ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման հարցերի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հունվարի 18-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ի շարունակություն օրերս տեղի ունեցած հեռախոսազրույցների՝ արտգործնախարարներն անդրադարձել են տարածաշրջանում կայունության հաստատման և անվտանգության ապահովման հարցերի: «Նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների կյանքի կոչման համատեքստում նախարար Այվազյանը ևս մեկ անգամ ընդգծեց հումանիտար հարցերի լիարժեք իրականացման, նախևառաջ՝ ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց անհապաղ և անվտանգ հայրենադարձման առաջնահերթությունը:
Նախարար Այվազյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրեց Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական կրոնական և պատմամշակութային ժառանգության պահպանման և այդ գործում միջազգային մասնագիտական կառույցների անխափան ներգրավվածության կարևորության վրա:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին նաև երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում հայ-ռուսական օրակարգի շուրջ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Главы МИД Армении и РФ обсудили вопросы обеспечения безопасности в регионе
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в продолжение недавних телефонных разговоров министры иностранных дел затронули вопросы установления стабильности и безопасности в регионе. В контексте реализации трехсторонних заявлений от 9 ноября и 11 января министр Айвазян еще раз подчеркнул приоритетность полной реализации гуманитарных вопросов, в первую очередь, немедленного и безопасного возвращения военнопленных, заложников и других задержанных.
Министр Айвазян обратил внимание собеседника на важность сохранения армянского религиозного, исторического и культурного наследия на территориях Арцаха, находящихся под контролем Азербайджана, а также в данном вопросе непрерывной вовлеченности соответствующих международных структур.
Собеседники также обменялись также мнениями по армяно-российской повестке дня в двустороннем и многостороннем формате.