Արցախի բնակավայրերի վերանորոգման աշխատանքների համար արդեն արվել են գործնական քայլեր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը ՀՀ ԿԱ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ղուլարյանի և ՀՀ շինարարների միության նախագահ Գագիկ Գալստյանի հետ քննարկել է շինարարության «առաջնագծում» սպասվող առաջիկա անելիքները:
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ Արցախի տեղեկատվական շտաբից:
«Սեպտեմբերի 27-ից սկսած Արցախի խաղաղ բնակավայրերն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքները թշնամու թիրախակետում են: Վթարավերականգնողական, ապամոնտաժման, վերանորոգման ու վերակառուցման աշխատանքներ շատ կան: Առաջին գործնական քայլերն արդեն արված են: Միայն Ստեփանակերտում արդեն պարզ է, թե շինարարների ջոկատները որտեղից են սկսելու իրենց աշխատանքը: Հնարավոր ամեն ինչ արվելու է, որ կարճ ժամանակում Ստեփանակերտում, մյուս բոլոր քաղաքներում ու բնակավայրերում պատերազմի հետքն իսպառ վերացվի»,- նշում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից:
Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը Թուրքիայի աջակցությամբ ռազմական գործողություններ է սանձազերծել Արցախի դեմ՝ կիրառելով ողջ զինանոցը, թիրախավորելով անգամ քաղաքացիական բնակչությանը թե Արցախում, թե Հայաստանում: Այդ օրվանից սկսած Ադրբեջանը զինուժը լայնածավալ թիրախավորման է ենթարկել Արցախի ավելի քան 130 բնակավայր` հարավից մինչև հյուսիս: Հարվածների հետևանքով մոտ 7 800 անշարժ գույք է վնասվել, 1 310-ից ավելի ենթակառուցվածք, հանրային կամ արտադրական նշանակության օբյեկտներ, 720-ից ավելի շարժական գույք:

Practical steps already taken for renovation of settlements in Artsakh
STEPANAKERT, OCTOBER 18, ARMENPRESS. Urban Development Minister of Artsakh Aram Sargsyan, Armenia’s deputy chairman of the Urban Development Committee Armen Ghularyan and chairman of the Union of Constructors Gagik Galstyan discussed upcoming construction, renovation activities in Artsakh, the Artsakh Information Center said.
“Since September 27 the civilian settlements and infrastructure of Artsakh are under the Azerbaijani target. There are a lot of renovation, repair and reconstruction works. The first practical steps are already taken. In Stepanakert’s case it’s already clear from where the constructors need to start. Everything possible will be done to eliminate the trace of war in Stepanakert, other cities and settlements in a short period of time”, the Center said in a statement.
On September 27 Azerbaijan, with the support of Turkey, launched large-scale attacks against Artsakh, with the use of its ammunition, targeting also the civilian population both in Artsakh and Armenia. The Azerbaijani armed forces have targeted more than 130 settlements in Artsakh. Nearly 7800 real estates, over 1310 infrastructure, public and production facilities, over 720 movable property have been damaged from the Azerbaijani strikes.