Արմեն Գրիգորյանը շնորհավորել է Ջեյք Սալիվանին ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական նշանակվելու առիթով
Արմեն Գրիգորյանը շնորհավորել է Ջեյք Սալիվանին ԱՄՆ նախագահի ազգային
անվտանգության հարցերով խորհրդական նշանակվելու առիթով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ջեյք Սալիվանին՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Անվտանգության խորհրդի գրասենյակից:
Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է. «Հարգելի պարոն Սալիվան,
Խնդրում եմ ընդունեք իմ ջերմ շնորհավորանքները Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Նախագահի՝ Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
Վստահ եմ, որ Ձեր գիտելիքները և փորձը էապես կնպաստեն ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության օրակարգի առաջմղմանը:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ իր երկկողմ հարաբերությունները՝ խարսխված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության վրա: Մենք նաև բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ-ի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի դերը Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերջնական լուծման հարցում։ Վստահ եմ, որ ԱՄՆ-ի ջանքերը արդյունարար նշանակություն կունենան տարածաշրջանում համընդհանուր կայունության և անվտանգության հաստատման գործում։
Հուսով եմ մոտ ապագայում հանդիպել Ձեզ՝ քննարկելու հայ-ամերիկյան գործընկերությունը` այն ավելի համընդգրկուն ու համապարփակ դարձնելու նպատակով»:

Armenia SC Secretary congratulates Jake Sullivan on appointment as Biden’s National Security Advisor
Armenia SC Secretary congratulates Jake Sullivan on appointment as Biden’s National Security
Advisor
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan sent a congratulatory letter to Jake Sullivan on his appointment as National Security Advisor to the President of the United States of America, Mr. Grigoryan’s Office told Armenpress.
The letter reads as follows:
“Dear Mr. Sullivan,
Please accept my warmest congratulations on your appointment as National Security Advisor to the President of the United States.
I am confident that your knowledge and experience will significantly contribute to the promotion of the US national security and foreign policy agenda.
Armenia attaches great importance to its bilateral relations with the United States of America based on the shared values of democracy, protection of human rights and the rule of law. We also attach great importance, to the role of the United States as a Co-Chair of the OSCE Minsk Group in the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict and the final resolution of the status of Nagorno Karabakh. I am confident that the United States' efforts will be instrumental in ensuring comprehensive stability and security in our region.
I hope to meet with you soon to discuss the Armenian-American partnership to make it more inclusive and comprehensive”.