Սկսվել է երրորդ համաշխարհային պատերազմ, որը հիբրիդային է. վարչապետի հարցազրույցը ARD հեռուստաալիքին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել գերմանական ARD հեռուստաալիքին՝ նշելով, որ հիմա սկսվել է երրորդ համաշխարհային պատերազմ, որը հիբրիդային պատերազմ է։ Այն  ծավալվում է բոլոր ուղղություններով: Այդ պատերազմը հավասարապես ուղղված է քրիստոնյաների դեմ, մահմեդականների դեմ, հուդայականների դեմ: «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հարցազրույցը ներկայացվում է ստորև.
ARD - Պարոն Փաշինյան, շնորհակալություն հարցազրույցի հնարավորության համար։ Երբ Դուք 2018 թվականին ժողովրդավարական բողոքի շարժման միջոցով խաղաղ իշխանափոխության հասաք, հնարավոր համարո՞ւմ էիք, որ երկու տարի անց պատերազմ կբռնկվեր:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Իրականում, երբ ես դեռևս խորհրդարանի պատգամավոր էի՝ 2016 կամ գուցե 2017 թվականն էր, ես այն ժամանակ կանխատեսել եմ, որ պատերազմն անխուսափելի է: Ինչո՞ւ: Որովհետև պատերազմն Ադրբեջանի նպատակն է եղել միշտ: Ինչո՞ւ է պատերազմը նպատակ եղել Ադրբեջանի համար: Որովհետև նա պատրաստ չի եղել Ղարաբաղի հարցի փոխզիջումային լուծման: Որովհետև փոխզիջում նշանակում է, որ դու պետք է որոշակի հետքայլ անես քո մաքսիմալ նշաձողից:
Այն, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ փոխզիջման և չի եղել, սրա ամենավառ ապացույցը 2011 թվականի Կազանի պրոցեսն է։ Երբ, ըստ էության, սեղանին էր դրված մի փաստաթուղթ, որով հայկական կողմը համաձայնվել էր հանձնել 5 ադրբեջանական շրջաններ՝ այն բանի դիմաց, որ Լեռնային Ղարաբաղը կստանա միջանկյալ կարգավիճակ, որը հետագայում կորոշակիացվի հանրաքվեի կամ պլեբիսցիտի միջոցով: Եվ դա էական զիջում էր հայկական կողմից, որովհետև շատ անորոշություններ էր պարունակում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության համար: Բայց հայկական կողմը գնացել էր այդ քայլին, և փաստաթուղթը բանակցված, պատրաստ էր։ Վերջին պահին Ադրբեջանը հրաժարվեց ստորագրել այդ փաստաթուղթը:
Եվ սա ուղղակի ոչ թե առանձին դրվագ է, այլ մեթոդաբանություն: Որովհետև այն, ինչ փոխզիջումային տրամաբանության ջանքի արդյունքում սկսում է ընդունելի դառնալ Հայաստանի, Ղարաբաղի համար, հենց նույն պահին սկսում է անընդունելի դառնալ Ադրբեջանի համար, և նա շարունակում է կոշտացնել իր դիրքորոշումը: Սա ադրբեջանական բանաձևն է եղել միշտ, և Ադրբեջանը միշտ պատրաստվել է ռազմական ճանապարհով լուծել Ղարաբաղի հարցը:
Բայց 2020 թվականի հուլիսին Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին տեղի ունեցավ սադրանք: Այդ սադրանքի հետևանքով Ադրբեջանը հասկացավ, որ իր զինված ուժերն ի վիճակի չեն լուծել Ղարաբաղի հարցը: Դրա համար նա ստիպված էր դիմել վարձկանների և ահաբեկիչների օգնությանը: Եվ ի՞նչ տեղի ունեցավ: Օգոստոսից՝ Թուրքիայի հսկողության տակ գտնվող սիրիական տարածքներից զորավարժությունների անվան ներքո վարձկաններ և ահաբեկիչներ, մեծ թվով թուրքական ռազմական տեխնիկա, մասնագետներ, զինվորականներ տեղափոխվեցին Ադրբեջան, որոնք ձեռնարկեցին միասնաբար հարձակում Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ:
ARD – Ի տարբերություն Հայաստանի նախորդ երկու ղեկավարներ Սարգսյանի և Քոչարյանի՝ Դուք Ղարաբաղից չեք։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ձեր՝ «Ղարաբաղը Հայաստանը է և վերջ» հայտարարությունը, որն Ադրբեջանի կողմից ընկալվեց որպես սադրանք:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան -  Դա կապված է Ղարաբաղի հարցի պատմության հետ: Ցավոք, միջազգային հանրությունը մի «իքս» պահից կորցրել է Ղարաբաղի հարցի բովանդակության վերաբերյալ ինֆորմացիան: Մինչդեռ ժամանակին, երբ Ղարաբաղի հարցը ծագում էր, Եվրոպայում և աշխարհում այն դիտարկվում էր որպես Խորհրդային միության ժողովրդավարացման դրսևորում, որի արդյունքում փլուզվեց Բեռլինի պատը: Իսկ Ղարաբաղի հարցը ծագել է 1988 թվականից, երբ Խորհրդային միությունում տեղի էր ունենում գորբաչովյան վերակառուցման և ժողովրդավարացման գործընթացը: Եվ Ղարաբաղի հայությունը, որը միշտ եղել է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի բնակչության 80 և ավելի տոկոսը, որոշեց օգտվել ժողովրդավարացման ընձեռած հնարավորություններից և վերականգնել իր խախտված իրավունքը: Ընդ որում՝ միանգամայն խաղաղ քաղաքական պայքարի եղանակով:
