Հայկական կողմը հերքում է Թարթառի և Աղդամի շրջանների ուղղությամբ կրակելու ադրբեջանական կեղծիքը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները կասեցնում են հարավային թևում հակառակորդի գրոհները, որոնք ձեռնարկվել են՝ անտեսելով կրակի դադարեցման վերաբերյալ Մոսկվայում ձեռք բերված համաձայնությունը: «Միաժամանակ, Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակի տակ են պահում Հադրութ քաղաքը։ Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարությունը, թե հայկական կողմը կրակ է վարում Թարթառի և Աղդամի շրջանների ուղղությամբ, հերթական կեղծիքն է»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Շուշան Ստեփանյանը։
Հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 12:00-ին ուժի մեջ մտավ Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծի երկայնքով մարդասիրական նպատակով կրակի դադարեցման համաձայնությունը: Ադրբեջանական ստորաբաժանումները, սակայն, ժամը 12:05-ին գրոհ են ձեռնարկել «Կարախանբեյլի» կոչվող տեղամասի ուղղությամբ։ Արցախի ՊԲ ստորաբաժանումները դիմում են համապատասխան միջոցների՝ կասեցնելու հակառակորդի գրոհը։

Армянская сторона опровергает азербайджанскую ложь об обстреле районов Тартар и Агдам
Подразделения Армии обороны Арцаха пресекают атаки противника на южном крыле, которые были предприняты при полном игнорировании достигнутого в Москве соглашения о прекращении огня. “В то же время Вооруженные силы Азербайджана наносят удары по городу Гадрут. Заявление МО Азербайджана о том, что армянская сторона обстреливает районы Тартар и Агдам, является очередной ложью”, - как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-секретарь МО Армении Шушан Степанян.
10 октября в 12:00 на линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана вступило в силу соглашение о прекращении огня в гуманитарных целях. Однако, проигнорировав это, азербайджанские части в 12:05 атаковали район Караханбейли. Подразделения Армии обороны Арцаха принимают соответствующие меры, чтобы остановить атаку противника.