Հայաստանը պատրաստ է եղել և պատրաստ է ԼՂ հարցի խաղաղ կարգավորմանը. վարչապետի մամուլի խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պատրաստ է եղել և այժմ էլ պատրաստ է Լեռնային Ղարաբաղի հարցի խաղաղ կարգավորմանը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը:
«ՀՀ վարչապետն իր այսօրվա ելույթում ընդգծել է, որ Հայաստանը միշտ էլ պատրաստ է եղել ԼՂ հարցի փոխզիջումային լուծման և այսօր էլ պատրաստ է: Վարչապետը պատրաստակամություն է հայտնել նաև Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպել Մոսկվայում: Հայաստանը պատրաստ է եղել և պատրաստ է ԼՂ հարցի խաղաղ կարգավորման և բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախահ երկրների և մասնավորապես՝ Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդական ջանքերը»,- ասաց Գևորգյանը:
Մանե Գևորգյանը հավելեց, որ Ադրբեջանը հարցի լուծման հիմնական գործոնը համարում է ռազմական ուժը և շարունակաբար խախտում է հրադադարի մասին պայմանավորվածությունները:
«Ըստ այդմ, հայ ժողովուրդը պետք է կոնսոլիդացնի իր պաշտպանական ներուժը՝ դիվանագիտական ճակատում իր ասելիքը պաշտպանելու հնարավորություն ունենալու համար»,- նշեց վարչապետի մամուլի խոսնակը:

Армения была и сейчас готова к мирному урегулированию вопроса: пресс-секретарь премьер-министра
Армения была и сейчас готова к мирному урегулированию нагорно-карабахского вопроса. В беседе с Арменпресс об этом сказала пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворгян
«Премьер-министр Армении в своем сегодняшнем выступлении подчеркнул, что Армения всегда была готова и сегодня тоже готова к компромиссному решению нагорно-карабахского конфликта. Премьер-министр также выразил готовность встретиться с президентом Азербайджана в Москве. Армения была готова и сейчас готова к мирному урегулированию нагорно-карабахского вопроса и высоко ценит посреднические усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в частности, Российской Федерации», - сказала Геворгян.
Мане Геворгян добавила, что Азербайджан считает военную силу главным фактором в решении вопроса и продолжает нарушать договоренности о прекращении огня.
«Соответственно, армянский народ должен консолидировать свой оборонный потенциал, чтобы защищать то, что говорит на дипломатическом фронте», - отметила пресс-секретарь премьер-министра.