Արցախի Ազգային ժողովի նստավայրը Ստեփանակերտից կտեղափոխվի Շուշի
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022թ.-ի մայիսի 9-ին, բերդաքաղաքի ազատագրման 30-ամյակի առթիվ, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նստավայրը մայրաքաղաք Ստեփանակերտից կտեղափոխվի Շուշի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Ուրախ եմ, որ խորհրդարանի ամբիոնից շաբաթներ առաջ հնչեցրած առաջարկիս ի պատասխան արդեն ստացել եմ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» և «Արդարություն» խմբակցությունների դրական արձագանքը: Կարծում եմ՝ ԱԺ մյուս խմբակցությունները ևս կմիանան իրենց գործընկերների դիրքորոշմանը: Շուշի կատարած աշխատանքային այցիս ընթացքում տեղում քննարկել ենք ժամանակին դատական ատյանի համար սկսված և կիսատ թողած շենքի խորհրդարանին հատկացման հնարավորությունը, որի շինաշխատանքները, հանձնարարականիս համաձայն, կվերսկսվեն շուտով: Կարծում եմ՝ որոշումն ունի ինչպես քաղաքական ու կիրառական, այնպես էլ մեր պատմական ու հաղթական քաղաքը յուրովի վերարժևորելու խորհրդանշական նշանակություն»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը:

Резиденция Национального собрания Арцаха будет перенесена из Степанакерта в Шуши
9 мая 2022 года, по случаю 30-летия освобождения города-крепости, резиденция Национального собрания Республики Арцах будет перенесена из столицы Степанакерта в Шуши.
Как  передает Арменпресс,  об этом   на своей странице в Facebook написал президент Республики Арцах Араик Арутюнян.
«Я рад, что в ответ на свое предложение, сделанное несколько недель назад с трибуны парламента, я уже получил положительный отклик фракций «Свободная Родина - ОГС» и «Справедливость». Думаю, что и другие фракции НС присоединятся к позиции своих коллег. Во время моего рабочего визита в Шуши мы на месте обсуждали возможность выделения парламенту  недостроенного  здания суда, строительство которого, согласно моему поручению, скоро возобновится. Я считаю, что это решение имеет как политическое, так и практическое значение, а также символическое значение своеобразного переосмысления нашего исторического города-победителя», - отметил Араик Арутюнян.