Անհայտ անձը կրակել է Սան Ֆրանցիսկոյում հայկական դպրոցի ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեկ ամիս էլ չի անցել, երբ Սան Ֆրանցիսկոյում Գռուզեան-Զաքարեան-Վասպուրական դպրոցը վանդալիզմի էր ենթարկվել. օրերս այն կրկին թիրախավորվել է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ասպարեզ»-ը տեղեկացնում է, որ ոստիկանության տվյալների համաձայն, շաբաթ առավոտյան ինչ-որ մեկը կրակ է բացել դպրոցի ուղղությամբ և վնասել ցուցանակը: Կրակոցների հետևանքով ոչ ոք չի տուժել:
Հուլիսին Սան Ֆրանցիսկոյի Գռուզեան-Զաքարեան-Վասպուրական դպրոցը վանդալիզմի էր ենթարկվել՝ պատերին գրվել էին հայհոյանքներ և պատկերվել էր Ադրբեջանի դրոշը:
Օրեր առաջ էլ տեղեկություն էր տարածվել, որ հրկիզվել է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցու օժանդակ կառույցը: Շենքում տեղավորված էին «Վասպուրական» սրահը, ինչպես նաև եկեղեցու և մի շարք այլ կազմակերպությունների գրասենյակներ: Այս դեպքերից հետո դպրոցի մոտ իրավապահները ծառայություն են իրականացնում: Նրանք անմիջապես որոնողական աշխատանքներ են իրականացրել, սակայն դեռ  կասկածյալներ չեն հայտնաբերվել: Ոստիկանության հայտարարության մեջ նշվում է, որ քայլեր են ձեռնարկում համայնքի անվտանգությունն ապահովելու համար:

Неизвестный стрелял в направлении армянской школы в Сан-Франциско
Не прошло и месяца с того дня, когда в Сан-Франциско школа “Грузьян-Закарян-Васпуракан” подверглась вандализму. На днях она вновь оказалась мишенью. Как передает «Арменпресс», “Аспарез” сообщает, что, по данным полиции города, в субботу утром кто-то открыл огонь по школе и повредил табличку школы.
В июле школа “Грузьян-Закарян-Васпуракан” в Сан-Франциско уже подвергалась вандализму: на стенах были написаны ругательства и был изображен флаг Азербайджана.
Ранее была распространена информация о том, что подожжено одно из помещений  Армянской церкви Св. Григория Просветителя. В нем располагались зал для торжеств “Васпуракан”, а также офисы церкви и ряда других организаций. После этих происшествий в школе дежурят сотрудники правоохранительных органов. Сразу же было проведено расследование, но подозреваемые пока не найдены. В заявлении полиции говорится, что они предпринимают шаги для обеспечения безопасности армянской общины.