6-ամյա սեւանցին հաղթող է ճանաչվել խոհարարների հանրապետական մրցույթում
ԳԱՎԱՌ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեւան քաղաքի թիվ 6 դպրոցի աշակերտ, վեց տարեկան Մհեր Հարությունյանը հաղթող է ճանաչվել Գորիսում վերջերս կայացած հանրապետական խոհարարական մրցույթում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Սեւանի համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Արմինե Ղուկասյանը, փոքրիկ Մհերի մայրը տեղեկացել ու միանգամից հայտ է ներկայացրել Գորիսում կազմակերպվող խոհարարական դասընթացներին եւ դրան հաջորդող մրցույթին: Մհերը, որ ամենակրտսեր մասնակիցն է եղել, կարողացել է զարմացնել եւ հիացնել բոլորին ու նվաճել հաղթողի կոչումը:
«Նրա պատրաստած աղցանը եւ լցոնած ձուկը ճանաչվել է լավագույնը` արժանանալով առաջին մրցանակի: Փոքրիկ Մհերը պատմում է, ներկայացնում իր պատրաստածը` բաց չթողնելով ոչ մի մանրուք: Երեք-չորս տարեկանից նա սեր է ցուցաբերել խոհանոցի հանդեպ՝ խառնվելով տատիկի ու մայրիկի խոհարակական գործերին, ավելին՝ տատիկին օգնել է գաթա պատրաստել, ապա անցել է տորթերին, աղցաններին: Սեւանցի փոքրիկ խոհարարի այս տարվա հայտնությունն աննկատ չի անցել: Մրցույթից օրեր անց նա արդեն հանրապետության ճանաչված խոհարար, «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ-ի նախագահ Սեդրակ Մամուլյանի հյուրն էր:
Հյուրընկալության մասին պարոն Մամուլյանն անդրադարձել է իր ֆեյսուբքյան էջում եւ նշել. «Վերջերս ինձ հյուր էր եկել Մհեր Հարությունյանը՝ Սեւան քաղաքից։ Մհերը ընդամենը 6 տարեկան է, բայց արդեն կարողանում է ինքնուրույն պատրաստել մի շարք ուտեստներ։ Մհերի երազանքն էր ինձ հետ պատրաստել, իսկ իմ երազանքն է իմ փորձը փոխանցել տաղանդավոր երիտասարդ սերնդին, այս առումով Մհերը դեռ երիտասարդ էլ չէ, նա դեռ տակավին պատանի է, բայց, այնուամենայնիվ, իմ երազանքն էլ կատարվեց, որի համար շնորհակալություն քեզ, Մհեր»։
Մհերի համար ամեն ինչ դեռ առջեւում է, իսկ այժմ նա պատրաստվում է մասնակցել տոլմայի փառատոնին: Իր մանկական անմիջականությամբ ու պարզությամբ Մհերը գծագրում է նաեւ իր ապագան. ցանկանում է դառնալ հայտնի խոհարար եւ Սեւանում բացել ռեստորան»,-նշեց Արմինե Ղուկասյանը:

Шестилетний мальчик из Севана признан победителем Республиканского конкурса поваров
Ученик школы № 6 города Севан, шестилетний Мгер Арутюнян на состоявшемся недавно в Горисе Республиканском кулинарном конкурсе был признан победителем.
Как сообщила «Арменпресс» секретарь администрации общины Севан Армине Гукасян, мать Мгера узнав о конкурсе, сразу же представила заявку на участие в кулинарных курсах, проводимых в Горисе и на последующий конкурс. МГЕР, который был самым младшим участником, сумел удивить и поразить всех и завоевать титул победителя.
Приготовленный им салат и фаршированная рыба были признаны лучшими и удостоились первой премии. Мальчик, представляя свою продукцию, не упустил ни одной мелочи. С трех - четырех лет он проявлял любовь к кухне, вмешиваясь в поварские дела бабушки и мамы, более того, помогал бабушке приготовить гату, а затем перешел на торты, салаты. Через несколько дней после конкурса он уже был гостем известного повара республики, председателя ОО “Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций” Седрака Мамуляна.
Об этом Мамулян написал на своей странице в Facebook: “Недавно у меня в гостях был Мгер Арутюнян из города Севан. Мгеру всего 6 лет, но он уже может самостоятельно приготовить несколько блюд. Мгер мечтает готовить вместе со мной, а моя мечта - передать мой опыт талантливому молодому поколению, в этом плане Мгер еще не подрос, он еще не юноша, но, тем не менее, сбылась и моя мечта, за что спасибо тебе, Мгер”.
Для Мгера все еще впереди, а теперь он собирается принять участие в Фестивале долмы. Со всей своей детской непосредственностью и простотой Мгер представляет свое будущее. Он хочет стать известным поваром и открыть в Севане свой ресторан”, - отметила Армине Гукасян.