Անկախության տոնի առթիվ ՀՀ վարչապետին շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության անկախության 29-րդ տարեդարձի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Մեծ ուրախությամբ շնորհավորում եմ Ձեզ Սեպտեմբերի 21-ի՝ Ձեր երկրի Անկախության տոնի առթիվ:
Հայաստանի Հանրապետության անկախության ձեռքբերմանը հաջորդած 29 տարիների ընթացքում Միացյալ Նահանգները եղել է հայ ժողովրդի կողքին ու աջակցել է ժամանակակից ժողովրդավարության կառուցմանը և տնտեսական զարգացմանն ուղղված Ձեր ջանքերին: Մենք պատրաստ ենք շարունակել համագործակցությունը մեր ընդհանուր շահերի, այդ թվում՝ երկկողմ առևտրի ու ներդրումների ընդլայնման, իրավունքի գերակայության ամրապնդման, տարածաշրջանային կայունության և Ձեր երկրի ինքնիշխանությանը սատարելու տիրույթներում:
Այսօրվա մարտահրավերները մեկ անգամ ևս վերահաստատում են մեր գործընկերության կարևորությունը: Հայ և ամերիկացի ժողովուրդների միջև կապերն անհերքելիորեն ամուր են ու տևական՝ լինի դա միասնաբար նոր կորոնավիրուսի գլոբալ համավարակին դիմակայելիս, թե Աֆղանստանի կամ Կոսովոյի միջազգային խաղաղապահ գործողություններում կողք կողքի ծառայելիս:
Այս առանձնահատուկ օրվա առթիվ Ձեզ մաղթում ենք ամենայն բարիք և անհամբերությամբ սպասում մեր բարեկամության ամրապնդմանն առաջիկա տարվա ընթացքում»,- ասված է ԱՄՆ նախագահի շնորհավորական ուղերձում։

Президент США Дональд Трамп поздравил премьер-министра Армении с Днем независимости
Президент США Дональд Трамп по случаю 29-летия Независимости Республики Армения направил поздравительное послание премьер-министру Армении Николу Пашиняну. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении.
“Многоуважаемый премьер-министр!
С большой радостью поздравляю Вас с 21 сентября - Днем независимости Вашей страны!
Все 29 лет, последовавших за обретением независимости Республики Армения, Соединенные Штаты были рядом с армянским народом и содействовали Вашим усилиям, направленным на построение современной демократии и экономическое развитие. Мы готовы продолжать наше сотрудничество в сферах наших общих интересов, в том числе в расширении двусторонней торговли и инвестиций, укрепления верховенства права, региональной стабильности и содействия суверенитету Вашей страны.
Сегодняшние вызовы еще раз подтверждают значение нашего партнерства. Связи между армянским и американским народами неопровержимо крепки и длительны, будь то в противостоянии глобальному процессу COVID-19 или в служении бок о бок в международных миротворческих операциях в Афганистане или Косово.
По случаю этого особого дня желаем Вам всего наилучшего и с нетерпением ждем укрепления нашей дружбы в течение ближайшего года!”, - говорится в поздравительном послании президента США.