Կոմիտասը մեր հոգևոր էությունն է. Մեկնարկում են Վարդապետի ծննդյան տարեդարձին նվիրված միջոցառումները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոմիտաս Վարդապետի ծննդյան տարեդարձին նվիրված միջոցառումները մեկնարկելու են «Կոմիտաս» խորագրով միջազգային գիտաժողով-փառատոնով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը:
«Կոմիտասի 151-ամյակին նվիրված միջոցառումներն անց են կացվելու հեռուստատեսային ձևաչափով: Նախատեսված է 4 համերգ և լինելու է գիտական աշխատաժողով: Բացման համերգը հնարավոր կլինի դիտել այսօր երեկոյան ժամը 22:30-ին, Հանրային հեռուստաընկերության ուղիղ հեռարձակմամբ: Համերգի ընթացքում ելույթ են ունենալու բոլոր պետական երգչախմբերը և մեկ մենակատար՝ Լիպարիտ Ավետիսյանը, ինչպես նաև դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը»,- նշեց Կոստանդյանը:
Հաջորդիվ լինելու է 2 դաշնամուրային համերգ՝ պրոֆեսորներ Արմեն Բաբախանյանի և Սվետլանա Նավասարդյանի կատարմամբ:
Փառատոնի փակման հանդիսավոր արարողությունն անց է կացվելու Հառիճավանքում, որտեղ կհնչի Կոմիտաս պատարագը Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի կատարմամբ, որը ղեկավարելու է Ռոբերտ Մլքեյանը:
ԿԳՄՍ փոխնախարար Արա Խզմալյան նշեց, որ Կոմիտասը հոգևոր կենսագրության այն դեմքն է, ում գործունեությունն ու ժառանգությունը պետական քաղաքականության մեջ չի կարող պայմանավորված լինել զուտ հոբելյանական իրադարձություններով:
«Կոմիտասը մեր հոգևոր կեցությունն ու էությունն է, մեր երաժշտական աղոթքն է: Մենք մշտապես պետք է աշխատենք Վարդապետի ժառանգության հանրայնացման և միջազգայնացման ուղղությամբ»,- ասաց Խզմալյանը:
Վարդապետի ծննդյան 151-ամյակին Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, փոխնախարար Արա Խզմալյանը և մի խումբ մտավորականներ ծաղիկներ խոնարհեցին Կոմիտասի շիրմին, մատուցվեց հոգեհանգստի կարգ։

Events dedicated to 151st anniversary of birth of Komitas launching in Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. The events dedicated to the anniversary of birth of Komitas will launch in Armenia through an international conference-festival titled “Komitas”, Director of the Komitas Museum-Institute Nikolay Kostandyan told reporters today.
“This year the events dedicated to the 151st anniversary of birth of Komitas will be held in a TV format. Four concerts and a seminar will be held. The opening concert will be possible to watch today in the evening at 22:30 live on Public TV”, he said.
Thereafter, 2 piano concerts with the performance of Professors Armen Babakhanyan and Svetlana Navasardyan are scheduled.
The closing ceremony of the festival will take place in Harichavank where the Komitas liturgy will be performed by the National Chamber Choir of Armenia led by Robert Mlkeyan.
“Komitas is our spiritual essence, our musical prayer. We should always work on publicizing and internationalizing his heritage”, Armenian deputy minister of education, science, culture and sport Ara Khzmalyan said.
On the occasion of the 151st anniversary of birth of Komitas, Director of the Komitas Museum-Institute Nikolay Kostandyan, Minister of education, science, culture and sport Arayik Harutyunyan, his deputy Ara Khzmalyan and a group of intellectuals laid flowers at the tomb of Komitas.