Թրամփը մտադիր Է շուրջ 100 մարդու ներում շնորհելու մասին հայտարարել հունվարի 19-ին. CNN
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի գործող նախագահ հանրապետական Դոնալդ Թրամփը մտադիր Է հունվարի 19-ին հայտարարել շուրջ 100 մարդու ներում շնորհելու մասին: Ըստ որում, ինչպես հունվարի 17-ին նշել Է CNN հեռուստաընկերությունը, Սպիտակ տան ղեկավարը չի պլանավորում ներում շնորհել ինքն իրեն, ինչն ավելի վաղ նշել են ամերիկյան զանգվածային լրատվամիջոցները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Սկզբնապես, նշում Է CNN-ը, Թրամփը պլանավորել Էր երկու խումբ մարդկանց ներում շնորհելու մասին հերթով հայտարարել անցյալ շաբաթվա վերջին եւ հունվարի 19-ին:
Սակայն հունվարի 6-ին Վաշինգտոնում նրա կողմնակիցների սարքած անկարգությունների ֆոնին Սպիտակ տան ղեկավարը հարկադրված Էր վերանայելու իր պլանները: Այժմ սպասվում Է, որ Թրամփը կհայտարարի միանգամից շուրջ 100 հոգու ներում շնորհելում մասին դեմոկրատ Ջոզեֆ Բայդենի պաշտոնակալության նախօրյակին, որը նշանակված Է հունվարի 20-ին: Ըստ որում հեռուստաընկերությունը պնդում Է, որ իրադարձությունները Վաշինգտոնում եւ դրանց հաջորդած՝ Թրամփի իմփիչմենթը կարող Էին հանրապետականին դրդել, որ չհայտարարի իր զավակներին, փաստաբան Ռուդոլֆ Ջուլիանիին եւ ինքն իրեն ներում շնորհելու մասին:
Այս պահին CNN-ի աղբյուրները կարծում են, որ Թրամփը չի համարձակվի իրեն ներում շնորհել, սակայն նախազգուշացնում են, որ նրա գործողությունները նախագահական ժամկետի վերջին օրերին կարող են անկանխատեսելի բնույթ կրել: Ինչպես հունվարի 6-ի իրադարձություններից հետո հայտնել Է The New York Times թերթը, Թրամփը վերջին շաբաթներին իր շրջապատի հետ քննարկել Է այն բանի հնարավորությունը, որ ինքը մինչեւ իր պաշտոնից հեռանալը կանխիչ կարգով կհայտարարի ինքն իրեն ներում շնորհելու մասին: Ավելի վաղ CNN-ը հայտնել Է, որ հանրապետականն օգնականների հետ քննարկել Է իր դուստր Իվանկային եւ նրա ամուսին Ջարեդ Քուշներին, որոնք նրա խորհրդականներն են, ինչպես նաեւ մի շարք այլ մարդկանց կանխիչ կարգով ներում շնորհելու հնարավորությունը: Նշվել Է, որ Միացյալ Նահանգների ղեկավարը վախենում Է, որ ինքն ու իր մերձավորները կարող են հետապնդումների ենթարկվել նոր վարչակազմի օրոք, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

CNN: Трамп намерен объявить о помиловании около 100 человек 19 января
Действующий президент США республиканец Дональд Трамп намерен 19 января объявить о помиловании около 100 человек. При этом, как отмечает в воскресенье телекомпания CNN, глава Белого дома не планирует помиловать самого себя, на что ранее указывали американские СМИ.
Изначально, отмечает CNN, Трамп планировал поочередно объявить о президентском помиловании двух групп людей в конце прошлой недели и в предстоящий вторник. Однако на фоне беспорядков, устроенных его сторонниками в Вашингтоне 6 января, глава Белого дома вынужден был пересмотреть свои планы. Теперь ожидается, что Трамп объявит о помиловании сразу около 100 человек накануне инаугурации демократа Джозефа Байдена, которая намечена на 20 января,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
При этом телекомпания утверждает, что события в Вашингтоне и последовавшая за ними процедура импичмента Трампа могли склонить республиканца к тому, чтобы не объявлять о помиловании своих детей, адвоката Рудольфа Джулиани и себя самого. К настоящему моменту источники CNN считают, что Трамп не решится на собственное помилование, однако предупреждают, что его действия в последние дни президентского срока могут носить непредсказуемый характер.
Как сообщала после событий 6 января газета The New York Times, Трамп в последние недели обсуждал со своим окружением возможность того, что он до ухода со своего поста объявит о помиловании в превентивном порядке себя самого. Ранее CNN сообщала, что республиканец обсуждал с помощниками возможность в превентивном порядке помиловать свою дочь Иванку и ее супруга Джареда Кушнера, являющихся его советниками, а также ряд других людей. Отмечалось, что американский лидер опасается того, что он и его приближенные могут подвергнуться преследованиям при новой администрации.