Մարտահրավերները հնարավոր է լուծել ազգային ներուժի համախմբմամբ. վարչապետն՝ «իԳործ»-ի մասնակիցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 26-ին կառավարությունում հանդիպել է Հայաստանի պետական կառավարման մարմիններում սփյուռքի մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով նրանց՝ վարչապետը նշել է.
«Այս ծրագիրը մենք նախապատրաստել ենք շատ մեծ խանդաղատանքով և մեծ սպասումներով ու հույսերով: Ծրագրի իմաստը և նպատակն այն էր, որ Սփյուռքի երիտասարդ մասնագետները գան և ներգրավվեն Հայաստանի պետական կառավարման մարմիններում, աշխատեն մի որոշակի ժամանակաշրջան, իրենց հետ բերեն նոր դիտանկյուն, նոր հայացքներ, նոր թարմություն, կողքից կարողանան տեսնել և քննել՝ ինչ է կատարվում:
Բայց պետք է խոստովանել, որ ծրագիրը հենց սկզբից ուղեկցվեց մի շարք բարդություններով. նախ կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով հետաձգվեց, ապա համընկավ մեզ համար ամենաբարդ, դժվար և դաժան ժամանակաշրջանի՝ պատերազմի հետ: Եվ, իհարկե, այս առումով ժամանակաշրջանը ամենանպաստավորը չէր, չնայած, մյուս կողմից, գուցե թե ամենաբարդ շրջանում ձեր այստեղ ներկա գտնվելն ինչ-որ առումով շատ մեծ բարոյական աջակցություն էր մեզ բոլորիս, այն նախարարություններում և գերատեսչություններում, որտեղ դուք ներգրավված եք եղել: Եվ ուզում եմ ձեզ շնորհակալություն հայտնել նաև, որ այս դժվար, չափազանց դժվար ժամանակշրջանը ներսից կիսել եք մեզ հետ:
Եվ հիմա՝ այս թեման և գաղափարը, որն ի սկզբանե դրված էր ծրագրի հիմքում, ավելի հրատապ և ավելի սուր է դառնում, որովհետև այն մարտահրավերները, որոնք կան երկրի առաջ, իհարկե, մեր ազգային ինտելեկտուալ և ընդհանրապես ներուժի համախմբման միջոցով է հնարավոր լուծել: Բայց մենք նման ձևակերպումներ անելիս և բանաձևեր կազմելիս պետք է շատ կոնկրետ ձևակերպենք, թե ինչ նկատի ունենք, և ընդհանրապես այս հարաբերություններում ինչն է, որ պետք է փոխենք և ինչպես է, որ պետք է փոխենք: Բայց դա ավելի երկար խոսակցության հարց է: Ես հիմա կուզենայի նաև լսել ձեզ, մասնավորապես, պարոն Սինանյան, Ձեր կարծիքը ծրագրի ընթացքի վերաբերյալ: Եվ նաև մտքեր փոխանակենք, թե ինչ տպավորություններ ունեն մասնակիցները և կառավարության ներկայացուցիչները ծրագրի, նրա հետագայի, շարունակականության և արտահայտման ձևերի մասին»:
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ անդրանիկ «իԳործ»-ի ընթացիկ արդյունքները վկայում են, որ այն համապատասխանում է դրա հիմքում դրված տեսլականին: Մասնակցության շուրջ 800 դիմում է ստացվել, այս տարի մասնակիցների թիվը 49-ն է, ծրագիրը մեկամյա է: Սփյուռքահայ մասնագետները ժամանել են աշխարհի տարբեր երկրներից՝ ԱՄՆ, Ավստրիա, Գերմանիա, Թաիլանդ, Իսրայել, Իրան, Լիբանան, Կանադա, Կիպրոս, Նիդերլանդներ, Շվեդիա, Չինաստան, ՌԴ, Վրաստան, Ուկրաինա, Ֆրանսիա: Ընդ որում, մասնակիցներ են ժամանել նաև պատերազմի ընթացքում և պատերազմից հետո: Նրանք աշխատանքի են անցել 19 պետական կառույցում՝ հնարավորություն ունենալով սեփական փորձն ու գիտելիքները ներդնելու տարբեր ոլորտների բարելավման, քաղաքականությունների ու ծրագրերի մշակման գործում: Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավարն անդրադարձել է նաև ծրագրի սոցիալական կողմին և տեղեկացրել, որ մասնակիցների մի մասը հայրենադարձման որոշում է կայացրել և Հայաստան տեղափոխվել ընտանիքներով: Ինչ վերաբերում է գործնական ասպեկտին, Զ. Սինանյանի խոսքով՝ սփյուռքահայ մասնագետները 3-4 ամսվա աշխատանքի ընթացքում արդեն որոշակի հաջողություններ են արձանագրել ցուցադրելի արդյունքների՝ մշակված ծրագրերի, առաջարկների, տեսքով: Ծրագրի մասնակիցները նաև այցելել են Արցախ:
«իԳործ»-ի մասնակիցները ներկայացրել են իրենց, այն աշխատանքը, որ իրականացնում են պետական տարբեր գերատեսչություններում, ինչպես նաև վարչապետի հետ կիսվել տպավորություններով և հարցեր ուղղել նրան: Երկխոսության շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը նրանց հետ մտքեր է փոխանակել հետպատերազմյան իրավիճակներում անելիքների, Հայաստանի վերափոխման ու առաջընթացի, տնտեսության զարգացման, պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացման, կրթության բարեփոխման, նորարարական և գիտելիքահեն մտածելակերպի խթանման, տարբեր ոլորտներում ՏՏ զարգացման, Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ կապի ամրապնդման, Սփյուռքի գաղթօջախներում հայապահպանության ուղղությամբ աշխատանքի, մշակույթի տարածման շուրջ:
«իԳործ»-ցիները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ նման ծրագիր նախաձեռնելու համար, որը հնարավորություն է տալիս գիտելիքներն ու հմտությունները ծառայեցնել հայրենիքի զարգացմանը՝ հատկապես այսօրվա դժվարին իրավիճակում: Նրանք հայտնել են, որ արդեն ունեն հաջողության պատմություններ, հանդես են եկել որոշակի նախաձեռնություններով, ծրագրերի առաջարկներով և շարունակելու են աշխատել:
Վարչապետն ընդգծել է՝ այս ծրագրով կառավարությունը նպատակ ունի համազգային հավաքական ջանքերն ի մի բերել ու մեկտեղել մայր հայրենիքի զարգացման գործում, որպեսզի, բացի հոգևոր ամուր հիմնարար կապից, Սփյուռքը հայրենիքի հետ կապվածության նաև այլ հարթակներ ունենա: Այս առումով Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հետադարձ կապը և հորդորել «իԳործ»-ի մասնակիցներին՝ արձանագրել խնդիրները, ներկայացնել լուծման առաջարկներ:

