Ադրբեջանական ուժերը մեծաթիվ խմբերով կուտակվում են արցախա-իրանական սահմանի երկայնքով. ՀՀ ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական ստորաբաժանումները, չունենալով արդյունավետ հարձակողական գործողություններ վարելու բավարար կարողություններ, մեծաթիվ խմբերով կուտակվում են անմիջապես արցախա-իրանական սահմանի երկայնքով (Արաքս գետի երկայնքով) և փաստացիորեն պատսպարվելով այդ սահմանով, փորձում են առաջ շարժվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները, չունենալով արդյունավետ հարձակողական գործողություններ վարելու բավարար կարողություններ, արդեն երկրորդ օրն է, սկսել են դիմել ակնհայտ սադրանքների: Մասնավորապես, արցախա-ադրբեջանական ռազմական գործողությունների հարավային ուղղությունում ադրբեջանական ստորաբաժանումները մեծաթիվ խմբերով կուտակվում են անմիջապես արցախա-իրանական սահմանի երկայնքով (Արաքս գետի երկայնքով) և փաստացիորեն պատսպարվելով այդ սահմանով, փորձում են առաջ շարժվել»,-նշել է Հովհաննիսյանը
Նա հավելել է, որ այդ մարտավարությամբ ադրբեջանական կողմը փորձում է հրահրել արցախյան կողմին կրակ բացել կամ հարվածներ հասցնել սահմանի երկայնքով՝ փաստացի Իրանի ուղղությամբ: Չի բացառվում նաև, որ մարտական գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական ստորաբաժանումները, այլընտրանք չունենալով, նահանջեն կամ փախչեն իրանական տարածք: «Այս ամենից խուսափելու համար, կարծում ենք, իրանական կողմը, որն անշուշտ տեսնում է այդ ամենը, պետք է կանխի կամ պարտադրի ձեռնպահ մնալ այդպիսի կուտակումներից»,-նշել է Հովհաննիսյանը:

Азербайджан вдоль арацахо-иранской границы накапливает многочисленные группы: МО Армении
Азербайджанские подразделения, не имея достаточных способностей для проведения эффективных наступательных действий, многочисленными группами скапливаются непосредственно вдоль арцахо-иранской границы (вдоль реки Аракс) и фактически прикрываясь  этой границей, пытаются продвигаться вперед. Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян.
“Подразделения азербайджанских вооруженных сил, не имея достаточных способностей для проведения эффективных наступательных действий, уже второй день начали прибегать к очевидным провокациям. В частности, в южном направлении арцахо-азербайджанских военных действий азербайджанские подразделения многочисленными группами скапливаются непосредственно вдоль арцахо-иранской границы (вдоль реки Аракс) и фактически прикрываясь этой границей, пытаются продвигаться вперед”, - отметил Ованнисян.
Он добавил, что следуя этой тактике, азербайджанская сторона пытается спровоцировать арцахскую сторону открыть огонь или наносить удары вдоль границы, фактически, по Ирану. Не исключено и то, что в результате боевых действий азербайджанские подразделения, не имея альтернативы, отступят или сбегут на иранскую территорию. Во избежание всего этого, мы считаем, что иранская сторона, которая, безусловно, видит все это, должна предотвратить или принудить Азербайджан воздержаться от таких скоплений”, - отметил Ованнисян.