Արցախի Ազգային ժողովի նստավայրը Ստեփանակերտից կտեղափոխվի Շուշի
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022թ.-ի մայիսի 9-ին, բերդաքաղաքի ազատագրման 30-ամյակի առթիվ, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նստավայրը մայրաքաղաք Ստեփանակերտից կտեղափոխվի Շուշի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Ուրախ եմ, որ խորհրդարանի ամբիոնից շաբաթներ առաջ հնչեցրած առաջարկիս ի պատասխան արդեն ստացել եմ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» և «Արդարություն» խմբակցությունների դրական արձագանքը: Կարծում եմ՝ ԱԺ մյուս խմբակցությունները ևս կմիանան իրենց գործընկերների դիրքորոշմանը: Շուշի կատարած աշխատանքային այցիս ընթացքում տեղում քննարկել ենք ժամանակին դատական ատյանի համար սկսված և կիսատ թողած շենքի խորհրդարանին հատկացման հնարավորությունը, որի շինաշխատանքները, հանձնարարականիս համաձայն, կվերսկսվեն շուտով: Կարծում եմ՝ որոշումն ունի ինչպես քաղաքական ու կիրառական, այնպես էլ մեր պատմական ու հաղթական քաղաքը յուրովի վերարժևորելու խորհրդանշական նշանակություն»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը:

Artsakh announces relocation of Seat of Parliament to Shushi
YEREVAN, SEPTEMBER 19, ARMENPRESS. The government of Artsakh has announced the relocation of its Seat of Parliament from the capital city of Stepanakert to Shushi, the mountain town liberated by the Armenian forces in 1992.
The relocation will officially take place on May 9, 2022, the 30th anniversary of the Liberation of Shushi.
Meanwhile, the building of the new seat of parliament is under construction.
In a statement issued on Saturday, the President of Artsakh Arayik Harutyunyan said the Free Fatherland and Justice factions of parliament have endorsed his proposal on moving the seat.
“I think the other factions of parliament will join their colleagues’ stance,” he said.
The building which is planned to be allocated for the seat of parliament was originally being built as a courthouse but was never finished.
Harutyunyan hailed the move as politically and practically significant, and noted its meaningful importance for revaluing “our historic and victorious city.”