ԱԺ 7-րդ գումարման 4-րդ նստաշրջանում նախորդի համեմատ ընդունվել է 2 անգամ ավելի շատ օրենք
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի 7-րդ գումարման 4-րդ նստաշրջանում «Իմ քայլը» խմբակցությունը 16 տոկոսով ավելի շատ  օրենք է դրել շրջանառության մեջ, քան նախորդ նստաշրջանում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «ԱԺ մոնիտորինգ» ծրագրի ղեկավար Լուսինե Վասիլյանը ներկայացնելով դիտարկման տվյալները այս մասին ասաց մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Այս նստաշրջանում ԱԺ-ն հերթական հինգամսյա աշխատանքի երեք ամիսն անց է կացրել արտակարգ դրության պայմաններում։ Սա ֆորսմաժորային իրավիճակ էր, որն իր ազդեցությունն է թողել օրենսդրական գործընթացի վրա»,- նշեց Վասիլյանը։
Նրա խոսքով, ավելացել են ընդունված օրենքները. խորհրդարանը նախորդ նստաշրջանի համեմատ երկու անգամ ավելի շատ օրենք է ընդունել` 345-ը։ Ըստ բանախոսի, երկու անգամ ավելի արագ են ընդունվել ներկայացված օրենքների նախագծերը։ Ծրագրի ղեկավարն ընդգծեց, որ ընդունված օրենքների թվի կտրուկ աճը պայմանավորված է եղել նաև օբյեկտիվ պատճառով՝ արտակարգ դրությամբ։
Խոսելով Խորհրդարանում հեղինակած նախագծերի մասին, Վասիլյանը շեշտեց, որ ավելացել են մեծամասնության հեղինակածները:
«Ընդդիմադիրները ներկայացրել են 15 տոկոսով ավելի պակաս: Այս ցուցանիշները, թե՛ ընդունված օրինագծերի մասին են, թե շրջանառության մեջ դրված»,- նշեց ծրագրի ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ 21 նախագիծ, որոնք մերժվել են և օրակարգում չեն ընդգրկվել՝ համամասնորեն բաշխվել են «Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունների միջև՝ 11:10 հարաբերակցությամբ:
Վասիլյանը հայտնեց, որ հիմնականում օրակարգում չեն ընդգրկվում և քննարկման հնարավորությունից զրկվում են ընդդիմության նախաձեռնությունները:

В ходе 4-й сессии НС Армении 7-го созыва было принято вдвое больше законов
В ходе 4-й сессии Национального Собрания Армении 7-го созыва фракция «Мой шаг» ввела в обращении на 16% больше законов, чем на предыдущей сессии. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции заявила руководитель программы «Мониторинг НС» Лусине Василян, представляя данные мониторинга.
«На этой сессии Национальное Собрание провело три месяца штатной пятимесячной работы в условиях чрезвычайного положения. Это была форс-мажорная ситуация, которая повлияла на законодательный процесс», - сказала Василян.
По ее словам, количество принятых законов увеличилось. Парламент принял вдвое больше законов, чем на предыдущей сессии - 345. По словам Василян, представленные законопроекты были приняты вдвое быстрее. Руководитель программы подчеркнула, что резкое увеличение количества принятых законов обусловлено объективной причиной - введением чрезвычайного положения.
Говоря об авторских проектах в парламенте, Василян подчеркнула, что количество авторов среди парламентского большинства увеличилось.
«Оппозиционеры представили на 15% меньше. Эти показатели касаются как принятых законопроектов, так и введенных в обращение», - сказала руководитель программы.
По ее словам, 21 проект, который был отклонен и не вошел в повестку дня, был пропорционально распределен между фракциями «Просвещенная Армения» и «Процветающая Армения» с соотношением 11:10.
Василян сказала, что в основном не включаются в повестку дня и лишаются возможности обсуждения инициативы оппозиции.