Ի՞նչ իրավունքի մասին է խոսքը: Նախորդ դարի 20-ական թվականներին Խորհրդային միության ձևավորման գործընթացում 80 և ավելի տոկոս հայ բնակչություն ունեցող Լեռնային Ղարաբաղը տրվեց ոչ թե Խորհրդային Հայաստանին, այլ ընդգրկվեց Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում: 1988 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի Գերագույն Խորհուրդն ընդունեց Խորհրդային Հայաստանի հետ վերամիավորվելու վերաբերյալ որոշում, որն իր լեգիտիմ իրավունքն էր: Նման որոշում ընդունեց նաև Հայաստանի Գերագույն խորհուրդը: Այս բացարձակապես խաղաղ, առանց զենքի քաղաքական որոշումներին Խորհրդային միությունը և Ադրբեջանը պատասխանեցին բռնությամբ՝ նախ Սումգայիթում, ապա և Բաքվում հայերի ջարդեր կազմակերպելով:
Եվ արդյոք Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստա՞ն է։ Հայաստան նշանակում է երկիր, որտեղ ապրում են հայերը՝ հայերի երկիր: Նրանք, ովքեր եղել են Լեռնային Ղարաբաղում՝ կտեսնեն 5-րդ դարի, հետագա դարերի հայկական եկեղեցիներ: Առաջին հայկական դպրոցը եղել է Լեռնային Ղարաբաղում, և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը 80 և ավելի տոկոսով միշտ եղել են հայեր: Եթե սա պրովոկացիա է, հենց սա է ամբողջ խնդիրը։ Փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղում ապրում են հայեր, Ադրբեջանը միշտ համարել է «պրովոկացիա»՝ դիմելով ագրեսիվ գործողությունների, հրթիռակոծելով բնակավայրերը։ Նրանք պայքարում են այդ «պրովոկացիայի» դեմ:
Ընդհանրապես Ձեզ ասեմ՝ հնարավոր է, որ հայերի գոյությունն ինքնին դիտվում է «պրովոկացիա» որոշ երկրների կողմից, այդ թվում՝ Թուրքիայի, որտեղ 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանությունը, և հսկայական տարածքներ հայաթափվել են ցեղասպանության միջոցով: Իմ գնահատականն այն է, որ Թուրքիան 100 տարի անց վերադարձել է Հարավային Կովկաս, որպեսզի այդ գործողությունը շարունակի:
Բայց սա առանձին վերցրած զուտ ընդամենը հակահայ էմոցիոնալ գործունեություն չէ, այլ, իմ համոզմամբ, թուրքական էքսպանսիոնիստական, կայսերական քաղաքականության դրսևորում, որովհետև Հարավային Կովկասի հայերը վերջին խոչընդոտն են Թուրքիայի համար՝ շարունակելու այդ էքսպանսիան դեպի հյուսիս, դեպի արևելք, դեպի հարավ-արևելք: Ես նայում եմ սա այն քաղաքականության կոնտեքստում, որ Թուրքիան վարում է Միջերկրական ծովում, Սիրիայում, Իրաքում, Հունաստանի, Կիպրոսի հետ հարաբերություններում: Եվ այն դրսրևորումների համատեքստում, որ Թուրքիայի քաջալերմամբ մենք տեսնում ենք Եվրոպայում:
ARD - Երբ Դուք ընդդիմադիր էիք, դեմ էիք արտահայտվում Եվրասիական միությանը Հայաստանի անդամակցելուն։ Արդեն 2018 թվականի ցույցերի ժամանակ Դուք ձգտում էիք կապի մեջ մտնել Մոսկվայի հետ։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք  Ձեր դիրքորոշումը՝ որպես եվրոպամե՞տ, թե՞ ռուսամետ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Այո, ես դեմ եմ քվեարկել Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամագրվելուն, բայց իմ խորհրդարանական գործունեության մեջ եղել է դրվագ, երբ դեմ եմ քվեարկել նաև Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության կազմից դուրս գալու գործընթացին:
Եվ հեղափոխության ընթացքում էլ մեր ժողովրդի հետ որոշել ենք, որ հեղափոխությունից հետո աշխարհաքաղաքական շրջադարձեր տեղի չեն ունենալու: Դա մեր հավաքական որոշման արդյունքն է։ Եվ շատ կարևոր է արձանագրել, որ արտաքին քաղաքականության մեջ կտրուկ շրջադարձերը կարող են շատ վտանգավոր լինել:
Եվ մենք, այո, այսօր Եվրասիական տնտեսական միության անդամ ենք։ Նախորդ տարի Հայաստանը նախագահում էր, ես անձամբ նախագահում էի Եվրասիական տնտեսական միության մարմիններում։ Եվ Եվրասիական տնտեսական միության նախագահությունը բավական արդյունավետ ստացվեց։ Մենք մի շարք նոր պայմանագրեր կնքեցինք: Բայց մենք համագործակցում ենք նաև Եվրամիության հետ, և մեր ժողովրդավարական օրակարգն ամենևին չի փոխվել:
ARD - Դուք պարբերաբար կապի մեջ եք Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ի՞նչ կոնկրետ աջակցություն եք ակնկալում Ռուսաստանից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Այն աջակցութունը, որ մենք ակնկալում ենք Ռուսաստանից, մենք ստանում ենք և չունենք որևէ վերապահում Հայաստանի նկատմամբ Ռուսաստանի անվտանգային և դաշնակցային պարտավորությունների կատարման որակի վերաբերյալ: Բայց, մյուս կողմից, հասկանում ենք, որ Ռուսաստանը նախ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր է, որն ունի որոշակի չեզոքության պարտավորություն Լեռնային Ղարաբաղի հարցում։ Եվ որը նաև լավ հարաբերություններ ունի Ադրբեջանի հետ: Սա, իհարկե, այքան էլ պարզ իրավիճակ չէ, բայց մենք գոհ ենք Հայաստանի նկատմամբ Ռուսաստանի ունեցած պարտավորությունների կատարման որակից:
