Շուշին ապրում է. հարսանիք՝ Ղազանչեցոց եկեղեցում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ի հեճուկս պատերազմի, թուրք-ադրբեջանական վայրագությունների, կյանքը Արցախում կանգ չի առնում. Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցում հոկտեմբերի 24-ին պսակադրություն է եղել:
Ամուսնացողները լրագրող Մարիամ Սարգսյանը և կամավոր Հովիկ Հովսեփյանն են: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ընդգծում է. «Պատերազմին զուգահեռ` Արցախում կյանքը շարունակվում է: Իսկ Հովիկի և Մարիամի` այսօր Շուշիի Ղազանչեցոցում տեղի ունեցած պսակադրության արարողությունն առաջին հերթին ուղերձ է` ուղղված ողջ քաղաքակիրթ աշխարհին` օր առաջ պետք է դադարեն կրակել թնդանոթները... Երջանի՛կ լինեք»:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը, որը մասնակցել է պսակադրությանը, տեղեկացրեց, որ արարողությունը հայտնվել է նաև Արցախում գտնվող միջազգային լրատվամիջոցների շատ ներկայացուցիչների ուշադրության կենտրոնում, նրանք ներկա են եղել, տեսանկարահանել:
«Շատ կարևոր էր որպես ուղերձ, որ որևէ կերպ չենք դադարելու ապրել մեր բնականոն կյանքով, որևէ կերպ պատերազմը մեզ չի կանգնեցնելու: Երկու հրաշալի երիտասարդներ են ամուսնացողները: Իրենք ասում էին, որ սա հենց իրենց կոչն է, որ որևէ կերպ չեն դադարելու ապրել բնականոն կյանքով»,-ասաց Աբրահամյանը:
Սեպտեմբերի 27-ից սկսած պատերազմական գործողությունների ընթացքում հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանի Զինված ուժերը երկու անգամ հրթիռակոծել են Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցին:

Шуши живет! Венчание в церкви Казанчецоц
Вопреки войне, вопреки всем турецко-азербайджанским зверствам, жизнь в Арцахе не прекращается. 24 октября в церкви Казанчецоц Сурб Аменапркич в Шуши состоялось венчание.
Венчающиеся - журналист Мариам Саргсян и доброволец Овик Овсепян.  Президент Республики Арцах Араик Арутюнян подчеркнул. «Несмотря на войну в Арцахе  жизнь продолжается. И венчание Овика и Мариам, которая состоялась сегодня в храме Казанчецоц, в Шуши – это прежде всего  послание всему цивилизованному миру: пушки должны перестать стрелять как можно раньше... Будьте счастливы!»
В беседе с Арменпресс депутат фракции «Мой шаг» Национального Собрания РА Гаяне Абрамян, принимавшая участие в свадьбе, сообщила, что церемония также оказалась в центре внимания многих представителей международных СМИ в Арцахе, они с удовольствием  присутствовали и снимались.
«Это было очень важно - как сигнал, как послание о том, что мы никогда, ни при каких условиях не перестанем жить нормальной жизнью, что война нас остановить не может. Два замечательных молодых человека соединяются в  браке. Они сказали, что это именно  их призыв - они не перестанут жить нормальной человеческой жизнью», - сказала Абрамян.
Во время боевых действий, начавшихся 27 сентября, Вооруженные силы Азербайджана 8 октября  дважды обстреляли ракетами церковь Казанчецоц в Шуши.