Ռուսական կողմը վստահեցրել է՝ գերեվարված 62 քաղաքացիների կյանքին վտանգ չի սպառնում. ՀՀ ԱԺ պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սոֆիա Հովսեփյանին, Նազելի Բաղդասարյանին, նաև գերեվարվածների հարազատներին վստահեցրել է, որ Հին Թաղեր-Խծաբերդ հատվածից գերեվարված 62 քաղաքացիների կյանքին ու առողջությանը վտանգ չի սպառնում, նախնական տվյալներով՝ այս շաբաթ ռուսական կողմը այց կկատարի Բաքու՝ ճշգրտելու վերադարձի ժամկետները, պայմանները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտնեց Սոֆիա Հովսեփյանը՝ մանրամասներ ներկայացնելով Արցախ այցից:
«Հանդիպումներ ունեցանք բոլոր պատասխանատու գերատեսչությունների հետ, այդ թվում՝ ռուսական կողմի հետ, ներկայացվեց ամբողջական խնդիրը և ցուցակները, որը վերցրել են իրենց մոտ, և ըստ դրա նույնականացում կարվի: Ռուսական կողմը, պարոն Մուրադովը վստահեցրեց, որ գերիների կյանքին և առողջությանը որևէ վնաս չի սպառնում: Այսինքն՝ իրենք ամրագրել են այս փաստը»,-ասաց Հովսեփյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ Մուրադովը վստահեցրել է ինչպես իրենց, այնպես էլ գերեվարված անձանց ծնողներին, որ որևէ խնդիր չի սպառնում: Գերիների վերադարձի հետ կապված ժամկետներ, որպես այդպիսին, չի նշվել՝ ելնելով անվտանգությունից: Պատգամավորը հույս հայտնեց, որ մոտ ապագայում կտեսնենք արդեն 62 գերիներին: «Նաև կա խոսք, որ մյուս գերիները, որոնք վաղուց էին գերեվարվել, նույնպես կվերադարձվեն»,-նշեց նա:
Նազելի Բաղդասարյանն էլ ասաց, որ 24-ժամյա կապի մեջ են գերեվարված 62 քաղաքացիների հարազատների մեջ, փորձելու են հնարավոր ամեն բան անել, որ տեղեկատվությունը ծնողներին հասանելի լինի: «Անուններ և ճշգրտված ցուցակներ չկան, հանդիպմանն այդ ցուցակները փոխանցվել են գեներալ Մուրադովին, և անվանական ճշգրտումները կլինեն առաջիկա օրերի ընթացքում»,-ասաց Բաղդասարյանը:
Հաջորդ գործընթացը պետք է լինի վերադարձի ժամկետների քննարկումը: «Խիստ նախնական տվյալներով՝ այս ընթացիկ շաբաթվա ընթացքում պետք է այց կատարվեր Բաքու, որից հետո ժամկետների և պայմանների մասին ավելի հրապարակային տեղեկատվություն կլինի»,-ասաց պատգամավորը:

Российская сторона заверила, что жизни 62 пленных граждан ничего не угрожает: депутат НС Армении
Командующий миротворческими силами Российской Федерации в Арцахе генерал-лейтенант Рустам Мурадов заверил депутатов НС Армении Софию Овсепян, Назели Багдасарян, а также родных пленных, что жизни и здоровью 62 граждан, захваченных на этой неделе на участке Хин Тагер-Хцаберд, не угрожает опасность. По предварительным данным на этой неделе российская сторона поедет в Баку для уточнения условий возврата. Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции заявила София Овсепян, представив подробности своего визита в Арцах.
“Мы имели встречи со всеми ответственными ведомствами, в том числе и с российской стороной, была представлена вся проблема в целом, списки, по которым будет проводиться идентификация. Командующий Мурадов заверил, что жизни и здоровью заключенных не угрожает опасность”, - сказала Овсепян.
По словам депутата, Мурадов заверил родителей пленных военнослужащих и их самих, что проблем нет. Дата возвращения не установлена по соображениям безопасности. Депутат выразила надежду, что в ближайшее время 62 пленника будут возвращены. “Есть разговоры, что и другие пленные, давно взятые в плен, также будут возвращены”, - сказала она.
Назели Багдасарян сказала, что между ними и родными 62 пленных граждан есть 24-часовая связь, они делают все возможное, чтобы информация была доступна родителям. “Нет имен, нет скорректированных списков, эти списки на встрече были переданы генералу Мурадову, в ближайшие дни будут поименные корректировки”, - сказала Багдасарян.
Следующим шагом будет обсуждение даты возвращения. “По предварительным данным, визит в Баку должен состояться на этой неделе, после чего будет больше информации”, - сказала депутат.