ՀՀ վարչապետը Մեղրին հանձնելու մասին լուրերն անհեթեթություն է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայ ժողովրդին հղած ուղերձում Մեղրին հանձնելու մասին լուրերը բացարձակ անհեթեթություն է համարում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ վարչապետը, անդրադառնալով ղարաբաղյան պատերազմի դադարեցմանն ուղղված փաստաթղթի բովանդակությանը, նշեց, որ խոսք է գնում տարածաշրջանի տրանսպորտային ուղիներն ապաշրջափակելու մասին:
«Ինչ վերաբերում է բուն փաստաթղթի բովանդակությանը, ապա այն իսկապես վատն է մեզ համար, բայց պետք չէ այն ավելի վատացնել, քան կա իրականում: Մասնավորապես՝ լուրեր են տարածում Մեղրին հանձնելու մասին, ինչը բացարձակ անհեթեթություն է: Ընդամենը խոսք է գնում տարածաշրջանի տրանսպորտային ուղիները ապաշրջափակելու մասին, այդ թվում Ադրբեջանից դեպի Նախիջեւան, բայց սա նշանակում է, որ պետք է ապաշրջափակվեն նաեւ Երևանից Նախիջեւանով Սյունիք տանող տրանսպորտային ուղիները, այդ թվում՝ Հայաստանի երկաթուղային հաղորդակցությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, ինչը էական նշանակություն կարող է ունենալ մեր երկրի տնտեսության հետագա զարգացման գործում»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan calls rumors on handing over Meghri as “absolute nonsense”
YEREVAN, NOVEMBER 12, ARMENPRESS. While addressing the nation today Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan commented on the rumorsabout handing over Meghri, calling it as absolute nonsense.
Touching upon the content of the document signed on stopping the war in Artsakh, the PM said there is a talk on unblocking the transport routes of the region.
“As for the content of the document, it’s truly bad for us, but we should not make it even worse than it is in reality. In particular, there are rumors about handing over Meghri, which is absolute nonsense. It’s just a matter of unblocking the transport routes of the region, including from Azerbaijan to Nakhijevan, but this means that the transport routes from Yerevan to Syunik [province] via Nakhijevan, including Armenia’s railway communication with the Islamic Republic of Iran should also be unblocked, which can be of great significance for the further development of our country’s economy”, he said.