ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է հարավարևելյան սահմանագոտու նոր բնագծեր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեկտեմբերի 18-ին այցելել է ՀՀ հարավարևելյան սահմանագոտի: Վաղարշակ Հարությունյանը հետևել է նոր բնագծերում իրականացվող մարտական հերթապահության ընթացքին, զրուցել հրամանատարների և զինծառայողների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախարար Հարությունյանը, մասնավորապես, այցելել է նաև այն տարածքներ, որտեղ հայ և ադրբեջանցի դիրքապահների միջև հեռավորությունը, որոշ դեպքերում, ընդամենը 100 մետր է կազմում:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հատուկ ուշադրություն է դարձրել նոր ստեղծվող և կահավորվող դիրքերի կենցաղային պայմաններին, մարտական հերթապահություն իրականացնող անձնակազմի  համար նախատեսված խրամատային ենթակառուցվածքներին: Հարավային զորամիավորման հրամանատարը նախարար Հարությունյանին զեկուցել է, որ նոր ստեղծվող դիրքերում արդեն իսկ սկսվել են կահավորման աշխատանքները, մասնավորապես՝ եղանակային անբարենպաստ պայմաններում մարտական հերթապահությունը լիարժեք իրականացնելու համար:
Զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Ժիրայր Պողոսյանը նշել է, որ աշխատանքների ծավալները հետզհետե ավելանում են և առավել ինտենսիվ կդառնան հատկապես գարնանային ամիսներին:
Զորամիավորման անձնակազմի հետ հանդիպման ընթացքում Վաղարշակ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել պատերազմին մասնակցած զինծառայողներին, պարգևատրել աչքի ընկած սպաներին և ժամկետայիններին: Նախարարը նշել է, որ պաշտպանական գերատեսչությունը ձեռնարկելու է բոլոր միջոցները՝ առաջնագիծը ծառայության համար առավելագույնս անվտանգ դարձնելու և անհրաժեշտ կենցաղային պայմաններ ստեղծելու համար:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը նաև հանձնարականներ է տվել ստորաբաժանումների հրամանատարներին՝ թիկունքային ապահովման, հենակետերի կառուցման և մարտական հերթապահության կրման վերաբերյալ:

Министр обороны Армении посетил новые рубежи в юго-восточной приграничной зоне
Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян 18 декабря посетил юго-восточную приграничную зону государства, проследил за боевым дежурством на новых рубежах, побеседовал с командованием и военнослужащими.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью министерства обороны Армении, министр Арутюнян, в частности, посетил районы, где расстояние между позициями Армении и Азербайджана в некоторых случаях составляет всего 100 метров.
Особое внимание министр обороны уделил жилищным условиям на вновь созданных и обустроенных позициях, окопной инфраструктуре для проводящего боевое дежурство личного состава. Командующий Южным корпусом доложил министру Арутюняну, что уже начались работы по меблировке вновь созданных позиций, в частности, для полноценного выполнения боевого дежурства в неблагоприятных погодных условиях.
Командующий войсковой частью генерал-майор Жирайр Погосян отметил, что объем работ постепенно увеличивается и станет более интенсивным, особенно в весенние месяцы.
В ходе встречи с личным составом войсковой части Вагаршак Арутюнян поблагодарил военнослужащих, принимавших участие в войне, наградил выделившихся офицеров и призывников. Министр отметил, что Минобороны примет все меры, чтобы линия фронта была максимально безопасной для службы и были созданы необходимые бытовые условия.
Министр обороны также дал указания командирам подразделений по обеспечению тыла, строительству баз и несению боевого дежурства.