Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը մտահոգություն է հայտնել Մարսելի հայկական եկեղեցու վրա հարձակման դեպքով
Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը մտահոգություն է հայտնել Մարսելի հայկական
եկեղեցու վրա հարձակման դեպքով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը մտահոգություն է հայտնել Մարսելի հայկական եկեղեցու վրա թուրք-ադրբեջանական հարձակման դեպքով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` դեսպանությունը նշել է, որ պետք է բացառել նման ոտնձությունները:
«Հարձակումը Մարսելի հայկական եկեղեցու մշակութային կենտրոնի վրա խիստ մտահոգություն է առաջացնում։ Վերահաստատում ենք, որ ազգային պատկանելության հիմքով և ատելությամբ հրահրված ցանկացած արարք, ինչպիսիք վերջին շրջանում Ֆրանսիայում հայերի և հայկական մշակութային ժառանգության դեմ թուրք-ադրբեջանական ոտնձգություններն էին, պետք է բացառվի»,- ասված է գրառման մեջ:
Անհայտ անձինք հունվարի 24-ին՝ ժամը 18:40-ին կրակել են Մարսելի «Սուրբ Սահակ և Սուրբ Մեսրոպ» մշակույթի կենտրոնի ուղղությամբ: Մշակույթի կենտրոնը հայկական կազմակերպությունների համակարգման կենտրոնակայանն է: Արցախյան պատերազմի ժամանակ այն համակարգում էր Մարսելից և Ֆրանսիայի հարավից Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական օգնությունը: Մինչ այս նմանօրինակ դեպքեր տեղի են ունեցել Բեռլինում, Սան Ֆրանցիսկոյում, Փարիզում և Դեսինում, երբ վանդալիզմի էր ենթարկվել Կոմիտասի արձանը և Ցեղասպանության հուշահամալիրը: Այս գործողություններում ներգրավված էր «Գորշ գայլեր» թուրքական ծայրահեղ ազգայնական խմբավորումը, որը լուծարվել է Ֆրանսիայում:

Посольство Армении во Франции обеспокоено нападением на армянскую церковь Марселя
Посольство Республики Армения во Франции выразило обеспокоенность в связи с турецко-азербайджанским нападением на армянскую церковь в Марселе.
Как передает «Арменпресс», посольство заявило, что необходимо исключить подобные посягательства.
“Нападение на культурный центр Армянской церкви Марселя вызывает серьезную обеспокоенность. Вновь подтверждаем, что любые действия, спровоцированные на почве национальной принадлежности и ненависти, такие как турецко-азербайджанские посягательства на армян и армянское культурное наследие, происходящие в последнее время во Франции, должны быть исключены”, - говорится в заявлении посольства.
Неизвестные лица 24 января в 18:40 стреляли в направлении марсельского Культурного центра  “Святой Саак и Святой Месроп”. Культурный центр - координационный центр армянских организаций. Во время Арцахской войны он координировал отправку гуманитарной помощи, направляемой в Армению из Марселя и с юга Франции. До этого подобные случаи имели место в Берлине, Сан-Франциско, Париже и в Десине, где вандализму подверглись памятник Комитасу и Мемориал Геноцида армян. В этих действиях участвовала радикальная турецкая националистическая группировка “Серые волки”, которая во Франции была ликвидирована.