Կոմիտասը մեր հոգևոր էությունն է. Մեկնարկում են Վարդապետի ծննդյան տարեդարձին նվիրված միջոցառումները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոմիտաս Վարդապետի ծննդյան տարեդարձին նվիրված միջոցառումները մեկնարկելու են «Կոմիտաս» խորագրով միջազգային գիտաժողով-փառատոնով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը:
«Կոմիտասի 151-ամյակին նվիրված միջոցառումներն անց են կացվելու հեռուստատեսային ձևաչափով: Նախատեսված է 4 համերգ և լինելու է գիտական աշխատաժողով: Բացման համերգը հնարավոր կլինի դիտել այսօր երեկոյան ժամը 22:30-ին, Հանրային հեռուստաընկերության ուղիղ հեռարձակմամբ: Համերգի ընթացքում ելույթ են ունենալու բոլոր պետական երգչախմբերը և մեկ մենակատար՝ Լիպարիտ Ավետիսյանը, ինչպես նաև դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը»,- նշեց Կոստանդյանը:
Հաջորդիվ լինելու է 2 դաշնամուրային համերգ՝ պրոֆեսորներ Արմեն Բաբախանյանի և Սվետլանա Նավասարդյանի կատարմամբ:
Փառատոնի փակման հանդիսավոր արարողությունն անց է կացվելու Հառիճավանքում, որտեղ կհնչի Կոմիտաս պատարագը Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի կատարմամբ, որը ղեկավարելու է Ռոբերտ Մլքեյանը:
ԿԳՄՍ փոխնախարար Արա Խզմալյան նշեց, որ Կոմիտասը հոգևոր կենսագրության այն դեմքն է, ում գործունեությունն ու ժառանգությունը պետական քաղաքականության մեջ չի կարող պայմանավորված լինել զուտ հոբելյանական իրադարձություններով:
«Կոմիտասը մեր հոգևոր կեցությունն ու էությունն է, մեր երաժշտական աղոթքն է: Մենք մշտապես պետք է աշխատենք Վարդապետի ժառանգության հանրայնացման և միջազգայնացման ուղղությամբ»,- ասաց Խզմալյանը:
Վարդապետի ծննդյան 151-ամյակին Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, փոխնախարար Արա Խզմալյանը և մի խումբ մտավորականներ ծաղիկներ խոնարհեցին Կոմիտասի շիրմին, մատուցվեց հոգեհանգստի կարգ։

Комитас — наша духовная сущность. Начинаются мероприятия, посвященные дню рождения Вардапета
Мероприятия, посвященные дню рождения Комитаса Вардапета (Архимандрита), откроются международной конференцией-фестивалем «Комитас».
Как передает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами заявил директор Музея-института Комитаса Николай Костандян.
«В этом году мероприятия, посвященные 151-летию Комитаса, будут транслироваться по телевидению. Планируется 4 концерта, будет научный семинар. Концерт открытия будет доступен сегодня вечером в 22:30 в прямом эфире Общественного телевидения. На концерте выступят все государственные хоры и один солист - Липарит Аветисян, а также пианист АйкМеликян», - сказал Костандян.
Затем будут 2 фортепианных концерта в исполнении профессоров Армена Бабаханяна и Светланы Навасардян.
Торжественная церемония закрытия фестиваля состоится в Аричаванке, где прозвучит «Патараг» («Литургия») Комитаса, который  исполнит Государственный камерный хор Армении под управлением Роберта Млкеяна.
Заместитель министра образования, науки культуры и спорта  Ара Хзмалян отметил, что Комитас –это олицетворениедуховной биографии, деятельность и наследие которого в государственной политике не могут быть обусловлены и ограничены чисто юбилейными мероприятиями.
«Комитас - это наше духовное  бытие  и сущность, наша музыкальная молитва. Мы всегда должны работать во имя популяризации и интернационализации наследия Вардапета», - сказал Хзмалян.
К 151-й годовщине со дня рождения Вардапета директор музея-института Комитаса, министр образования, науки, культуры, спорта РА Араик Арутюнян, заместитель министра Ара Хзмалян, группа представителей интеллигенции возложили цветы к могиле Комитаса.Была отслуженапоминальная молитва.