Մեկնարկել է Նարեկ Սարգսյանի գործով դատական նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում մեկնարկել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբորորդու ` Նարեկ Սարգսյանի գործով դատական նիստը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ զրույցում չմեկնաբանեց իր նկատմամբ հարուցված քրեական գործի մանրամասները՝ խոստանալով դատական նիստից հետո պատասխանել հարցերին:
Հայաստանի իրավապահները Նարեկ Սարգսյանին մեղադրանք էին ներկայացրել 2019 թվականի ամռանը, երբ Երևանի կենտրոնում գտնվող նրա բնակարանում ապօրինի զենք ու թմրանյութ էին հայտնաբերել։ Հունիսի 26-ին Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի համաձայն, նրան մեղադրանք առաջադրվեց ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու և թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի և դրանց պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու կամ պատրաստելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելու հատկանիշներով։ Նարեկ Սարգսյանին պատկանող բնակարանում իրավապահները հայտնաբերել էին երկու ճամպրուկ թմրամիջոցներ և զենքեր։ Բացի այդ, Ազգային անվտանգության ծառայության հաղորդագրության համաձայն՝ դեռևս 2013-ին Նարեկ Սարգսյանը, չարաշահելով նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի ժառանգներից մեկի վստահությունը, նրանից վերցրել է նկարչի 14 գծանկար, իսկ հետո, անտեսելով տուժողի բազմաթիվ պահանջները, հրաժարվել է դրանք վերադարձնել: ԱԱԾ աշխատակիցները Նարեկ Սարգսյանի հաշվառման վայրում անցած ամռանը կատարած խուզարկության հետևանքով հայտնաբերել էին նկարները, ինչպես նաև 115 հազար ԱՄՆ դոլար, 27 հազար եվրո, թանկարժեք ժամացույցներ, բազմաթիվ ոսկյա մետաղադրամներ և զարդեր։ Նա 25 միլիոն գրավի դիմաց ազատ է արձակվել:

Началось судебное заседание по делу Нарека Саркисяна
В суде общей юрисдикции Еревана началось судебное заседание по делу Нарека Саркисяна, племянника третьего президента Армении Сержа Саркисяна. Как сообщает Арменпресс, в беседе с журналистами он не стал комментировать подробности возбужденного против него уголовного дела, пообещав ответить на вопросы после судебного заседания.
Правоохранители Армении предъявили обвинение Нареку Саркисяну летом 2019 года, когда в его квартире в центре Еревана было обнаружено незаконно хранящееся оружие и наркотики. 26 июня в Службе национальной безопасности Армении было возбуждено уголовное дело по признакам приобретения, сбыта, хранения, перевозки или ношения оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств и незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров с целью сбыта или изготовления, или незаконного сбыта. В квартире Нарека Саркисяна правоохранители обнаружили два чемодана с наркотиками и оружие. Кроме того, по данным Службы национальной безопасности, еще в 2013 году Нарек Саркисян, злоупотребив доверием одного из наследников художника Мартироса Сарьяна, забрал у него14 рисунков художника, а затем, игнорируя многочисленные требования потерпевшего, отказался их вернуть. Прошлым летом во время обыска в офисе Нарека Саркисяна сотрудники СНБ обнаружили эти рисунки, а также 115 000 долларов США, 27 000 евро, дорогие часы, многочисленные золотые монеты и украшения. Он был освобожден под залог в 25 миллионов драмов.