդ հայագիտական կենտրոնները, դեռ չէի ցանկանա փակագծերը բացել: Դա մի քանի գործոններով է պայմանավրված, մենք աշխատում ենք մեր դեսպանատների հետ: Շատ կարևոր է նաև ընդունող կողմի հետաքրքրվածությունը, որ նրանք համաֆինանսավորում կատարեն և ծրագրերի շարունակականությունը ապահովեն: Շատ կարևորում եմ, որ դրանք լինեն ազդեցիկ հաստատություններում: Սփյուռքի ազդեցիկ կառույցների հետ համագործակցությամբ մտածում ենք նոր ձևաչափեր, որ այդ կենտրոնների ցանցի ընդլայնումը տեղի ունենա ոչ միայն պետբյուջեի հաշվին: Եվ մենք խնդիր ենք դրել, որ այդ բոլոր կենտրոնները ցանցային համագործակցության մեջ լինեն»,- նշեց Արթուր Մարտիրոսյանը:
Նոր հայագիտական կենտրոնները հիմնականում նույն քաղաքականությունն են իրականացնելու, ինչ գործողները, պարզապես այնպես է արվելու, որ դրանք ընդգրկվեն միասնական ցանցի մեջ: Հայկական մշակույթի, կրթության հանրահռչակումը լինելու է հայագիտական կենտրոնների գործունեության առանցքում:

YEREVAN, JANUARY 27, ARMENPRESS. The number of Center for Armenian Studies operating in different countries of the world will increase, Deputy minister of education, science, culture and sport Artur Martirosyan said at a press conference in Armenpress, adding that there are plans to add 2 more such centers to the already existing 8 ones.
“As for the location of these new centers, let me not open the brackets. It is conditioned by several factors, we are working with our Embassies. The interest of the hosting side is also very important so that they will provide co-financing and ensure the continuation of the program. I attach importance to these centers to open in influential institutions. We are thinking about new formats in cooperation with the influential structures of the Diaspora so that the expansion of these centers will not take place only at the expense of the state budget. And we have put a task for all these centers to be in network cooperation”, the deputy minister said.
The new centers will mainly run the same policy as the current ones do. The popularization of the Armenian culture and education will be the focus of their activity.