ARD – Ինչպե՞ս եք վերաբերվում Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահների տեղակայմանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Դա կարևոր հարցերից մեկն է։  Ես ասել եմ, որ մեզ համար ընդունելի է ռուսական խաղաղապահների տեղակայումը։ Եվ այստեղ հարցը ոչ այնքան և ոչ միայն քաղաքական է, այլև պրակտիկ, որովհետև նախ Ռուսաստանը ներկա է տարածաշրջանում: Այսինքն՝ խաղաղապահներ ենթադրում է օպերատիվ արձագանք, և Ռուսաստանը ներկա է տարածաշրջանում, Ռուսաստանը գիտի տարածաշրջանը։ Ընդհուպ կարող եմ խոսել լեզվական, կոմունիկացիոն խնդիրների մասին, որ ենթադրենք, այո, գաղափարներ կան, որ ամենատարբեր երկրներից կարող են խաղաղապահներ լինել տարածաշրջանում՝ սկսած լեզվական հաղորդակցությունից և տարածաշրջանն ու մենթալիտետն իմանալու նրբություններից: Մենք շարունակում ենք կարծել, որ ռուսական խաղաղապահների գործունեությունը կարող է ամենարդյունավետը լինել այդ առումով:
ARD -  Ադրբեջանը, հակառակը, առաջարկում է տեղակայել թուրք խաղաղապահներ: Համաձա՞յն կլինեք դրա հետ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Բայց, գիտեք, Թուրքիան, արդեն ասացի, տարածաշրջան ահաբեկիչներ և վարձկաններ բերող երկիր է։ Եվ դժվար է պատկերացնել այս դերակատարումն ունեցող երկրի որևէ խաղաղ,  առավելևս՝ խաղաղարար կամ խաղաղապահ գործընթացը:
ARD – Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Գյանջայի և Բարդայի ռմբակոծումը և  կասետային ռումբերի օգտագործումը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Նախ ուզում եմ մի այսպիսի փաստի մասին խոսել, երբ ինչ-որ պայթյուներ են տեղի ունենում ադրբեջանական քաղաքներում, Ադրբեջանի կառավարությունն այնտեղ հավատարմագրված դեսպաններին, նաև լրագրողներին ուղեկցում է դեպքի վայր և ցույց է տալիս: Բայց ոչ մի դիվանագիտական ներկայացուցիչ Ստեփանակերտում, Մարտակերտում, Մարտունիում, Ասկերանում չի եղել: Ղարաբաղի քաղաքների մասին եմ խոսում, այլ գյուղերի մասին չեմ խոսում և չի տեսել, թե ինչ է կատարվում այնտեղ: Միջազգային լրագրողները նույնպես շատ դժվարությամբ են այցելում այնտեղ, բայց այսօր այդ քաղաքները կիսավեր վիճակում են: Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական քաղաքներին, ցանկանում եմ ասել, որ նախ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքների շարունակաբար ռմբակոծումը ոչ մի միջազգային արձագանքի չի արժանացել, ոչ մի: Որևէ մեկը նույնիսկ չի փորձել դա դադարեցնել, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը, նաև ունենալով լեգիտիմ, ռազմական թիրախներ որոշ բնակավայրերում կամ մերձակայքերում, հասցրել է պատասխան հարվածներ:
ARD – Բայց ինչո՞ւ է Բարդան կասետային ռումբերով ռմբակոծվել։ «Human Rights Watch»-ը որոշ ապացույցներ է հայտնաբերել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ստեփանակերտում չե՞ն զոհվել քաղաքացիական անձինք:
ARD – Ես կցանկանայի Ձեզ Գյանջայի և Բարդայի մասին հարցնել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Այսինքն՝ մեզ պետք է ուղղակի բացատրություն, թե ինչո՞ւ են քաղաքացիական անձինք մահանում: Եթե Ստեփանակերտում, Մարտակերտում և Մարտունիում քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ բացատրությունը Ձեզ բավարարեց, ուրեմն նույն բացատրությունն է։ Որովհետև տարբերություն չկա՝ քաղաքացիական անձինք որտեղ են մահանում: Եթե բացատրությունը  Ստեփանակերտի դեպքում Ձեզ բավարարում է, ուրեմն դա պետք է որպես ֆորմուլա աշխարհի ցանկացած քաղաքում քաղաքացիական անձանց մահանալու վերաբերյալ բավարարի: Եթե բացատրությունը  Ստեփանակերտի դեպքում Ձեզ բավարարում է, ինձ, օրինակ, չի բավարարում:
ARD – Երկու կողմից էլ քաղաքացիական անձինք են զոհվում։ Արդյոք դա չպե՞տք է կանգնեցվի։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Ո՞վ է վիճում դրա հետ: Ոչ ոք չի վիճում դրա հետ։ Համենայնդեպս՝ Լեռնային Ղարաբաղում և Հայաստանում: Բայց եկեք նայենք վիճակագրությունը, եկեք նայենք ժամանակագրությունը:
