Մեզ համար սկզբունքային է ԼՂ կարգավիճակի հարցը. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երբ ռազմական գործողություններ են ընթանում, բոլորովին տեղին չէ զիջումների նման հարցեր քննարկել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին «Ինտերֆաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպիսի՞ զիջումների է պատրաստ գնալ, կարո՞ղ է  խոսք գնալ Ադրբեջանին 7 շրջանների հանձնման կամ Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության գոտուց հայկական զինված ուժերի դուրս բերման մասին:
«Լեռնային Ղարաբաղի ինքնապաշտպանական ուժերը հիմա գտնվում են խրամատներում և հենց այս պահին ահաբեկչական խմբավորումների ուժերը, որոնք Ադրբեջան են տեղափոխվել Թուրքիայի կողմից, և՛ վարձկանները, և՛ ահաբեկիչները  կոնկրետ հարձակվում են Լեռնային Ղարաբաղի ինքնապաշտպանական ուժերի վրա: Հասկանո՞ւմ եք այն մարդկանց վիճակը, ովքեր այնտեղ պայքարում են և ի դեպ՝ ոչ թե Ադրբեջանի դեմ, այսինքն՝ ոչ թե ադրբեջանական բանակի դեմ, այլ ահաբեկիչների դեմ: Եվ այս իրավիճակում պատկերացնո՞ւմ եք նրանց արձագանքը, երբ ես հիմա ասեմ, որ ահա, մենք պատրաստ ենք փոխզիջման գնալ այդ ահաբեկիչների հետ: Ես ասացի, որ մենք պատրաստ ենք փոխզիջման Ադրբեջանի հետ»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ մեզ համար շատ կարևոր և սկզբունքային հարց է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը: «Բայց այժմ այս ամբողջ գործընթացը դուրս է եկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստից: Առաջին գործը, որ մենք պետք  անենք, դա գործընթացը Լեռնային Ղարաբաղի թեմայով բանակցությունների հուն վերադարձնելն է: Ահաբեկիչների ներկայությունը կոնկրետ հետևանքներ կունենա ոչ միայն մեր տարածաշրջանի, այլ նաև տարածաշրջանին մոտ երկրների համար: Ցավոք, չնայած, որ տարածաշրջանային երկրներն ուղիղ պաշտոնապես ընդունել են ահաբեկչական խմբավորումների ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում, դեռևս նրանք չեն նախաձեռնել կոնկրետ հակաահաբեկչական քայլեր: Սա է այն հիմնական պահը, հիմնական խոչընդոտը, որ թույլ չի տալիս մեզ գալ դիվանագիտական լուծման:
Սկզբում պետք է լուծել ահաբեկիչների հարցը, քանի որ եթե նրանք հաջողություններ արձանագրեն այստեղ, նրանք կշարունակեն գնալ հարավ և հյուսիս: Քանի որ դա նրանց պրոֆեսիոնալ աշխատանքն է՝ ահաբեկել, ապակայունացնել և նրանց համար մեծ տարբերություն չկա որտեղ դա անել»,- ասել է վարչապետը:

Armenia ready for compromise with Azerbaijan, not terrorists  – PM Pashinyan
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. When military operations are underway, it’s not proper to discuss issues about concessions, ARMENPRESS reports Pashinyan said in an interview with Interfax, answering the question what kind of concessions Armenia is ready for and can it be about surrendering the 7 Azerbaijani regions or withdrawing troops from those regions.
‘’The self defense units of Nagorno Karabakh are right now in the trenches and right now the terrorist groups that have been sent to Azerbaijan by Turkey are attacking the self-defense units of Nagorno Karabakh. Can you realize the situation of those who are right now struggling? By the way, not against Azerbaijan, not the Azerbaijani army, but terrorists. And can you imagine their reaction if I now say that yes, we are ready for mutual concessions with terrorists? I said we are ready for mutual concessions with Azerbaijan’’, the PM said.
Nikol Pashinyan added that the issue of the status of Nagorno Karabakh is fundamental for the Armenian side. ‘’But now all this process has gone beyond the context of Nagorno Karabakh conflict. The first thing we have to do is returning the process to the negotiation context of Nagorno Karabah issue. The presence of the terrorists will lead not only our region to concrete consequences, but also for the countries near the region. Unfortunately, though the regional countries have officially admitted the presence of terrorist groups in Nagorno Karabakh conflict zone, they have not initiated any anti-terrorism measures so far. This is the main point, the main obstacle that prevents the diplomatic solution.
First, it’s necessary to solve the issue of the terrorists, because if they succeed here, they will go north and south, because it’s their professional job, to terrorize, destabilize, and there is no great difference for them where they will do that’’, the PM said.