Մարտի 1-ի զոհերի իրավահաջորդները և նրանց ներկայացուցիչները ֆիզիկապես չեն մասնակցի դատական նիստերին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտի 1-ի զոհերի իրավահաջորդները և նրանց ներկայացուցիչները դադարեցնում են ֆիզիկական մասնակցությունը դատական նիստերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին սեպտեմբերի 7-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Մարտի 1-ի զոհերի իրավահաջորդների փաստաբան Տիգրան Եգորյանը:
«Այժմ, երբ նախաքննությունն, ըստ էության, դադարեցված է մարտի 1-ի հիմնական գործով, իսկ դատաքննությունը վերածվել է թանկարժեք ժամավաճառության և ֆարսի, դատարանի բակում և դատական նիստերի դահլիճում տիրում է կամայականությունն ու թողտվությունը, որն ուղղված է սահմանադրությամբ հռչակված արժեքների և իրավունքների դեմ և արժանանում է բարձր հանդուրժողականության, իսկ նախագահող դատավորն իր իշխանությունը կարողանում է կարծես իրականացնել միայն տուժողների իրավահաջորդների նկատմամբ, մենք դադարեցնում ենք մեր ֆիզիկական մասնակցությունն այդ անբովանդակ միջոցառմանը»,- ասաց Եգորյանը:
Նա նշեց, որ իրենց չմասնակցելը չի նպաստելու նրան, որ գործն ընթանա այս կամ այն ուղղությամբ:
2008-ի մարտի 1-2-ի իրադարձությունների հետևանքով տասը մարդ է զոհվել: Հայաստանում 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո հայտարարվեց «Մարտի 1»-ի գործի վերաբացման մասին, սահմանադրական կարգը տապալելու մեղադրանք առաջադրվեց երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին, արդարադատությանը խոչընդոտելու մեղադրանք՝ Ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Արմեն Գևորգյանին: Դատական նիստերը նախագահում է դատավոր Աննա Դանիբեկյանը:

Правопреемники жертв 1 марта и их представители не будут присутствовать на судебных заседаниях
Правопреемники жертв 1 марта и их представители физически не будут присутствовать на судебных заседаниях. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 7 сентября заявил адвокат правопреемников жертв 1 марта Тигран Егорян.
“Предварительное следствие по основному делу 1 марта, по сути, прекращено. Судебное разбирательство превратилось в дорогостоящую торговлю временем и в фарс, во дворе суда и в зале судебных заседаний царят произвол и попустительство, которые направлены против провозглашенных Конституцией ценностей и прав. Председательствующий судья, кажется, может осуществлять свою власть только в отношении правопреемников потерпевших, поэтому мы прекращаем наше физическое участие в этом бессодержательном мероприятии”, - сказал Егорян.
Он отметил, что их неучастие не будет способствовать той или иной направленности дела.
В результате событий 1-2 марта 2008 года погибли 10 человек. После бархатной революции 2018 года в Армении было объявлено о возобновлении дела 1 марта. Обвинение в свержении конституционного строя выдвинуто второму президенту Роберту Кочаряну, экс-министру обороны Микаелу Арутюняну, бывшему начальнику Генштаба ВС, генеральному секретарю ОДКБ Юрию Хачатурову, обвинение в препятствовании правосудию - бывшему секретарю Совета национальной безопасности Армену Геворкяну. Судебные заседания проходят под председательством судьи Анны Данибекян.