ՀՀ վարչապետը հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով ՌԴ պաշտպանության նախարարին` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Հարգելի Սերգեյ Կուժուգետովի, ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանում: Սա շատ կարևոր այց է: Ցանկանում եմ նշել, որ պատերազմի ընթացքում մենք մշտապես զգացել ենք Ռուսաստանի Դաշնության, ՌԴ նախագահի, վարչապետի աջակցությունը, Ձեր անձնական աջակցությունը: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ դրա համար:
Իհարկե, պատերազմից առաջ էլ դժվարին ժամանակաշրջան էր, բայց հիմա ավելի բարդ ժամանակներ են, և մենք հուսով ենք, որ այս ընթացքում կկարողանանք խորացնել մեր համագործակցությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ, այդ թվում` անվտանգության ոլորտում, և ոչ միայն անվտանգության, այլև ռազմատեխնիկական համագործակցության:
Այժմ, իհարկե, մեր տարածաշրջանում այլ ռազմաքաղաքական իրավիճակ է: Այն փոխվել է, և դեռ պետք է ուսումնասիրել այդ իրավիճակի բոլոր պարամետրերը: Եվ, իհարկե, վստահ եմ, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմավարական համագործակցության և եղբայրական բարեկամության ոգով առաջիկայում և ռազմավարական ապագայում մեր կապերը կշարունակեն խորանալ, մեր փոխգործակցությունը կլինի ավելի սերտ և ավելի ռազմավարական: Շնորհակալ եմ»:
Իր խոսքում Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն նշել է. «Հարգելի Նիկոլ Վովայի, շնորհակալ եմ ընդունելության և հանդիպման համար: Մենք եկել ենք լիովին կոնկրետ, որոշակի խնդիրներով: Գիտեք, որ ստորագրված հայտարարությունից հետո ամենաարագ կերպով հրավիրեցինք ողջ խաղաղապահ զորակազմը, որի տեղակայումն ավարտել ենք երեկ չէ առաջին օրը: Այս օրերի ընթացքում տեղակայվել ենք գործնականում Ղարաբաղի ամբողջ տարածքում` 23 դիտակետով, վերահսկում ենք Ստեփանակերտ տանող ճանապարհը, Լաչինի միջանցքը և ապահովում ենք տեղաշարժը, այնտեղից հեռացած փախստականների վերադարձը:
Հետագայում սպասվում է մեծ աշխատանք` այս անգամ, հուսով եմ, Ղարաբաղում խաղաղ կյանքի հաստատման ուղղությամբ: Մեր կողմից, իհարկե, գլխավոր խնդիրը արյունահեղություն թույլ չտալն է` խնդիր, որը մեր առջև դրել է մեր գերագույն հրամանատարը, և մենք, անկասկած, մտադիր ենք իրականացնել այն: Բացի այդ, մտադիր ենք քննարկել մեր խաղաղապահների հետագա կյանքին և աշխատանքին վերաբերող հարցեր, թե ինչ է անհրաժեշտ դրա համար: Եվ, բնականաբար, քննարկել բոլոր այն հարցերը, որոնք վերաբերում են մեր համագործակցությանը` և’ռազմական, և’ ռազմատեխնիկական ուղղությամբ: Մենք եկել ենք մեծ ծրագրով և հույս ունենք իրագործել այն: Շնորհակալ եմ»:
Հանդիպմանը քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակին, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտում համագործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:

YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received today Defense Minister of Russia Sergei Shoigu and his delegation, the PM’s Office told Armenpress.
“Dear Mr. Defense Minister, welcome to Armenia. This is a very important visit. I want to state that during the war we have always felt the support of Russia, the Russian President, Prime Minister, your personal support. I want to thank you for that. The period before the war was also difficult, but now we are facing more difficult times and hope that at this period we will be able to deepen our cooperation with the Russian Federation, including in the security field and also in the military-technical cooperation.
Now, the military-political situation in the region is different. It has changed, and we still need to examine all parameters of that situation. And of course, I am sure that our ties will continue deepening in the future and the strategic future with the spirit of strategic partnership and brotherly friendship of Armenia and Russia, our mutual cooperation will be closer and more strategic”, Pashinyan said in his remarks.
In his turn the Russian Defense Minister stated: “Dear Mr. Prime Minister, thank you for the welcome and the meeting. We came here with completely full, concrete issues. You know that after the signing of the statement we have quickly invited the entire peacekeeping troops and have completed their deployment the day before yesterday. During these days we have been deployed in the entire territory of Karabakh practically, with 23 positions, we control the road leading to Stepanakert, the Lachin corridor and ensure the movement, as well as the return of refugees.
A major work is expected in the future, this time, I hope, in terms of establishing peaceful life in Karabakh. From our side, the major task is of course not to allow bloodshed, a task put on us by our supreme commander, and we, undoubtedly, will fulfill it. In addition, we are also going to discuss issues relating to the future life and work of our peacekeepers, what is needed for that. And of course, we will also discuss the issues which relate to our cooperation both in the military and the military-technical direction. We came with a big program and hope to fulfill it. Thank you”.
A broad range of issues relating to the situation in Nagorno Karabakh, the defense cooperation of Armenia and Russia were discussed at the meeting.