ARD – Վերջին անգամ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ հանդիպեցիք Մյունխենում՝ Անվտանգության համաժողովի շրջանակում: Որո՞նք են Ձեր պայմանները՝ Ադրբեջանի հետ լուրջ բանակցությունների համար:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Պատերազմի պայմաններում խոսել բանակցությունների մասին նորմալ է, բայց իրատեսական չէ: Ըստ էության, բանակցությունների պայմանները քննարկվել են և համաձայնեցվել հոկտեմբերի 10-ի՝ Մոսկվայի հայտարարության մեջ, որը վերահաստատվել է հետագայում ևս: Մոսկվայի հայտարարությունն ընդունվեց Ռուսաստանի նախագահի միջնորդությամբ: Այնուհետև Ֆրանսիայի, Միացյալ Նահանգների նախագահների միջնորդությամբ վերահաստատվեց, և այնտեղ հստակ գրված է ծրագիրը՝ ըստ էության, համաձայնեցված: Նկատի ունեմ, եթե կան համաձայնեցված կետեր, ի՞նչ իմաստ ունի մեկը մյուսին պայմաններ առաջադրելը, որովհետև ի վերջո դա համատեղ է ընդունվել: Այսինքն, այլևս պայմաններ առաջադրելու կարիք չկա: Պայմաններն այնտեղ ձևակերպված են, և այդ պայմանները մենք համարել ենք ընդունելի:
ARD – Ձեր կարծիքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը դեռևս ճի՞շտ ձևաչափ է լուծում գտնելու համար:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Այո, իհարկե: Մենք կարծում ենք, որ դա միակ ձևաչափն է, որտեղ կարող է այդ հարցը քննարկվել և որոշվել: Ինչը չի նշանակում, որ միջազգային հանրությունը չպետք է աջակցի Մինսկի խմբի համանախագահությանը: Իհարկե, միջազգային հանրությունը պետք է աջակցի, բայց քննարկումների ձևաչափը հենց դա է:
ARD – Ի՞նչ եք կարծում՝ ի՞նչ պետք է ԵՄ-ն անի։ Արդյոք ԵՄ-ն պե՞տք է խաղաղապահներ ուղարկի:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Ես խաղաղապահների հետ կապված հարցին արդեն պատասխանեցի։ Մենք պետք է հաշվի առնենք նաև տարածաշրջանի այլ պետությունների դիրքորոշումները: Պետք է այնպես անենք, որ խաղաղապահներն իրոք կայունություն և ոչ թե անկայունություն, անհանգստություններ առաջ բերեն: Կարծում եմ՝ ռուսական խաղաղապահներն ամենահարմար և ճիշտ դերակատարներն են այս պրոցեսի ընթացքում:
Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ին, ես արդեն բազմիցս ասել եմ, բազմաթիվ հարցազրույցներում արտահայտել եմ իմ կարծիքը, որ Եվրամիությունն, այո՜, կարող է աջակցել պրոցեսին՝ հստակ արձանագրելով, թե ով է եղել այս պատերազմի նախաձեռնողը, հստակ արձանագրելով տարածաշրջան վարձկանների տեղափոխման փաստը: Ի դեպ, մենք արդեն երկու վարձկան ունենք, որոնք գերեվարվել են Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի կողմից, և նրանք իրենց ցուցմունքներում հստակ ի ցույց են դնում, թե ինչ պրոցես է տեղի ունեցել։ Սա շատ կարևոր բովանդակային կողմ է:
Օրինակ, այդ վարձկաններից մեկն ունի չորրորդ դասարանի կրթություն, մյուսը վարձկանն ընդհանրապես գրագետ չէ, այսինքն՝ ո՜չ կարդալ, ո՜չ գրել չգիտի: Այդ մարդիկ բերվել են Սիրիայում Թուրքիայի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից: Ըստ էության՝ կրթական ցենզ, տառեր չիմացող մարդկանց են բերում, նրանց ինչ-որ արժեքներ են ներարկում, ներշնչում են, որ ահա այստեղ ապրում են թշնամիներ:
Իմիջիայլոց,  այստեղ շատ հետաքրքիր մի բան կա: Ցանկանում եմ զուգահեռներ անցկացնել։ Ցանկանում եմ բոլորս արձանագրենք, որ Թուրքիան Սիրիայում իր հսկողության տակ գտնվող տարածքներից այս մարդկանց հավաքագրում է, տեղափոխում է իր տարածք, հետո Թուրքիայից տեղափոխում են Ադրբեջան, հետո տեղափոխում են Լեռնային Ղարաբաղի մարտական գործողությունների գոտի։ Նրանց խոստանում են ամսական 2000 ԱՄՆ դոլար և, շատ կարևոր է՝  պարգևավճար նրանց համար, ովքեր կկտրեն «անհավատների» գլուխները՝ ամեն գլխի համար 100 ԱՄՆ դոլար: Ո՞չ մի նմանություն չեք տեսնում որևէ այլ տեղում տեղի ունեցող ոչ մի իրադարձության հետ:
Այս է պատճառը, որ, իմ գնահատմամբ, հիմա սկսվել է երրորդ համաշխարհային պատերազմ, որը հիբրիդային պատերազմ է։ Այն  ծավալվում է բոլոր ուղղություններով: Այդ պատերազմը հավասարապես ուղղված է քրիստոնյաների դեմ, մահմեդականների դեմ, հուդայականների դեմ: Ցանկանում եմ պարզաբանել թե ինչու եմ համարում, որ նաև մուսուլմանների դեմ է ուղղված։ Որովհետև նախ մուսուլմանների սխալ կերպար է ստեղծվում ամբողջ աշխարհում և երկրորդը՝ կրթություն չունեցող, տառերը չճանաչող և համապատասխան, թող ներվի ինձ, շատ նեղ և տեղային աշխարհայացք ունեցող մարդկանց անգրագիտությունն օգտագործվում է նեղ քաղաքական, կոնկրետ քաղաքական նպատակների համար։ Եվ մենք գիտենք, թե ով է կազմակերպում դա: Մենք այդ նույն երևույթի արտահայտությունը տեսնում ենք Լեռնային Ղարաբաղում։ Նույն երևույթի արտահայտությունը տեսնում ենք Վիեննայում, Կանադայում, Ֆրանսիայում։
