Կանադացի սենատորը դատապարտել է Սենատի կողմից Արցախի անկախության բանաձևը չճանաչելը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի Սենատի անդամ Լեո Հուսակոսը դատապարտել է օրենսդիր մարմնի կողմից Արցախի անկախության բանաձևը չճանաչելու հանգամանքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Հուսակոսը գրել է «Թվիթեր»-ի իր էջում՝ նշելով, որ երկրի վարչապետն այդ քայլով դարձյալ կանգնեց դիկտատորի կողքին:
«Սա տխուր օր է հայ ժողովրդի համար: Նրանց լքեց Ջասթին Թրյուդոն, որը դարձյալ կանգնեց դիկտատորի կողքին: Առավել ցավալի է, որ Թրյուդոյի սենատորները նախընտրեցին քաղաքականություն խաղալ և երես թեքեցին հայ համայնքից»,- գրել է Հուսակոսը:
Սենատորն իր գրառումն ավարտել է «Ճանաչի՛ր Արցախը» հեշթեգով:
Կանադայի խորհրդարանը դեկտեմբերի 8-ին մերժել է Հայաստանի ու Արցախի դեմ ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիան դատապարտելու, Թուրքիայի նկատմամբ զենքի վաճառքի արգելք սահմանելու, Արցախի ազատ ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը ճանաչելու և Արցախի Հանրապետության անկախությունը ճանաչելու բանաձևը:

YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. Member of the Senate of Canada Leo Housakos has condemned the fact that the Senate has not recognized the motion on recognizing Artsakh.
“Motion 36 defeated. This is a sad day for the Armenian people. They have been abandoned by Justin Trudeau, who once again favours a tyrant. And sadder still that Trudeau’s Senators chose to play politics and turned their backs on the Armenian community. #RecognizeArtsakh”, the Senator said on Twitter.
On December 8 the Parliament of Canada rejected the motion on condemning the Azerbaijani-Turkish aggression against Armenia and Artsakh, upholding a permanent ban on military exports to Turkey, recognizing the Republic of Artsakh’s inalienable right to self-determination and recognizing the independence of Artsakh.