Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան ուղեկցվում է պատերազմական հանցագործություններով. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ աշխատանքային այցի շրջանակներում Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հոկտեմբերի 23-ին հեռավար ձևաչափով հանդիպում ունեցավ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղեկացնում է, որ հանդիպմանը մասնակցում էր նաև ՀՀ Ազգային Ժողովի Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի նախագահ Լիլիթ Մակունցը:
Զրույցի ընթացքում նախարար Մնացականյանը հանգամանորեն անդրադարձավ սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմին և դրա հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակին: Նախարար Մնացականյանը շեշտեց, որ Ադրբեջանի կողմից նախապես ծրագրված ագրեսիան ուղեկցվում է բազմաթիվ պատերազմական հանցագործություններով՝ այդ թվում միջազգային կոնվենցիաներով արգելված զինատեսակների կիրառմամբ խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, կրոնական և պաշտամունքի վայրերի անխտրական թիրախավորմամբ։ Այս ամենը հանդիսանում է Արցախի խաղաղ բնակչության անվտանգությանն ուղղված էքզիստենցիալ սպառնալիք, ինչին միջազգային հանրությունը կարող է հակազդել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի լիակատար իրացման՝ անկախության ճանաչման միջոցով:
ԱԳ նախարարի խոսքով Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ռազմական գործողություններում Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածությունը, որն արտահայտվում է վերջինիս կողմից Ադրբեջանին տրամադրվող քաղաքական և ռազմական ուղղակի աջակցությամբ և հակամարտության գոտում օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների տեղակայմամբ, սպառնալիք է տարածաշրջանային անվտանգությանն ու խաղաղությանը։
Կողմերն ընդգծեցին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կրակի անհապաղ դադարեցման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների անհապաղ իրականացման և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացը շարունակելու անհրաժեշտությունը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար՝ առաձնահատուկ ընդգծելով խոսնակ Նենսի Պելոսիի անձնական ներդրումը։

Агрессия Азербайджана против Арцаха сопровождается военными преступлениями. Министр ИД РА
В рамках рабочего визита в США министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 23 октября провел онлайн-встречу со спикером Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси.
Как  передает Арменпресс, МИД РА сообщает, что во встрече приняла участие председатель парламентской группы дружбы Армения-США Лилит Макунц.
В ходе беседы министр Мнацаканян обстоятельно рассказал о масштабной войне, развязанной  27 сентября военно-политическим руководством Азербайджана против Арцаха, и гуманитарной ситуации, сложившейся в результате агрессии. Министр Мнацаканян подчеркнул, что заранее спланированная Азербайджаном агрессия сопровождается многочисленными военными преступлениями, включая использование оружия, запрещенного международными конвенциями, и недифференцированные нападения на мирных жителей, гражданскую инфраструктуру, места религиозного значения. Все это представляет собой реальную угрозу безопасности мирного населения Арцаха, которой международное сообщество может противодействовать, полностью реализовав право народа Арцаха на самоопределение через признание независимости.
По словам министра иностранных дел Армении, прямое участие Турции в боевых действиях со стороны Азербайджана, которое выражается в ее прямой политической и военной поддержке, размещении иностранных вооруженных террористов в зоне конфликта, представляет собой угрозу региональной безопасности и миру.
Стороны подчеркнули необходимость незамедлительного выполнения достигнутых договоренностей о немедленном прекращении огня в зоне нагорно-карабахского конфликта и продолжении мирного процесса в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Министр иностранных дел РА поблагодарил Палату представителей США за признание Геноцида армян, особо подчеркнув личный вклад в этом спикера Палаты представителей Конгресса США  Нэнси Пелоси.