ՊԵԿ-ը հավաքագրումների ճշտված ցուցանիշի նկատմամբ 59 մլրդ դրամով գերակատարում է ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական բյուջեի մասին օրենքով 2020 թվականի համար նախատեսված էր 1 տրիլիոն 607 մլրդ դրամ եկամուտների համաքագրում, սակայն, կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված, տարվա ընթացքում ցուցանիշը ճշգրտվեց, նվազեցվեց մինչև 1 տրիլիոն 326 միլիարդի:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՊԵԿ հարկային վարչարարության կազմակերպման, դիտարկման և հսկողության վարչության պետ Կարեն Թամազյանը նշեց, որ տարվա ընթացքում Պետական եկամուտների կոմիտեի կատարողականը կազմել է 1 տրիլիոն 385 մլրդ դրամ: Այսինքն՝ ճշտված ծրագրային ցուցանիշի նկատմամբ շուրջ 59 մլրդ դրամով գերակատարում է տեղի ունեցել: Այս ցուցանիշը, ըստ Կարեն Թամազյանի, 2019 թվականի հետ համադրելի չէ,քանի որ 2020 թվականի մարտից Հայաստանում կորոնավիրուսն ակտիվացավ՝ իր բոլոր հետևանքներով:
«Ասեմ, որ 2020 թվականին հարկ վճարողներին վերադարձվել է շուրջ 138 մլրդ դրամ, որը նույնպես նախորդ տարի ՊԵԿ-ի կողմից հավաքագրված գումարն է: Այսինքն, եթե խոսենք ընդհանուր հավաքագրումից, ապա 1 տիրլիոն 523 միլիարդի չափով ՊԵԿ-ի կողմից ապահովվել է հարկային եկմաուտների և պետական տուրքերի գծով գումարներ, որից 138 միլիարդը վերադարձվել է հարկ վճարողներին, արդյունքում, վերջնական ցուցանիշը կազմել է 1 տրիլիոն 385 մլրդ: Եթե խոսենք կառուցվածքի մասին, ապա ասեմ, որ 1000 խոշոր հարկատուները վճարել են նշված գումարի շուրջ 71.3 տոկոսը: Պետական եկամուտների ավելի քան 90 տոկոսը վճարվում է ավելացված արժեքի հարկ վճարողների կողմից»,- ասաց Կարեն Թամազյանը:

КГД перевыполнил показатель сбора налогов на 59 млрд драмов
В соответствии с Законом О государственном бюджете на 2020 год был предусмотрен сбор доходов в размере 1 трлн 607 млрд драмов, однако, вследствие эпидемии, в течение года показатель был пересмотрен и сокращен до 1 трлн 326 млрд.
На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» начальник управления по организации, мониторингу и контролю налогового администрирования КГД Карен Тамазян отметил, что в течение года выполнение сборов Комитета по государственным доходам составило 1 трлн 385 млрд драмов. То есть, по сравнению с пересмотренным программным показателем произошло перевыполнение примерно на 59 млрд драмов. Этот показатель, по словам Карена Тамазяна, не сопоставим с 2019 годом, поскольку с марта 2020 года в Армении была эпидемия со всеми его последствиями.
“Отмечу, что в 2020 году налогоплательщикам было возвращено около 138 млрд драмов, что также является суммой, собранной КГД в прошлом году. То есть, если говорить об общем сборе налогов, то КГД в размере 1 трлн 523 млрд обеспечил суммы по линии налоговых доходов и государственных пошлин, из которых 138 млрд были возвращены налогоплательщикам, в результате, окончательный показатель составил 1 трлн 385 млрд драмов. Более 90% государственных доходов выплачиваются налогоплательщиками на добавленную стоимость”, - сказал Карен Тамазян.