Ադրբեջանում հայ գերիների հարցաքննությունների արդյունքները չեն կարող հիմք լինել նրանց քրեական հետապնդման ենթարկելու համար. ՄԻՊ
Ադրբեջանում հայ գերիների հարցաքննությունների արդյունքները չեն կարող հիմք լինել
նրանց քրեական հետապնդման ենթարկելու համար. ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը նոր արտահերթ զեկույց է ներկայացրել այն մասին, որ Ադրբեջանում հայկական կողմի գերիների հարցաքննությունների արդյունքները չեն կարող որևէ հիմք լինել նրանց քրեական հետապնդման ենթարկելու համար և չեն կարող ապացույց լինել միջազգային, այդ թվում` դատական ատյաններում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Իրականում, շատ արժեքավոր զեկույց է (անգլերենով է): Կոնկրետ օրինակներով է:
Զեկույցը վերաբերում է Ադրբեջանում գերիների` թե´ զինծառայողների, թե´ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ վերաբերմունքին։
Զեկույցում հատուկ շեշտադրում է արվում Ադրբեջանում նրանց հարցաքննությունների վրա՝ եզրահանգելով, որ հայկական կողմի գերիների հայտնած տեղեկությունները չեն կարող որևէ հիմք ծառայել նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդման համար, ինչպես նաև չեն կարող ունենալ որևէ ապացուցողական նշանակություն միջազգային կառույցներում:
Մասնավորապես, արտահերթ զեկույցը ներկայացնում է ադրբեջանական զինված ուժերի դաժանությունները, որոնք ուղեկցվել են հայկական կողմի գերիներին խոշտանգելով, գործողություններ անել հարկադրանքով, նվաստացնելով և այլն:
Այս փաստերը հիմնված են զեկույցում բերված ապացույցների ու վերլուծությունների վրա, ինչը ևս մեկ անգամ հաստատում է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայկական կողմի գերիների նկատմամբ միջազգային բացարձակ պահանջներով արգելված մեթոդների կիրառման մասին:
Զեկույցի գնահատականները հիմնված են նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի սեփական փաստահավաք աշխատանքների վրա:
Բացի այդ, ուսումնասիրվել են ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերաբերմունքի և նրանց հարցաքննության հետ կապված միջազգային պահանջները և իրավական չափանիշները, օբյեկտիվ բնույթի ապացույցներ ու այլ նյութեր:
Արտահերթ զեկույցն իմ ստորագրությամբ վաղը կուղարկվի միջազգային կառույցներին, այդ թվում` Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Շնորհակալություն եմ հայտնում իրավապաշտպան տիկին Սիրանուշ Սահակյանին` զեկույցը կազմելու ու ապացույցների վերլուծության հարցում համատեղ աշխատանքի ու արժեքավոր աջակցության համար»,- գրել է Թաթոյանը:

Information provided by Armenian POWs in Azerbaijan can’t serve as base for prosecution against them
YEREVAN, JANUARY 14, ARMENPRESS. Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan has released a new report, stating that “information derived from interrogation of Armenian prisoners in Azerbaijan can neither be used as evidence, nor can serve against them as a basis for their criminal prosecution”.
“A new very valuable report!!! With concrete examples!
The report places particular emphasis on the Armenian POWs’ interrogation in Azerbaijan, concluding that the information provided by the Armenian prisoners can not serve as a basis for criminal prosecution against them, nor could it have any probative value in international organizations and venues.
In particular, the special report presents the atrocities of the Azerbaijani armed forces, which among other things, were accompanied by torture, indignation and humiliation of the Armenian prisoners.
These facts are based on the evidence and analysis provided in the report, which once again confirms the use of methods prohibited by the Azerbaijani armed forces against the Armenian prisoners in accordance with strict international standards. The report's assessments are also based on the ombudsman's own fact-finding work.
In addition, international requirements for the treatment of prisoners of war, civilians, their interrogation, legal standards, objective evidence and other materials were examined.
The ombudsman will send the special report to international organizations, including to the European Court of Human Rights.
I express sincere appreciation to Ms. Siranush Sahakyan for her important assistance and valuable contribution to composition of the report and analysis of evidence.
Here is the link of the report: https://bit.ly/3bzlbFF”, Ombudsman Tatoyan said in a statement on Facebook.