Մասիս Մայիլյանը ԿԽՄԿ պատվիրակության հետ քննարկել է անհետ կորածների ճակատագրերի բացահայտման հետ կապված հարցեր
Մասիս Մայիլյանը ԿԽՄԿ պատվիրակության հետ քննարկել է անհետ կորածների
ճակատագրերի բացահայտման հետ կապված հարցեր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը նոյեմբերի 24-ին ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակությանը՝ ԿԽՄԿ առաքելության բարձրաստիճան ներկայացուցիչ Պասկալ Հունդի գլխավորությամբ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ից:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետության դեմ սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի արդյունքում զոհված հայ զինծառայողների մարմինների դուրսբերման, անհայտ կորածների ճակատագրերի բացահայտման, ռազմագերիների, ինչպես նաև պատանդների ազատ արձակման վերաբերյալ մի շարք հարցերի։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը կարևորել է վերոնշյալ ուղղություններով աշխատանքների հնարավորինս արագ իրականացումը։
Հանդիպման ավարտին Պասկալ Հունդը տեղեկացրել է ԿԽՄԿ Արցախի գրասենյակի կողմից հանրապետության պետական կառույցների հետ համագործակցությամբ քաղաքացիական բնակչությանը տրամադրվող մարդասիրական աջակցության մասին՝ նրանց հրատապ կարիքները հոգալու նպատակով։

Artsakh FM receives ICRC delegation
YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. On November 24, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian received a delegation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) headed by Mr. Pascal Hundt, Senior Representative of the ICRC, the Artsakh MFA told Armenpress.
Issues related to the withdrawal of the bodies of Armenian servicemen killed as a result of the Azerbaijani-Turkish aggression unleashed against the Republic of Artsakh on September 27, the fate of the missing and the release of prisoners of war and hostages were discussed at the meeting.
In this context, Masis Mayilian noted the importance of the earliest possible implementation of measures in these areas.
At the end of the meeting, Mr. Pascal Hundt informed about the humanitarian aid that the ICRC Office in Artsakh, in cooperation with the state bodies of the republic, is providing to the civilian population to meet their urgent needs.