ԼՂ հակամարտությունը պայքար չէ տարածքի համար, այն սկսվել է էթնիկ առճակատումից. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ընդգծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը սկսվել է ոչ թե որպես պետությունների միջև պայքար տարածքի համար,  այլ այն սկսվել է էթնիկ առճակատումից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ՌԴ նախագահն ասել է «Վալդայ» ակումբում քննարկման ժամանակ: «Ցավոք, սա փաստ է, երբ Սումգայիթում, հետո Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվեցին դաժան հանցագործություններ հայ ժողովրդի դեմ: Մենք այս ամենը պետք է հաշվի առնենք»,- ասաց ՌԴ նախագահը:
Նա հավելեց, որ տարիներ շարունակ  արել են ամենատարբեր առաջարկներ ճգնաժամը կարգավորելու համար, որպեսզի կայունացնեն իրավիճակը երկար պատմական հեռանկարում: «Բայց հավատացեք, դա դիրքորոշումների մոտեցման լարված աշխատանք է եղել: Որոշ պահերի թվում էր, որ ևս մի քիչ, ևս մեկ քայլ, և մենք որոշում կգտնենք: Ցավոք դա տեղի չունեցավ,  և այսօր մենք ունենք կոնֆլիկտ իր վատագույն դրսևորմամբ: Ողբերգությունն այն է, որ մարդիկ են զոհվում»,- նշեց ՌԴ նախագահը:
Վլադիմիր Պուտինն ընդգծեց, որ կան հազարավոր կորուստներ:
ՌԴ նախագահն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Աֆղանստանի պատերազմի 10 տարիների ընթացքում զոհվել է 13 հազար մարդ, իսկ այս կարճ ժամանակահատվածում կորուստները հազարավոր են:
«Իսկ ինչքան վիրավորներ կան, որքան մարդ է տառապում, երեխաներ: Սա մեզ համար յուրահատուկ իրավիճակ է»,- ընդգծեց Պուտինը:
Նա հավելեց, որ ստեղծվել է Մինսկի խումբը, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան ԱՄՆ-ն համանախագահներ են, որոնց վրա բանակցային գործընթացի պատասխանատվություն Է ընկած: ՌԴ նախագահի խոսքով՝ հասկանալի է, որ այս գործընթացի բոլոր մասնակիցները անկեղծ ցանկանում են, որ իրավիճակը կարգավորվի, սակայն ոչ ոք այնքան հետաքրքրված չէ դրանով, որքան Ռուսաստանը, որովհետև այս ամենը տեղի է ունենում իրենց աչքերի առաջ:  «Դրա համար մեր  դիրքորոշումն այնպիսին է, որը թույլ կտա օգտվել ինչպես մեկ, այնպես էլ մյուս կողմի վստահությունից և որպես միջնորդ էական դեր խաղալ այս հակամարտության կարգավորման, դիրքորոշումների մոտեցման հարցում: Ես շատ կցանկանայի, որ այդ փոխզիջումը ձեռք բերվեր: Դուք գիտեք, որ ես սերտ կապերի մեջ եմ ինչպես նախագահ Ալիևի, այնպես էլ վարչապետ Փաշինյանի հետ: Մեկ օրվա ընթացքում մի քանի անգամ հեռախոսով խոսում եմ նրանց հետ, մեկ օրվա մեջ մի քանի անգամ: Մեր արտաքին գործերի նախարարները, պաշտպանության նախարարները, հատուկ ծառայություների ղեկավարները մշտական կապի մեջ են: Դուք գիտեք, որ հերթական  անգամ երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարները Մոսկվայում էին, հոկտեմբերի 23-ին նրանք Վաշինգտոնում են հանդիպում ունենալու: Հույս ունեմ, որ մեր ամերիկացի գործընկերները կգործեն մեզ համընթաց, կօգնեն կարգավորմանը, լավագույնի հույս ունենք»,- եզրափակեց Պուտինը:

Nagorno Karabakh is not territorial conflict, it started from ethnic confrontation – Putin
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. President of Russia Vladimir Putin emphasizes that Nagorno Karabakh conflict started not as a struggle between states for territory, but it started from ethnic confrontation, ARMENPRESS reports Putin said during the Valdai discussions. ‘’Unfortunately, this is a fact when in Sumgait, later in Nagorno Karabakh brutal crimes were carried out against the Armenian people. We must take this into account’’, the Russian President said.
He added that for years they made various offers for solving the crisis, in order to bring stability for a long period. ‘’But believe me, it was a tense work of positions and approaches. In some cases it seemed that very little is left for reaching a solution. Unfortunately, it did not happen and today we have a conflict with its worst manifestation. The tragedy is that people die’’, the Russian President said.
Vladimir Putin emphasized that there are thousands of casualties. He focused on the fact that during the war of Afghanistan which lasted 10 years, 13 thousand people died, while this short conflict has resulted in already thousands of victims.
‘’And how many injured are there? How many people are suffering? This is a unique situation for us’’, Putin said.
He said that the Minsk Group was established, Russia, the USA and France are the Co-chairs, who are responsible for the negotiation process. According to the Russian President, all the participants of this process sincerely wish to normalize the situation, but no one is interested in it so much as Russia, because all this happens in front of their eyes. ‘’I would very much like a compromise to be reached. You know that I am in close contact with both president Aliyev and PM Pashinyan. We speak with them a number of times during a day, a number of times in a day, our foreign ministers, defense ministers, heads of special services are in constant touch. You know that the foreign ministers of the two countries were in Moscow recently, they will meet in Washington on October 23. I hope our American partners will act in line with us, will contribute to the settlement, we really hope’’, Putin concluded.