Եվ նույն երևույթի արտահայտությունը տեսնում ենք Ռուսաստանում՝ մի փոքր այլ դրսևորումներով: Մենք այս վերջին մեկ ամսվա ընթացքում մի քանի հաղորդագրություններ տեսանք Հյուսիսային Կովկասում ահաբեկչական խմբերի գործունեության մասին, որոնք Ռուսաստանի իրավապահների  կողմից էֆեկտիվ կերպով ոչնչացվեցին: Եվ, իմիջիայլոց,  շատ կարևոր է՝ սա ևս ապացուցում է, որ այս պատերազմը հավասարաբար ուղղված է նաև մուսուլմանների դեմ, որովհետև մենք տեսնում ենք արաբական մի շարք երկրների շատ արժեքավոր արձագանքը տեղի ունեցողին։
Մենք տեսնում ենք Իրանի Իսլամական Հանրապետության շատ արժեքավոր արձագանքը տեղի ունեցողին։ Որովհետև այս մարդկանց ներկայությունը մեր տարածաշրջանում նույնպիսի սպառնալիք է համարում իր անվտանգությանն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, նույնպիսի սպառնալիք են համարում իրենց համար բազմաթիվ արաբական երկրներ:
ARD – Արդյոք Իրանը պետք է ավելի մե՞ծ դեր խաղա այս գործընթացում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Գիտեք, Իրանը մեր և Ադրբեջանի հարևան երկիրն է: Բնականաբար, հետաքրքրված է և անհանգստացած պրոցեսով: Ես արդեն ասացի՝ մեր դիրքորոշումն այն է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն է այն ձևաչափը, որտեղ պետք է քննարկվի Ղարաբաղի հարցը։ Բայց դա չի նշանակում, որ միջազգային հանրությունը չպետք է աջակցի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը:
ARD – Իմ վերջին հարցը։ Ձեր կառավարությունն իշխանության է եկել բարեփոխումներ իրականացնելու և կոռուպցիայի դեմ պայքարելու խոստումով: Դա դեռ հնարավո՞ր է:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Հիմա ավելի է սրվել այդ պահանջարկը: Գո՞հ եմ արդյոք ես այն արդյունքներից, որոնք մենք արձանագրել ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Ոչ, գոհ չեմ։ Բայց նաև գիտեմ՝ ինչո՞ւ մենք բավարար չափով արդյունավետ չենք եղել։ Որովհետև, ըստ էության, 20 և ավելի տարիներ կոռուպցիոն իրականության մեջ ձևավորված համակարգերը, մեխանիզմները կառուցվել են կոռուպցիան պաշտպանելու համար:
Եվ, այո, այն կառուցակարգերը, որ կան, մենք անընդհատ տեսել ենք, որ մեզ խանգարում են՝ կոռուպցիայի դեմ էֆեկտիվ պայքար մղելու, թալանված փողերի վերադարձին բավարար տեմպ ապահովելու համար: Բայց, միևնույն է, մենք որոշել ենք, որ չենք գնա օրենքից դուրս ճանապարհով։ Մենք կգնանք այս համակարգը և օրենսդրությունը բարելավելու, բարեփոխելու ճանապարհով, ինչը պրոցեսը հասկանալիորեն երկարացնում է:
Կարծում եմ՝ հանրության շրջանում ձևավորվել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի ընկալումը, որովհետև մարդիկ այս ընթացքում տեսնում են հարցեր, որոնք շատ երկար տարիների ընթացքում չեն լուծվել։ Եվ նրանց գնահատականը հիմա միանշանակ է, որ դրանք չեն լուծվել կոռուպցիայի պատճառով: Հայաստանը չունի այլընտրանք։ Այո, մենք պետք է պայքարենք կոռուպցիայի դեմ։ Մենք պետք է կառուցենք ժողովրդավարություն։
Բայց այսօրվա մեր օրակարգի թիվ մեկ հարցը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ագրեսիան է։ Որը, իհարկե, ունի ազգային անվտանգության կոմպոնենտ։ Բայց ես համոզված եմ, արդեն ասացի, որ այստեղ կա միջազգային անվտանգության կոմպոնենտ, որովհետև այս պրոցեսում սպառնալիք տեսնում է Ռուսաստանը,  սպառնալիք տեսնում է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, սպառնալիք տեսնում են արաբական երկրները, սպառնալիք տեսնում են Եվրամիությունում, սպառնալիք տեսնում են Միացյալ Նահանգներում: Այս երկրներն ունեն բազմաթիվ հակասություններ հարաբերություններում, բայց առնվազն ստեղծված իրավիճակում  վարձկանների և ահաբեկիչների ներգրավվածությունը, որի աջակիցը Թուրքիան է, բոլորի կողմից արժանանում է նույն գնահատականի: Հետևաբար, սա միջազգային անվտանգության օրակարգի հարց է։
Այսօր մենք, իհարկե, ամեն ինչ անում ենք և կանենք՝ ժողովրդավարությանը չվնասելու համար, բայց ռազմական դրությունը, չեմ կարծում, թե ժողովրդավարության լավագույն միջավայրն է: Հետևաբար, ամեն ինչ պետք է անենք՝ ժամ առաջ ռազմական դրության միջավայրից դուրս գալու և բնականոն կյանքի վերադառնալու համար։ Բայց, ցավոք, դա միայն մեզնից չէ կախված։ Համենայնդեպս՝ մենք մեզնից կախված առավելագույնը կանենք դրա համար:

World War III on its way in the form of hybrid warfare – PM Pashinyan’s interview to German ARD TV
