Թուրքիան և բռնապետ Էրդողանն ակնհայտ սպառնալիք են հայ ժողովրդի համար. Իսրայել Չարնին սրտնեղած է իր երկրի տգեղ դերակատարությունից
Թուրքիան և բռնապետ Էրդողանն ակնհայտ սպառնալիք են հայ ժողովրդի համար.
Իսրայել Չարնին սրտնեղած է իր երկրի տգեղ դերակատարությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երուսաղեմի Հոլոքոստի և ցեղասպանության ինստիտուտի գործադիր տնօրեն, Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի համահիմնադիր և նախկին նախագահ, պրոֆեսոր Իսրայել Չարնին վստահ է, որ իսրայելցիների մեծամասնությունը Հայաստանի հետ է և սրտնեղած Իսրայելի կառավարության տգեղ դերակատարությունից՝ Ադրբեջանին զենքի վաճառքի առումով: Իսրայել Չարնին նման տեսակետ հայտնեց «Արմենպրես»-ի հարցերին ի պատասխան:
Չարնին շեշտեց, որ Իսրայելի ինտելեկտուալ համայնքը և հատկապես ցեղասպանագետները հստակ հասարակական դիրքորոշում են որդեգրել: Նա հիշեցրեց, որ օրեր առաջ Իսրայելի գիտնականները հայտարարությամբ կոչ են արել կառավարությանը դադարեցնել զենքի վաճառքը Ադրբեջանին:
«Այնուամենայնիվ, Իսրայելում ներկայում քաոսային և կոռումպացված պետության պայմաններում, մեր՝ անցյալում երբեմն ունեցած լավ ազդեցությունը դադարեցվել է, և մենք հույս չունենք, որ կարող ենք ազդել այս անպատասխանատու և կործանարար կառավարության վրա: Օրինակ՝ նախկինում մենք զգալի աջակցություն ենք ունեցել մեր այժմյան նախագահ Ռիվլինից, որը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խիստ կողմնակիցն է, բայց պարադոքսալ կերպով, նախագահի իր երևելի պաշտոնում նա ավելի քիչ ազդեցություն ունի քաղաքական գործընթացի վրա, քան ուներ՝ որպես Կնեսետի (Իսրայելի խորհրդարան) խոսնակ»,-ասաց Իսրայել Չարնին:
Նրա կարծիքով՝ Թուրքիան, բռնապետ Էրդողանի օրոք, ակնհայտորեն սպառնալիք է հայ ժողովրդի և նաև Իսրայելի համար: Չարնին նկատեց, որ Թուրքիան չարագուշակ կերպով սպառնում է Իսրայելին՝ Երուսաղեմի վերաբերյալ իր հռետորաբանությամբ , շարունակում է իր հալածանքները նաև քրդերի նկատմամբ Սիրիայում:  Երուսաղեմի Հոլոքոստի և ցեղասպանության ինստիտուտի գործադիր տնօրենը շեշտեց, որ  Էրդողանն ակնհայտ մարդասպան է:
«Ես կցանկանայի հուսալ և հավատալ, որ Իսրայելը դեռ կուղղվի: Ես կասկած չունեմ, որ իսրայելցիների բնական մեծամասնությունը Հայաստանի հետ է և խորապես նեղսրտած է մեր տգեղ դերակատարությունից ՝ չսահմանափակելով Ադրբեջանին վաճառած ցանկացած զենքի՝ ինչ-որ կերպ օգտագործումը Հայաստանի դեմ»,-ասաց Չարնին:
Արցախի հետ շփման գծի երկայնքով և բնակավայրերի խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանը սեպտեմբերի 27-ից ոտնձգություն է սկսել՝ Թուրքիայի և Սիրիայից բերված ահաբեկիչ վարձկանների ներգրավվածությամբ՝ կիրառելով ողջ զինանոցը: Կան փաստեր խաղաղ բնակչության դեմ իսրայելական արտադրության ԱԹՍ-ների կիրառման մասին: Հայկական կողմում գտնվել են նաև Ադրբեջանի կողմից ուղարկված և խոցված իսրայելական ԱԹՆ-ների դետալներ:
Մի խումբ իսրայելցի գիտնականներ բաց նամակ են հղել Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախ) ռազմական գործողությունների վերաբերյալ, որով կոչ են արել Իսրայելի կառավարությանն անհապաղ դադարեցնել զենքի վաճառքն Ադրբեջանին` մինչև կառավարության և Կնեսետի կողմից այս հարցի քննարկումը: Հայտարարությունն ստորագրել են պրոֆ. Ռուբեն Ամիտայը, պրոֆ. Յաիր Աուրոնը, պրոֆ. Իսրայել Չարնին, Մորան Դեյչը, պրոֆ. Բենիամին Կեդարը, Յոավ Լոեֆֆը, պրոֆ. Բենի Մորիսը, դոկտոր Յաքիր Պազը, պրոֆ. Էլի Ռիխտերը, պրոֆ. Դոննա Շալևը, Մարկ Շերմանը, պրոֆ. Մայքլ Սթոունը, դոկտոր Յանա Չեխնանովեցը և պրոֆ. Դրոր Զըէյվին։

Turkey with dictator Erdoğan threat for Armenia, Israel Charny distressed by his country’s ugly role
Turkey with dictator Erdoğan threat for Armenia, Israel Charny distressed by his country’s ugly
role
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Executive-Director of Jerusalem’s Institute on the Holocaust and Genocide, Co-founder and former Chairman of the International Association of Genocide Scholars Israel Charny is confident that the majority of Israelis stand with Armenia and is distressed by the ugly role of his country for selling arms to Azerbaijan. Israel Charny gave an interview for ARMENPRESS.
‘’Hello and thank you for your questions. My reply today is unfortunately a sad one. Our intellectual community and especially genocide scholars has taken a clear public stand. See for example Haaretz of two days ago for our statement calling on Israel to CEASE sales of arms to Azerbaijan. However, in the present chaotic and corrupt state of government in Israel, the normal lines of good influence we had at times in the past are shut down, and we are not genuinely hopeful we can influence this irresponsible and destructive government/. For example, in the past we have had considerable support from our now President Rivlin who is strongly on the side of recognition of the Armenian Genocide, but paradoxically in his illustrious position as president has less influence on the political process than he had as Speaker of the Knesset.
Turkey under the dictator Erdogan, is clearly a SERIOUS threat to the Armenian people and in my judgment also to Israel whom he threatens ominously with his rhetoric about Jerusalem (and who continues his evil persecution of the Kurds in Syria--for he is clearly a killer).
I should like to hope and believe that Israel will yet correct itself. I have no doubt that the natural majority of Israelis are with Armenia and deeply distressed by our ugly role in not limiting any arms sold to Azerbaijan from being used in any way against Armenia’’, he said in answer to the questions of ARMENPRESS.
Armenian officials have voiced several times about the use of Israeli-made UAVs and long-range missiles by Azerbaijan, including against civilians. Armenia has recalled its Ambassador from Israel for consultations amid the ongoing arms sales by Israel to Azerbaijan.