ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հյուրընկալել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով ԱՀ նախագահին՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Մեծարգո պարոն նախագահ, ողջունում եմ Ձեզ Երևանում, ռազմական գործողությունների դադարից հետո սա մեր առաջին հանդիպումն է: Իհարկե, մենք իրար հետ բավականին ծանր ժամանակներ ենք ապրել, ծանր որոշումներ ենք կայացրել և հիմա, ինչպես պայմանավորվել ենք, պետք է կենտրոնացնենք ուժերն Արցախում բնականոն կյանքը վերականգնելու, մեր հայրենակիցների վերադարձն ապահովելու և անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու համար:
Հայաստանի կառավարությունում արդեն իսկ կայացվել են մի շարք որոշումներ, որոնք վերաբերվում են Արցախի մեր հայրենակիցներին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելուն: Իհարկե, այդ գործողությունները կշարունակվեն: Ես հրապարակել եմ «ճանապարհային քարտեզ», որին ծանոթ եք, այն քննարկել ենք իրար հետ և այստեղ մեր հիմնական խնդիրն Արցախի բնականոն կյանքը վերականգնելն է, զոհված զինծառայողների և քաղաքացիների ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների ապահովումը, հնարավորինս արագ անհետ կորածների ճակատագրի պարզումը և նրանց ընտանիքների, հաշմանդամություն ստացած զինվորների և քաղաքացիների սոցիալական երաշխիքների ապահովումը, ինչպես նաև ընդհանրապես սոցիալ-հոգեբանական աշխատանքների իրականացումը:
Իհարկե, պատերազմից հետո մեծ ներդրումների անհրաժեշտություն ունեն թե՛ Հայաստանը, թե՛ Արցախը, և մենք պետք է նաև համատեղ աշխատենք այդ ներդրումներն ապահովելու ուղղությամբ: Իհարկե, մենք ամենօրյա կապի մեջ ենք, բայց նաև այս հանդիպումներում ավելի կկոնկրետացնենք մեր անելիքները»:
Իր խոսքում Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նշել է. «Մեծարգո պարոն վարչապետ, շնորհակալություն հանդիպման համար: Իրականում ոչ միայն ամենօրյա, այլ նաև պատերազմի օրերին մենք և հետպատերազմյա ժամանակահատվածում հնարավորություն ենք ունեցել ներկայացնելու ստեղծված իրավիճակը: Այսօր ես ուզում եմ նշել, որ հոսքը դեպի Արցախ, մեր հայրենակիցների վերադարձն ընթանում է բավականին մեծ տեմպերով: Մեր հաշվառման կենտրոնի տվյալներով՝ միայն 5 օրվա ընթացքում 25 հազար մարդ հետ է եկել և հոսքը շարունակվում է: Իհարկե ճանապարհների, անվտանգության հետ կապված հարցերը կքննարկենք Ձեզ հետ:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր սոցիալական խնդիրներին, մեր կողմից բարձրացվող հարցերին ՀՀ կառավարության արձագանքման, դրանց օպերատիվ լուծում տալու համար, նաև շնորհակալություն հայտնել այն ծրագրերի համար, որոնք նախատեսվում են առաջիկա մի քանի օրերին:
Կոնկրետ առաջիկա օրերին իրար հետևից մի քանի սոցիալական ծրագրեր են իրականացվելու, մասնավորապես, Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված յուրաքանչյուր արցախցու տրամադրվելու է դրամական օգնություն, բնակարան կորցրած մեր հայրենակիցներին մեկ շնչի հաշվով միանվագ հատկացվելու է 300 հազար դրամ: Այս և մյուս ծրագրերն, այո, լիցքաթափելու են սոցիալական լարվածությունը:
Ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել հայությանը, Հայաստանի Հանրապետության մեր այն բոլոր հայրենակիցներին, ովքեր այս մեկուկես ամսվա ընթացքում հյուրընկալել են արցախցիներին և նրանք որևէ տեսակի խնդիր չեն տեսել, չեն զգացել: Բայց հաշվի առնելով այն, որ եղանակներն ավելի են ցրտում ու կոմունալ ծախսերն ավելի են մեծանալու, մենք ևս Երևանում ստեղծված օպերատիվ շտաբի միջոցով փորձում ենք փոխհատուցել կոմունալ որոշ ծախսեր, նաև ՀՀ մեր այն հայրենակիցների համար, ովքեր իրենց ունեցածը, հյուրանոցները կամ օբյեկտները տրամադրել են: Այստեղ անելիք շատ ունենք:
Պլանավորում ենք առաջին փուլում իրականացնել մեր այն հայրենակիցների տեղափոխումը Արցախ, ովքեր ունեն մնալու հնարավորություն, իսկ նրանք, ովքեր զրկվել են, կտեղափոխվեն փուլային տարբերակով, որպեսզի կարողանանք և՛ տեղավորել, և՛ ընթացքում լուծել սոցիալական խնդիրները: Համոզված եմ, որ առաջիկայում ներդրումների արդյունքում սոցիալական խնդիրներ չեն լինելու և այն սոցիալ-տնտեսական ծրագրերը, որոնք նախանշված են, համատեղ ուժերով կարողանալու ենք իրականացնել»:

Сосредоточим силы на восстановлении нормальной жизни Арцаха: встреча Пашиняна и Арутюняна
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, приветствуя президента Республики Арцах, премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил:
“Многоуважаемый господин президент, приветствую Вас в Ереване, это наша первая встреча после прекращения военных действий. Конечно, мы вместе пережили довольно тяжелые времена, мы приняли тяжелые решения, и сейчас, как и договорились, мы должны сосредоточить свои усилия на восстановлении нормальной жизни в Арцахе, на возвращении наших соотечественников и создании необходимых условий.
Правительство Армении уже приняло ряд решений относительно финансовой помощи нашим соотечественникам в Арцахе. Конечно, эти действия будут продолжены. Я опубликовал “дорожную карту”, с которой Вы знакомы, мы обсуждали ее друг с другом, и здесь нашими главными задачами являются восстановление нормальной жизни Арцаха, обеспечение социальных гарантий семьям погибших военнослужащих и граждан, скорейшее выяснение судьбы пропавших без вести лиц и их семей, обеспечение социальных гарантий ставшим инвалидами военнослужащим и гражданам, а также осуществление социально-психологической работы в целом.
Конечно, после войны и Армении, и Арцаху нужны большие инвестиции, и мы должны работать вместе, чтобы обеспечить эти инвестиции. Конечно, мы находимся в ежедневном контакте, но на этих встречах мы можем более конкретизировать наши действия”.
В своей речи Араик Арутюнян отметил: “Многоуважаемый господин премьер-министр, спасибо за встречу. Фактически, не только ежедневно, но и во время войны и в послевоенный период у нас была возможность представить сложившуюся ситуацию. Сегодня хочу отметить, что поток в Арцах, возвращение наших соотечественников происходит с довольно высокими темпами. По данным нашего регистрационного центра, только за 5 дней вернулись 25 тыс человек и процесс продолжается. Конечно, мы обсудим с Вами вопросы дорожного движения и безопасности.
Хочу поблагодарить правительства Республики Армения за реакцию на все социальные проблемы, поднятые нами вопросы и их оперативное решение, а также хочу поблагодарить за программы, которые запланированы на ближайшие дни.
В ближайшие дни будет реализовано несколько социальных программ, в частности, каждому гражданину Арцаха, переехавшему в Республику Армения, будет оказана финансовая помощь, а нашим соотечественникам, потерявшим квартиру, будет выделено единовременно по 300 тыс. драмов. Эти и другие программы ослабят социальную напряженность.
Хочу выразить особую благодарность армянам, всем нашим соотечественникам в Республике Армения, которые принимали арцахцев в течение этих полутора месяцев и не видели и не ощущали никаких проблем. Но, учитывая тот факт, что погода становится все холоднее и расходы на коммунальные услуги увеличиваются, мы пытаемся через оперативный штаб в Ереване возместить часть коммунальных расходов, в том числе и для наших соотечественников в Армении, которые предоставили свою недвижимость, отели или объекты. В этом отношении у нас много работы.
На первом этапе мы планируем переселить в Арцах наших соотечественников, у которых есть возможность остаться, а те, кто потерял дома, будут переселены поэтапно, чтобы мы могли и размещать их, и в процессе решать социальные проблемы. Уверен, что в ближайшее время в результате инвестиций социальных проблем не будет, и мы сможем совместно реализовать запланированные социально-экономические программы”.