Զարեհ Սինանյանը մանրամասներ ներկայացրեց Բեյրութի պայթյունից հետո Լիբանան կատարած այցից
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի խոսքով՝ Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունը ստիպեց, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունը նույնպես ներկայացուցիչ ունենա այնտեղ և տեղում ծանոթանա ստեղծված իրավիճակին: Սինանյանը նման տեսակետ հնչեցրեց «Արմենպրեսում» կազմակերպված մամուլի ասուլիսում՝ մանրամասներ ներկայացնելով Լիբանանի մայրաքաղաք կատարած իր այցից:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը հայտնեց, որ այցի հիմնական նպատակն էր տեղ հասցնել Հայաստանի կառավարության անունից Լիբանանի կառավարությանն հատկացված հումանիտար օգնությունը և տեղում ծանոթանալ հայ համայնքի խնդիրներին:
«Պայթյունից անմիջապես հետո մենք ահագնացող նորություններ էին ստանում պայթյունի ուժգնության, համայնքին հասած վնասների և համայնքում տիրող իրավիճակի մասին: Այս պայթյունը պահանջեց, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացուցիչ ունենա տեղում, որը կծանոթանա իրավիճակին, և դրա հիման վրա կառավարությունը կմշակի իր ծրագրերը»,- ասաց Սինանյանը:
Նա նշեց, որ պատվիրակության այցի ընթացքում հանդիպումներ են եղել Լիբանանի հայ համայնքի տարբեր բնագավառների ներկայացուցիչների հետ:
«Հանդիպումներ ունեցանք հոգևոր առաջնորդների, տարբեր կուսակցություններ և մշակութային կազմակերպություններ ներկայացնող մեր հայրենակիցների, լիբանահայ մամուլի ներկայացուցիչների հետ: Այցելեցինք բժշկական հաստատություններ, պայթյունից տուժած անհատների տներ, որպեսզի տեսնենք, թե կորուստներն ինչ բնույթ են կրում: Հանդիպեցինք նաև տարբեր անհատների հետ, որպեսզի ավելի համապարփակ և օբյեկտիվ պատկերացում կազմենք այն իրավիճակի հետ կապված, որը տիրում է Լիբանանում»,- նշեց Զարեհ Սինանյանը:
Օգոստոսի 4-ին հզոր պայթյուն է որոտացել Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում: Ականատեսները տեսանկարահանել են կատարվածն ու ներկայացրել ավերածությունները, որոնք տեղի են ունեցել շրջակայքում: Տեսանկարահանումը ֆիքսել է հարվածային ալիքը, որը ցնցել է մի քանի կիլոմետր հեռավորությամբ գտնվող շինությունները: Զոհերի թիվը գերազանցել է 220-ը, վիրավորվել է ավելի քան 5 հազար մարդ: Պայթյունի հետևանքով զոհվել է 13, վիրավորվել՝ 300 հայ։
Հայաստանից դեպի Բեյրութ իրականացվել է հումանիտար օգնության երեք չվերթ: Առաջին չվերթը կայացել է օգոստոսի 8-ին, երկրորդը՝ օգոստոսի 9-ին` Արցախի ժողովրդի անունից, երրորդը՝ օգոստոսի 11-ին: Ինքնաթիռները Լիբանան են տեղափոխել հումանիտար օգնություն, որը պարունակել է դեղորայք և բժշկական պարագաներ, սնունդ, տեքստիլ արտադրանք, համակարգչային տեխնիկա՝ նախատեսված օգոստոսի 4-ին Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունից տուժածներին օգնություն ցույց տալու համար:
Հայաստանից ուղարկված երեք օդանավերով Լիբանանից հայրենիք է ժամանել շուրջ 100 հայ, որոնք Բեյրութում բնակության խնդիրների առաջ են կանգնած եղել նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունից հետո:

Заре Синанян представил подробности своего визита в Ливан после взрыва в Бейруте
ЕРЕВАН, 14 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. По словам главного комиссара администрации премьер-министра РА по делам диаспоры Заре Синаняна, взрыв в порту Бейрута вынудил Республику Армения также иметь там своего представителя, чтобы на месте ознакомиться с ситуацией. Такое мнение Синанян выразил на организованной «Арменпресс» пресс-конференции, в которой подробно рассказал о своем визите в столицу Ливана.
Верховный комиссар по делам диаспоры сказал, что основной целью визита была доставка гуманитарной помощи правительству Ливана от имени правительства Армении, чтобы на месте ознакомиться с проблемами армянской общины.
«Сразу после взрыва мы стали получать все больше новостей о масштабах взрыва, нанесенном населении ущерба и создавшейя ситуации. Этот взрыв потребовал, чтобы у Республики Армения был представитель на местах, который ознакомится с ситуацией, на основе которой правительство разработает свои программы», - сказал Синанян.
Он отметил, что в ходе визита делегации состоялись встречи с представителями разных сфер армянской общины Ливана.
«У нас были встречи с духовными лидерами, нашими соотечественниками, представляющими разные партии, культурные организации, представителями ливано-армянской прессы. Мы посетили медицинские учреждения, дома пострадавших от взрыва, чтобы узнать, каковы потери. Мы также встречались с разными людьми, чтобы составить более полную и объективную картину ситуации в Ливане», - сказал Заре Синанян.
4 августа в столице Ливана Бейруте произошел мощный взрыв. Очевидцы засняли произошедшее и представили разрушения, имевшие место в этом районе. На видео зафиксирована ударная волна, сотрясшая здания за несколько километров. Число пострадавших превысило 220, более 5 тысяч человек получили ранения. В результате взрыва 13 армян погибли и 300 получили ранения.
Из Армении в Бейрут было совершено три рейса с гуманитарной помощью. Первый рейс состоялся 8 августа, второй - 9 августа от имени народа Арцаха, третий - 11 августа. Самолеты доставляли в Ливан гуманитарную помощь, в том числе лекарства, медикаменты, продукты питания, текстиль и компьютерное оборудование, чтобы помочь пострадавшим в результате взрыва 4 августа в порту Бейрута.
Около 100 армян прибыли на родину из Ливана на трех самолетах, присланных из Армении, у которых возникли проблемы с размещением после взрыва в порту Бейрута.