Երևանից Ստեփանակերտ անվճար տեղափոխող ավտոբուսներն առաջիկայում ևս կշարունակեն գործել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանից դեպի Ստեփանակերտ անվճար ուղևորվող ավտոբուսները կշարունակեն գործել այնքան ժամանակ, որքան դրա անհրաժեշտությունը լինի: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց ՀՀ-ում Արցախի կառավարության օպերատիվ շտաբի աշխատանքները համակարգող, Արցախի Հանրապետության նախագահի գլխավոր խորհրդական Միքայել Վիրաբյանը:
«Հայստանի համապատասխան կառույցների հետ պայմանավորվածությունները կան, անվճար ավտոբուսները kշարունակեն գործել: Երևանի «Կիլիկիա» ավտոկայանից ուղևորափոխադրումներն իրականացվում են ու կիրականացվեն այնքան, որքան դրա կարիքը լինի»,- ասաց Միքայել Վիրաբյանը:
ՀՀ-ում Արցախի կառավարության օպերատիվ շտաբի աշխատանքները համակարգողը նկատեց, որ պատերազմը դադարելուց հետո՝ սկզբնական շրջանում Արցախ մեկնող ավտոբուսների թիվը մեծ էր: Եղել են օրեր, որ Երևանից մեկ օրում 25-ից ավելի ավտոմբուսներ են անվճար տեղափոխել արցախցիներին: Այսօր համեմատաբար քիչ են: Նման ավտոբուսներ են աշխատել նաև Հայաստանի տարբեր մարզերի մարզկենտրոններում ևս: Միքայել Վիարբյանը նշեց, որ այսօր նույնպես, եթե պետք լինի, մյուս մարզերի մարզկենտրոններից անվճար ուղևորափոխդրումներ կկազմակերպվեն: Մարզկենտրոններում այդ նպատակի համար դեռ կան հերթապահ ավտոբուսներ:
2020 թվականի նոյեմբերից կանոնավոր կերպով ամեն օր անվճար հիմունքներով Երևանից Ստեփանակերտ են ուղևորվում մարդատար ավտոբուսներ: Արցախ են վերադառնում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած պատերազմի հետևանքով Հայաստանում ապաստանած արցախցիները:

Автобусы, бесплатно перевозящие из Еревана в Степанакерт, в ближайшее время продолжат работать
Автобусы, отправляющиеся бесплатно из Еревана в Степанакерт, будут работать до тех пор, пока в этом будет необходимость. Об этом на пресс-конференции в зале «Арменпресс» сказал координатор работ оперативного штаба правительства Арцаха, главный советник президента Республики Арцах Микаел Вирабян.
“Есть договоренности с соответствующими структурами Армении, бесплатные автобусы будут продолжать работать. С Ереванского автовокзала “Киликия” пассажирские перевозки осуществляются и будут осуществляться столько, сколько потребуется”, - сказал Микаел Вирабян.
Координатор работ оперативного штаба правительства Арцаха в Армении отметил, что после прекращения режима огня, на начальном этапе, число автобусов, отправляющихся в Арцах, было больше. Бывали дни, когда за один день более 25 автобусов из Еревана бесплатно доставляли арцахцев на родину. Сегодня их сравнительно мало. Подобные автобусы работали и из областных центров разных областей Армении. Микаел Виарбян отметил, что и сегодня, если понадобится, из областных центров будут организованы бесплатные пассажирские перевозки. В областных центрах для этой цели еще есть дежурные автобусы.
С ноября 2020 года на регулярной и бесплатной основе из Еревана в Степанакерт отправляются пассажирские автобусы. В Арцах возвращаются арцахцы, нашедшие в дни войны приют в Армении.