YEREVAN, NOVEMBER 7, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan gave an interview to German ARD TV, noting that the World War III has started in the form of a hybrid warfare. As ARMENPRESS was informed from the press service of the Prime MInister's Office, the interview runs as follows,
'' Question: I would like to start from 2018, when the tide of democratic protest resulted in a peaceful change of government in Armenia. Did you think that a war would break out two years later?
Prime Minister Nikol Pashinyan - In fact, as I was still a member of parliament, I do not remember whether it was in 2015, 2016, or maybe in 2017, I predicted that the war was inevitable. Why, because war has always been Azerbaijan’s goal. And why was the war sought by Azerbaijan, because it was not prepared for finding a compromise-based solution to the Karabakh issue. Because compromise means you have to step back from your maximalist objectives.
Azerbaijan's not being ready to compromise was vividly evidenced in 2011. I mean the Kazan process, when in fact a document was tabled by which the Armenian side agreed to hand over 5 regions in exchange for Nagorno-Karabakh receiving an interim status, which might be determined later through a referendum or a plebiscite.
And this was a significant concession from the Armenian side, because it contained some uncertainty for the security of the Armenians living in Nagorno-Karabakh. But the Armenian side took that step, the document had already been negotiated, and it was ready for signing, but at the last moment Azerbaijan refused to sign the document.
And this is not just a separate episode, but a methodology, a modus operandi for Azerbaijan, because what appears to be acceptable for Armenia and Karabakh following the logic of compromise turns out to be unacceptable for Azerbaijan, which toughens its position. This has always been the case with Azerbaijan. Azerbaijan has always been prepared to resolve the Karabakh issue through military means.
A provocation took place on the Armenia-Azerbaijan border in July, 2020, which led Azerbaijan to realize that its armed forces were incapable of resolving the Karabakh issue, and consequently it had to turn to mercenaries and terrorists for assistance.
And what happened next? In August, mercenaries, terrorists, a large number of Turkish military equipment, specialists and soldiers moved from the Syrian territories under Turkish control to Azerbaijan, where they launched a joint offensive on Nagorno-Karabakh.
Question: What did you mean by saying “Karabakh is Armenia” during a visit to Nagorno-Karabakh as it was seen as a provocation by Azerbaijan?
Prime Minister Nikol Pashinyan - You see, it has to do with the background of the Karabakh issue. Unfortunately, at some point the international community lost track of the Karabakh issue. Meanwhile, at the time when the Karabakh issue emerged, it was seen as a manifestation of Soviet Union’s democratization in Europe and around the world, which ultimately lead to the collapse of the Berlin Wall.
The Karabakh issue arose in 1988, when Gorbachev undertook to rebuild and democratize the Soviet Union. And the Armenians of Karabakh, who have always been more than 80% of the population in Nagorno-Karabakh, decided to benefit from the opportunity provided by the ongoing democratization process to restore their violated rights through a completely peaceful political struggle.
What rights do I mean? In the 1920s, with an 80 percent of Armenian population, Nagorno-Karabakh was handed over to Soviet Azerbaijan instead of Soviet Armenia. In 1988, the Supreme Council of the Nagorno-Karabakh Autonomous Region decided to reunite with Soviet Armenia, which was its legitimate right. A similar decision was adopted by the Supreme Council of Armenia. The Soviet Union and Azerbaijan responded with violence to these absolutely peaceful political decisions, first by organizing massacres of Armenians in Sumgait and then in Baku.
