«Հայաստան» հիմնադրամը շուրջ 70 հազար դոլարի աջակցություն է տրամադրել Սիրիայի հայերին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը շուրջ 70,000 ԱՄՆ դոլար հանձնեց Դամասկոսում ՀՀ դեսպանությանը, որը կփոխանցվի Սիրիայի մեր հայրենակիցներին՝ կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված ծանր առողջապահական և սոցիալ տնտեսական իրավիճակակը մեղմացնելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից:
«Նվիրաբերված հանգանակությունը համամասնաբար բաշխվել է 30,000 ԱՄՆ դոլար ՝ Սիրիայում հայկական կրթական հաստատությունների թվով 502 ուսուցչի, ինչպես նաև 42 սպասարկող անձնակազմին:
Միևնույն ժամանակ, ընդհանուր 40,000 դոլարի օժանդակություն է տրամադրվել կորոնավիրուսային հիվանդությամբ Սիրիայում ստացիոնար բուժում ստացող մեր հայրենակիցներին։ Հավելենք, որ հանգանակված գումարները հատկացվել են «Covid-19 Հայաստան․ Միասին հաղթահարենք համաճարակը» դրամահավաք-արշավից գոյացած ֆոնդից։
Հայապահպանման նվիրական իր առաքելությանը համահունչ՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը մշտապես մեր հայրենակիցների կողքին է»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Фонд “Айастан” выделил около 70 000 долларов для оказания содействия армянам Сирии
Исполнительный директор Всеармянского фонда “Айастан” Айкак Аршамян перечислил посольству Армении в Дамаске около 70 000 долларов США, которые с целью смягчения тяжелой социально-экономической ситуации будут переданы нашим соотечественникам в Сирии. Об этом Арменпресс сообщили во Всеармянском фонде “Айастан”.
“Средства будут распределены в следующем порядке: 30 000 долларов - 502 учителям армянских образовательных учреждений в Сирии, а также 42 обслуживающим сотрудникам.
40 000 долларов будут выделены для оказания помощи нашим соотечественникам, получающим стационарное лечение в Сирии от COVID-19. Добавим, что собранные средства были выделены из фонда по сбору средств “Covid-19 Армения: вместе преодолеем эпидемию”.
В соответствии своей миссии сохранения армянства, Всеармянский фонд “Айастан” всегда рядом со всеми нашими соотечественниками”, - говорится в сообщении фонда.