Մասիս Մայիլյանը ԿԽՄԿ պատվիրակության հետ քննարկել է անհետ կորածների ճակատագրերի բացահայտման հետ կապված հարցեր
Մասիս Մայիլյանը ԿԽՄԿ պատվիրակության հետ քննարկել է անհետ կորածների
ճակատագրերի բացահայտման հետ կապված հարցեր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը նոյեմբերի 24-ին ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակությանը՝ ԿԽՄԿ առաքելության բարձրաստիճան ներկայացուցիչ Պասկալ Հունդի գլխավորությամբ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ից:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետության դեմ սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի արդյունքում զոհված հայ զինծառայողների մարմինների դուրսբերման, անհայտ կորածների ճակատագրերի բացահայտման, ռազմագերիների, ինչպես նաև պատանդների ազատ արձակման վերաբերյալ մի շարք հարցերի։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը կարևորել է վերոնշյալ ուղղություններով աշխատանքների հնարավորինս արագ իրականացումը։
Հանդիպման ավարտին Պասկալ Հունդը տեղեկացրել է ԿԽՄԿ Արցախի գրասենյակի կողմից հանրապետության պետական կառույցների հետ համագործակցությամբ քաղաքացիական բնակչությանը տրամադրվող մարդասիրական աջակցության մասին՝ նրանց հրատապ կարիքները հոգալու նպատակով։

Маилян с делегацией МККК обсудил вопросы, связанные с поиском без вести пропавших военнослужаших
24 ноября министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян принял делегацию Международного комитета Красного Креста (МККК) во главе с высокопоставленным представителем миссии МККК Паскалем Хундом. Об этом Арменпресс сообщили в Министерстве иностранных дел Республики Арцах.
На встрече был обсужден ряд вопросов, связанных с выводом тел армянских военнослужащих, погибших в дни войны, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах с 27 сентября, с поисками без вести пропавших, с военнопленными и с их освобождением. Масис Маилян  придал особую важность реализации работ по указанным направлениям в кратчайшие сроки.
В завершение встречи Паскаль Хунд проинформировал о гуманитарной помощи, оказываемой гражданскому населению Арцахским офисом МККК в сотрудничестве с государственными структурами республики.