Now about whether Nagorno-Karabakh is Armenia. Armenia means a country where Armenians live, a country of Armenians. Those who have ever been to Nagorno-Karabakh have seen Armenian churches dating back to the 5th century and later. The first Armenian school was opened in Nagorno-Karabakh; 80% of the population of Nagorno-Karabakh has always been Armenian. You say “provocation...,” but the point is that Azerbaijan has always considered a “provocation” the fact there are Armenians living in Nagorno-Karabakh, which made it resort to aggressive actions, shell civilian settlements. In fact, they are fighting against that “provocation.”
In general, let me tell you that the existence of Armenians itself is considered a “provocation” by some countries, including Turkey where - in the Ottoman Empire - the Armenian Genocide was perpetrated in 1915 and vast areas were evicted of Armenians through genocide.
My assessment is that Turkey has returned to the South Caucasus 100 years later to complete that criminal plan. I do not consider it a manifestation of anti-Armenian sentiments; it is just the continuation of Turkey’s expansionary, imperialistic policy, because the Armenians in the South Caucasus are the last obstacle on their way to expanding towards the north, to the east, and to the south-east.
I see this in the context of the policy that Turkey is pursuing in the Mediterranean, in Syria, Iraq, Greece and Cyprus, as well as in the context of those Turkey-backed acts of terrorism we can today witness in Europe.
Question: When you stood in opposition some years ago you were against Armenia’s membership in the Eurasian Union and you were ready to protest against it. After becoming Prime Minister you started working closely with Moscow. After all, are you pro-European or pro-Russian?
Prime Minister Nikol Pashinyan - Yes, I voted against Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union, but first there was an episode in my parliamentary activity when I also voted against the process of Armenia’s withdrawal from the Eurasian Economic Union. And assuming the post of Prime Minister, I decided with our people that there will be no geopolitical upheavals after the revolution.
In fact, it was a collective decision. Let me state that U-turns in foreign policy can often be very dangerous. And yes, today we are a member of the Eurasian Economic Union; last year Armenia was the presiding nation, and I personally chaired the Eurasian Economic Union, the presidency of the Eurasian Economic Union was quite effective, because we signed a number of new agreements. But we are cooperating with the European Union as well, since our democratic agenda has not changed at all.
Question: You are in regular contact with Putin. What specific support do you expect from Russia?
Prime Minister Nikol Pashinyan – We are actually getting the assistance we expected from Russia; we do not have any reservations as to Russia’s compliance with its security-related commitments to Armenia.
But on the other hand, we understand that Russia is first of all an OSCE Minsk Group co-chairing nation, and therefore is supposed to maintain a neutral position on the Nagorno Karabakh issue. Russia has good relations with Azerbaijan. Of course, this is not a simple situation, but we are satisfied with the quality of Russia’s fulfillment of its obligations to Armenia.
Question: What about Russian peacekeepers in Kharabakh?
Prime Minister Nikol Pashinyan - This is a key issue. I said that the deployment of Russian peacekeepers is acceptable for us. The issue here is not so much political, but practical, because we should bear in mind that Russia is closer to and present in our region. I mean that peacekeeping implies operative response.
Russia is present in the region, Russia knows the region, I can even talk about language-related communication bottlenecks assuming that with peacekeepers coming from other countries there would be communication-related problems, problems arising from the nuances of knowing the region and mentality. We do believe that Russian peacekeepers will be the most effective in this regard.
Question: Azerbaijan suggests deploying Turkish peacekeepers.
Prime Minister Nikol Pashinyan - I have already said that Turkey is a country that brings terrorists and mercenaries into the region; it is difficult to conceive that it can promote any peaceful or peacekeeping process in the region.
Question: How do you explain the shelling of Ganja and other cities, as well as the use of cluster bombs against peaceful settlements in Azerbaijan?
Prime Minister Nikol Pashinyan - First of all, I wish to highlight the fact that when there is any minor explosion in an Azerbaijani town, the Government of Azerbaijan takes the locally accredited ambassadors and journalists to the scene and shows them the aftermath. But no diplomatic representative has ever been to Stepanakert, Martakert, Martuni, or Askeran. Note that I am talking about the cities and not about villages in Karabakh.
International journalists had a hard time visiting there, but today those cities are actually half-ruined. As for the Azerbaijani cities, I would like to state that first of all the continued shelling and bombing of cities in Nagorno-Karabakh has not received any international response. In other words, no one even tried to stop it, while the Nagorno-Karabakh Defense Army, having legitimate military targets in some settlements or neighborhoods, launched retaliatory strikes.
Question: What would you say about the civilians killed in Azerbaijan, the cluster bombs used over there as evidenced by the human rights watch in Barda?
Prime Minister Nikol Pashinyan – Let us see whether those killed in Stepanakert were civilians or not. In other words, we just need an explanation as to why civilians are perishing in general. If you were satisfied with what I said about civilians being killed in Stepanakert, Martakert, Martuni, then the same can be said in answering your question, as it does not matter at all where civilians are being killed. If the explanation regarding Stepanakert satisfies you, then it should suffice to have a formula for civilian casualties suffered in any city around the world. Please note that I am not satisfied with such interpretation.
Question: But ... it was immediately announced on both sides that civilians were being killed.
Prime Minister Nikol Pashinyan – I have no objections to that? Nobody argues with that, at least in Nagorno-Karabakh and Armenia. But let us look at the statistics; let us look at the chronology.
