Շվեդ նախարարը Չավուշօղլուին քննադատել է կարծիքների արտահայտման ազատությունը սահմանափակելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Ան Լինդեն Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուին մեղադրել է Թուրքիայում կարծիքների արտահայտման ազատությունը սահմանափակելու մեջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ինչպես հայտնում է Associated Press գործակալությունը, միջադեպը տեղի է ունեցել Անկարայում, նախարարների համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
Ասուլիսի ժամանակ Չավուշօղլուն հանդիմանել է շվեդ նախարարին այն բանի համար, որ նա Թուրքիային կոչ է արել դուրս բերել զորքերը Սիրիայից: Թուրքիայի ԱԳ նախարարը Շվեդիային մեղադրել է քուրդ զինյալներին աջակցելու, ինչպես նաև Հունաստանի կողմից միգրանտների նկատմամբ ենթադրյալ «դաժան վերաբերմունքի» կապակցությամբ լռելու մեջ (Հունաստանը հերքում է այս պնդումը):
«Ես ուզում եմ հարցնել` ո՞ւմ անունից եք Թուրքիային կոչ անում հեռանալ Սիրիայից, թե՞ զգուշացնում եք Թուրքիային: Եթե այդքան զգայուն եք մարդու իրավունքների նկատմամբ, ինչո՞ւ գոնե մեկ անգամ չեք քննադատում Հունաստանին»,- հարցրել է Չավուշօղլուն:
Ի պատասխան, Շվեդիայի ԱԳ նախարարը նշել է, որ հյուր է և չի ցանկանա բանավեճի բռնվել:
«Ես պարզապես հույս ունեմ, որ Թուրքիայում բոլորը հնարավորություն կունենան իրենց կարծիքներն արտահայտել այնպես, ինչպես դուք եք դա անում, նախարար»,- նշել է Լինդեն:
Լրատվամիջոցը հայտնում է, որ Շվեդիայի ԱԳ նախարարի նկատառումը նուրբ քողարկված հղում էր Թուրքիայում խիստ քննադատողական կարծիքի արտահայտման ազատության սահմանափակմանը՝ ներառյալ տասնյակ լրագրողների և քրդամետ քաղաքական գործիչների բանտարկությունը։

Министр иностранных дел Швеции обвинила Чавушоглу в ограничении свободы выражения мнений
Министр иностранных дел Швеции Анн Линде обвинила министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу в ограничении свободы выражения мнений, которое существует в Турции. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на “Associated Press”, инцидент произошел в Анкаре в ходе совместной пресс-конференции министров.
На пресс-конференции Чавушоглу упрекнул шведского министра за то, что она призвала Турцию вывести войска из Сирии. Глава МИД Турции обвинил Швецию в поддержке, оказываемой курдским боевикам, а также в молчании в связи с предполагаемым “жестоким обращением” Греции к мигрантам (Греция отрицает это утверждение).
“Я хочу спросить, от чьего имени Вы призываете Турцию покинуть Сирию, или Вы предупреждаете Турцию? Если Вы столь чувствительны к правам человека, почему же Вы ни разу не критиковали Грецию?”, - задал вопрос Чавушоглу.
На что глава МИД Швеции ответила, что она является гостем и поэтому не хочет вступать в дебаты.
“Я просто надеюсь, что в Турции все смогут выражать свои мнения так, как это делаете, Вы, господин министр”, - отметила Анн Линде.
“Associated Press” констатирует, что заявление главы МИД Швеции было тонко завуалированной ссылкой на ограничение свободы выражения в Турции особо критических мнений и также на аресты десятков журналистов и прокурдских политиков.