Կանադացի սենատորը դատապարտել է Սենատի կողմից Արցախի անկախության բանաձևը չճանաչելը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի Սենատի անդամ Լեո Հուսակոսը դատապարտել է օրենսդիր մարմնի կողմից Արցախի անկախության բանաձևը չճանաչելու հանգամանքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Հուսակոսը գրել է «Թվիթեր»-ի իր էջում՝ նշելով, որ երկրի վարչապետն այդ քայլով դարձյալ կանգնեց դիկտատորի կողքին:
«Սա տխուր օր է հայ ժողովրդի համար: Նրանց լքեց Ջասթին Թրյուդոն, որը դարձյալ կանգնեց դիկտատորի կողքին: Առավել ցավալի է, որ Թրյուդոյի սենատորները նախընտրեցին քաղաքականություն խաղալ և երես թեքեցին հայ համայնքից»,- գրել է Հուսակոսը:
Սենատորն իր գրառումն ավարտել է «Ճանաչի՛ր Արցախը» հեշթեգով:
Կանադայի խորհրդարանը դեկտեմբերի 8-ին մերժել է Հայաստանի ու Արցախի դեմ ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիան դատապարտելու, Թուրքիայի նկատմամբ զենքի վաճառքի արգելք սահմանելու, Արցախի ազատ ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը ճանաչելու և Արցախի Հանրապետության անկախությունը ճանաչելու բանաձևը:

Канадский сенатор осудил непринятие Сенатом резолюции о независимости Арцаха
Член сената Канады Лео Хусакос осудил непринятие законодательной властью резолюции о независимости Арцаха. Как сообщает Арменпресс, Хусакос написал об этом на своей странице в Twitter, отметив, что этим шагом премьер-министр страны вновь поддержал диктатора.
“Это печальный день для армянского народа. Их покинул Джастин Трюдо, который снова встал на сторону диктатора. Еще болезненнее то, что сенаторы Трюдо предпочли играть в политику и отвернулись от армянской общины”, - написал Хусакос.
Сенатор завершил свой пост хэштегом “Признать Арцах”.
8 декабря Парламент Канады отклонил резолюцию, осуждающую азербайджано-турецкую агрессию против Армении и Арцаха, вводящую запрет на продажу оружия Турции, признание неотъемлемого права Арцаха на свободу самоопределения и признание независимости Республики Арцах.