Question: Last time when you met with Mr. Aliyev was in Munich during the Security Conference in February. What are your conditions for holding substantive talks with Azerbaijan?
Prime Minister Nikol Pashinyan - It is normal to talk about negotiations during the war, but it is not realistic. In fact, the terms of the talks were discussed and agreed upon in the October 10 statement adopted in Moscow, which was later reaffirmed.
The Moscow statement was adopted through the mediation of the Russian President. Then, with the mediation of the presidents of France and the United States, it was reaffirmed, and in fact, mutually agreed.
I mean, if there are agreed points, what is the point of setting conditions for each other, because in the end it was accepted jointly? In other words, there is no need to set other conditions. The conditions are set therein and we consider those conditions acceptable.
Question: Do you think that the OSCE Minsk group is the right format to find a solution?
Prime Minister Nikol Pashinyan - Yes, of course. We think that this is the only format where this issue can be discussed and decided. This does not mean at all that the international community should not support the Minsk Group co-chairs’ efforts. The international community should support the Minsk Group, which is currently the only internationally accepted framework.
Question: Do you wish to have more involvement on the part of the European Union? For instance, bringing in peacekeepers from the EU?
Prime Minister Nikol Pashinyan - I have already answered the question about peacekeepers, because we must also take into account the positions of other countries in the region. We need to make sure that peacekeepers actually bring stability to the region, instead of instability and upheavals.
I think Russian peacekeepers are the most suitable and the right players in this process. As for the European Union, I have repeatedly noticed in my interviews that the European Union, yes, can support the process by clearly stating who initiated the war; who brought mercenaries into the region.
By the way, we already have two mercenaries captured by the Karabakh Defense Army; they comprehensively described the foregoing developments in their testimonies. This is a very important detail.
For example, one of the mercenaries has a fourth-grade education, the other mercenary is not literate at all; that is, he can neither read nor write. These people were brought in from Syrian territories under Turkish control. This fact alone points to breaches of educational censorship, since people who do not even know the alphabet have been fed up with unholy values, inspired that there are enemies living here…
At the same time, we all want to make it clear that Turkey has recruited these people in the regions under its control in Syria, moved them to Turkey and then to Azerbaijan, after which it transported them to the Nagorno-Karabakh conflict zone for a monthly pay of 2,000 U.S. dollars. There is a USD 100 reward set for those who would behead the “unfaithful.”
Do you not see any resemblance to other events taking place elsewhere? This is why I believe that World War III is on its way in the form of hybrid warfare that is spreading in all directions. This war is equally directed against Christians, against Muslims, against Jews.
I want to explain why I feel that it is directed against Muslims as well, firstly because the wrong image of Muslims is being shaped all over the world. Secondly, illiterate and, let me say, narrow-minded people are being used for specific political objectives, and we just know who does it.
We see the same phenomenon in Nagorno-Karabakh, we see the manifestation of the same phenomenon in Vienna, Canada, France, and we see it in Russia with slightly different manifestations. Over the past one month, we have seen several reports of terrorist groups operating in the North Caucasus that have been effectively destroyed by Russia’s law enforcement agencies.
By the way, this proves that this war is equally directed against the Muslims as we see quite a valuable reaction coming from Arab countries, we can see a valuable reaction coming from the Islamic Republic of Iran, because the presence of such individuals in our region is considered as a threat to national security by the Islamic Republic of Iran, as well as by many Arab countries.
Question: How do you see Iran’s role in helping to end this war?
Prime Minister Nikol Pashinyan - You know that Iran is our neighbor and is naturally worried about the regional developments. I noticed above that our position is that the OSCE Minsk Group is the format in which the Karabakh issue should be discussed, but this does not mean that the international community should not support the OSCE Minsk Group co-chairs.
Question: And my last question: your government promised democratic reforms and a fight against corruption. Do you think it is still possible?
Prime Minister Nikol Pashinyan - There is increasingly greater demand for reforms and anticorruption efforts. You may wonder whether I am satisfied with the results we have achieved in the fight against corruption? No, I am not satisfied, but I know why we have not been effective enough, because, in fact, the systems and mechanisms that have been entrenched in the corrupt reality for more than 20 years were conceived to safeguard corruption.
We have witnessed during all this time that the structures that exist prevent us from fighting corruption effectively and achieve a satisfactory level of return of embezzled funds. But all the same, we decided that we should not deviate from the law, we would go the way of improving institutions, legislation, which will obviously prolong the process.
I think the fight against corruption has taken shape and matured in the Armenian society, since people see that many issues have not been addressed for years due to corruption.
Armenia has no alternative, yes we must fight corruption, we must build democracy, but today the number one issue on our agenda is the ongoing aggression against Nagorno-Karabakh, which of course has a national security component, but as I said there is also an international security component, because Russia, the Islamic Republic of Iran, the Arab countries, the European Union and the United States see a security threat in it.
The aforementioned countries have many differences in their mutual relations, but at least in the current situation, the involvement of Turkey-backed mercenaries and terrorists is equally deplored by everyone. This is a matter of international security. Of course, we are doing everything possible to ensure that democracy is not impaired, but I do not think martial law is the best environment for democracy. Therefore, we must do everything to get out of the state of martial law as son as possible and return to normal life. Unfortunately, it does not depend solely on our efforts, but at least we will do our best for it''.