Հայ վիրաբույժը Լիոնում ղեկավարել է ուսից սկսող 2 ձեռքի աշխարհում առաջին փոխպատվաստման վիրահատությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսլանդացի մի մարդ ստացել է աշխարհում առաջին՝ ուսից սկսող երկու ձեռքի փոխպատվաստում Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է The Guardian-ը:
Պացիենտը 2 ձեռքը կորցրել էր 23 տարի առաջ՝ աշխատանքի ընթացքում պատահարի հետևանքով: Բժիշկների խոսքով՝ տղամարդը փոխպատվաստման վիրահատությունից հետո լավ է վերականգնվում: Սակայն դեռ անորոշ է, թե որքան շարժունակություն կվերականգնվի:
Վիրահատության գլխավոր վիրաբույժ Արամ Ղազարյանը մամուլի ասուլիսում, սակայն ասել է. «Եթե նա կարողանա վերականգնել իր արմունկը ծալելու հնարավորությունը, դա կյանք փոխող կլինի»:
Նշվում է, որ տարիներ են պահանջվել հարմար դոնոր գտնելու համար, մոտ 50 բժշկական անձնակազմ է ներգրավվել վիրահատության նախապատրաստման գործընթացում:

В Лионе хирург-армянин руководил первой в мире операцией по пересадке двух целых рук – с плечами
В Лионе   исландцу  была сделана первая в мире   трансплантация  двух целых рук – вместе с  плечами.
Пациент потерял обе руки 23 года назад – в результате несчастного случая на работе. По словам врачей, мужчина хорошо поправляется после операции по трансплантации. Однако до сих пор неясно, насколько восстановится подвижность.
Главный хирург операции Арам Казарян в  ходе пресс-конференции сказал: «Если он сможет восстановить способность сгибать локоть, это изменит его жизнь».
На поиск подходящего донора ушли годы, к подготовке операции было привлечено около 50 медработников.