Շուշին ապրում է. հարսանիք՝ Ղազանչեցոց եկեղեցում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ի հեճուկս պատերազմի, թուրք-ադրբեջանական վայրագությունների, կյանքը Արցախում կանգ չի առնում. Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցում հոկտեմբերի 24-ին պսակադրություն է եղել:
Ամուսնացողները լրագրող Մարիամ Սարգսյանը և կամավոր Հովիկ Հովսեփյանն են: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ընդգծում է. «Պատերազմին զուգահեռ` Արցախում կյանքը շարունակվում է: Իսկ Հովիկի և Մարիամի` այսօր Շուշիի Ղազանչեցոցում տեղի ունեցած պսակադրության արարողությունն առաջին հերթին ուղերձ է` ուղղված ողջ քաղաքակիրթ աշխարհին` օր առաջ պետք է դադարեն կրակել թնդանոթները... Երջանի՛կ լինեք»:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը, որը մասնակցել է պսակադրությանը, տեղեկացրեց, որ արարողությունը հայտնվել է նաև Արցախում գտնվող միջազգային լրատվամիջոցների շատ ներկայացուցիչների ուշադրության կենտրոնում, նրանք ներկա են եղել, տեսանկարահանել:
«Շատ կարևոր էր որպես ուղերձ, որ որևէ կերպ չենք դադարելու ապրել մեր բնականոն կյանքով, որևէ կերպ պատերազմը մեզ չի կանգնեցնելու: Երկու հրաշալի երիտասարդներ են ամուսնացողները: Իրենք ասում էին, որ սա հենց իրենց կոչն է, որ որևէ կերպ չեն դադարելու ապրել բնականոն կյանքով»,-ասաց Աբրահամյանը:
Սեպտեմբերի 27-ից սկսած պատերազմական գործողությունների ընթացքում հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանի Զինված ուժերը երկու անգամ հրթիռակոծել են Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցին:

Couple ties the knot in bombarded Armenian church in Shushi, Artsakh
YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. Despite the relentless and continuing Azeri bombardments on Artsakh’s towns and cities, a couple got married on Saturday at the Ghazanchetsots Cathedral, the church in Shushi that was bombed twice by the Azeri armed forces on October 8.
The newlyweds are Mariam Sargsyan, a journalist, and Hovik Hovsepyan, who is currently serving in the Artsakh military as a volunteer. He was wearing his military fatigues during the ceremony.
Guests included the many foreign reporters currently in Artsakh, as well as Gayane Abrahamyan, a Member of Parliament from Armenia. “This was highly important as a message, that we won’t anyhow stop living our normal lives, the war won’t stop us in any way,” Abrahamyan told ARMENPRESS.
President of Artsakh Arayik Harutyunyan congratulated the couple through a message on social media.
“Life in Artsakh continues parallel with the war. And the wedding of Hovik and Mariam at Shushi’s Ghazanchetsots Cathedral today is first of all a message addressed to the entire civilized world that guns must fall silent as soon as possible. Be happy,” he said.