Стоящие перед нами вызовы можно решить путем консолидации национального потенциала: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян встретился сегодня в правительстве с участниками программы по привлечению армянских специалистов диаспоры в органы государственного управления Армении “иГорц”.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, приветствуя участников встречи, премьер-министр отметил:
“Мы подготовили эту программу с большим энтузиазмом, большими ожиданиями и надеждами. Цель программы заключалась в том, чтобы привлечь молодых специалистов из диаспоры к участию в государственном управлении Армении, чтобы они поработали в течение определенного периода времени, принесли с собой новую оптику, новые взгляды, свежесть, имели возможность со стороны увидеть и изучить происходящее.
Но надо признать, что программа с самого начала сопровождалась рядом осложнений. Сначала она была отложена из-за эпидемии коронавируса, потом совпала с самым тяжелым для нас периодом - войной. И, конечно, время в этом плане было не самым благоприятным, хотя, с другой стороны, возможно, ваше присутствие здесь в самый сложный период было в какой-то мере огромной моральной поддержкой для всех нас, в тех министерствах и ведомствах, где вы были задействованы. И я хочу поблагодарить вас за то, что вы разделили с нами этот трудный, чрезвычайно трудный период.
И сейчас эта тема и идея, которая изначально лежала в основе программы, становится все более актуальной и острой, потому что задачи, стоящие перед страной, конечно, могут быть решены за счет консолидации нашего национального интеллектуального и общего потенциала.
Но когда мы делаем подобные формулировки и предлагаем подобные формулы, мы должны четко сформулировать, что мы имеем в виду, что нам нужно изменить в этих отношениях в целом и как нам это нужно изменить. Но это вопрос более длительного разговора. Сейчас я хотел бы послушать вас, в частности, господин Синанян, Ваше мнение о ходе реализации программы. А также обменяемся мнениями о впечатлениях участников и представителей правительства о программе, ее будущем, преемственности и формах выражения”.
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян отметил, что текущие результаты первой программы “иГорц” показывают, что она соответствует лежащему в ее основе видению. Было получено около 800 заявок, в этом году количество участников составило 49, программа рассчитана на один год. Специалисты из диаспоры приехали из разных стран мира: США, Австрии, Германии, Таиланда, Израиля, Ирана, Ливана, Канады, Кипра, Нидерландов, Швеции, Китая, России, Грузии, Украины, Франции. Причем участники также прибывали во время и после войны. Они перешли на работу в 19 государственных учреждениях, имея возможность вкладывать свой опыт и знания в улучшение различных областей, разработку политики и программ. Главный уполномоченный по делам диаспоры коснулся социальной стороны программы и сообщил, что некоторые из участников решили репатриироваться и переехать в Армению со своими семьями. Что касается практического аспекта, по словам Синаняна, за 3-4 месяца работы специалисты диаспоры уже зафиксировали определенные успехи в виде наглядных результатов - разработанных программ и предложений. Участники программы также посетили Арцах.
Участники программы “иГорц” рассказали о себе, представили свою работу в различных госструктурах, а также поделились с премьер-министром своими впечатлениями и задали ему вопросы. В рамках диалога Никол Пашинян обменялся с ними мнениями о шагах в послевоенной ситуации, трансформации и прогрессе Армении, экономическом развитии, повышении эффективности системы государственного управления, реформировании образования, продвижении инновационного и основанного на знаниях мышления, развитии информационных технологий в различных сферах, укреплении связей Армения-диаспора-Арцах, работе по сохранению армянской идентичности в диаспоре, распространении культуры.
Участники программы “иГорц” поблагодарили правительство Республики Армения за инициирование такой программы, которая дает возможность применить знания и навыки на благо развития Родины, особенно в сегодняшней сложной ситуации. Они сообщили, что у них уже есть истории успеха, они выступали с определенными инициативами, предлагали программы и продолжат работать.
Премьер-министр подчеркнул, что посредством этой программы правительство нацелено на объединение общенациональных коллективных усилий на благо развития Родины, чтобы, помимо прочной и фундаментальной связи, у диаспоры были и другие площадки для связи с Родиной. В связи с этим Никол Пашинян подчеркнул важность обратной связи и призвал участников программы “иГорц” фиксировать проблемы, представлять предложения по их решению.