Հայերի ասամբլեան 1 մլրդ դրամ կներդնի Հայաստանում և Արցախում տարբեր ծրագրեր իրականացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հոկտեմբերի 13-ին ընդունել էArmenian Assembly-իՀանրային խորհրդի բարձրագույն մարմնի նախագահՎահե Ենգիբարյանին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Վահե Ենգիբարյանը ՀՀ նախագահին հայտնել է Հայաստանի և Արցախի բարձր տեխնոլոգիական լուծումների և ավտոմատացման ոլորտում, մարդասիրական, սոցիալական և կրթամշակութային տարբեր ծրագրերում 1 միլիարդ դրամ ներդնելու, ինչպես նաև ավելի քան 200 աշխատատեղ ստեղծելու պատրաստակամության մասին:
Հայերի ասամբլեան Հայաստանում և Սփյուռքում մշակույթի, կրթության, զբոսաշրջության, ՏՏ և գիտության ոլորտներում սոցիալ-ձեռնարկատիրական նախաձեռնությունների աջակցության և իրականացման հասարակական կազմակերպություն է: 2017 թ. հոկտեմբերին հիմնադրվելու օրվանից ի վեր կազմակերպությունը կյանքի է կոչել ավելի քան 35 նախաձեռնություն Հայաստանում և Ռուսաստանում: Կազմակերպության անդամները հայկական սփյուռքի ականավոր ներկայացուցիչներ են, այդ թվում ՝ համաշխարհային մասշտաբով հայտնի գործարարներ, անվանի գիտնականներ և մշակութային գործիչներ:

Ассамблея армян вложит 1 млрд драмов для реализации программ в Армении и Арцахе
Президент Армении Армен Саркисян принялПредседателяПрезидиума АссамблеиАрмян Ваге Енгибаряна. Как сообщаетАрменпресс, Ваге Енгибарян проинформировал президента Армении о готовности вложить 1 млрд драмовв различные гуманитарные, социальные и культурно-образовательные проекты в сфере высокотехнологичных решений и автоматизации Армении и Арцаха, а также создать более 200 рабочих мест для реализации платформенных решений по продвижению армянских товаров и услуг.
Если бы в какой-то момент одно из армянских поколений устало, и поленилось выступить и отстоять право на идентичность, то не было бы сегодня и нынешнего поколения. Данная инициатива станет одной из многих, способствующих усилению самопозиционирования армянского народа.
Ассамблея Армян – общественная организация поддержки и реализации социально-предпринимательских инициатив в сферах культуры, образования, туризма, IT и науки в Армении и диаспоре. Со дня учреждения в октябре 2017 г. Ассамблея воплотила в жизнь более 35 инициатив в Армении и России. Члены организации являются выдающимися представителями армянской диаспоры, включая успешных известных в мировом масштабе предпринимателей, высоко уважаемых ученых и деятелей культуры.