Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում ընթացող ՀՀ երկրորդ նախագահի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվեց մինչև սեպտեմբերի 8-ը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նիստը նախագահում էր դատավոր Աննա Դանիբեկյանը:
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը չէր կարողացել ներկայանալ դատական նիստին, ինչից ելնելով այն հետաձգվեց։
Պողոսյանը դատարանին գրավոր դիմում էր ներկայացրել առ այն, որ հանկարծակի առաջացած խնդիրների պատճառով չի կարող ներկա լինել այսօրվա դատական նիստին։
Միհրան Պողոսյանը պատրաստվում էր բացարկի միջնորդություն ներկայացնել նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանին։
Դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը նիստի ժամանակ խնդրեց անհարկի ճանաչել պաշտպանի բացակայությունը, քանի որ իր գնահատմամբ սա ընդհամենը պատրվակ է նիստերը ձգձգելու համար։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը նկատեց, որ ճիշտ կլինի Միհրան Պողոսյանի բացակայության պատճառները ներկայացնի հենց ինքը, և դրանց հետ կապված քննարկումը տեղի ունենա նրա ներկայությամբ։
Փաստաբան Վարդգես Գևորգյանը դադարեցրել է նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպանի լիազորությունները, իսկ մյուս պաշտպանը՝ Էրիկ Ալեքսանյանն օգոստոսի 12-ից մինչև սեպտեմբերի 1-ը ներառյալ լինելու է ամենամյա արձակուրդում։
Հաշվի առնելով Միհրան Պողոսյանի բացակայությունը և Էրիկ Ալեքսանյանի արձակուրդ մեկնելու հանգամանքը` դատարանը նիստը հետաձգեց մինչև սեպտեմբերի 8-ը, ժամը 13։00-ն։
Նախորդ նիստին Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը միջնորդել էր դադարեցնել սահմանադրական կարգի տապալման գործով տուժող և նրանց իրավահաջորդ անձանց դատավարական կարգավիճակը և նրանց հարցաքննել վկայի կարգավիճակով։ Ալումյանը նշել էր, որ տարբեր աստիճանի ծանրության մարմնական վնասվածք ստացած դատակոչված 102 անձինք տուժող են ճանաչվել 2008թ մարտի 1-2-ի դեպքերի վերաբերյալ հարուցված մայր գործի շրջանակներում, իսկ 2018-ին դրանից անջատվել է մի գործ, որի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել 3001 հոդվածով։ Պաշտպանը ներկայացրել էր դատարանին 102 հոգանոց ցուցակ, խնդրելով այդտեղ նշված անձանց հարցաքննել վկայի կարգավիճակով։
Գործով անցնում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, Ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Արմեն Գևորգյանը և ԶՈւ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովը։

Судебное заседание по делу Кочаряна и других отложено
Судебное заседание по делу второго президента Армении и других лиц, проходящее в Шенгавитской резиденции суда общей юрисдикции Еревана, отложено до 8 сентября.
Как передает Арменпресс, на заседании председательствовала судья Анна Данибекян.
Защитник бывшего начальника Генштаба ВС Армении Юрия Хачатурова Мигран Погосян не смог явиться на судебное заседание, исходя из чего оно было отложено. Погосян представил суду письменное заявление о том, что из-за внезапно возникших проблем не может присутствовать на сегодняшнем судебном заседании. Мигран Погосян собирался представить ходатайство об отводе председательствующей судье Анне Данибекян.
Прокурор Геворг Багдасарян на заседании попросил признать отсутствие защитника неуважительным, поскольку, по его оценке, это всего лишь повод для затягивания заседаний.
Адвокат второго президента РА Роберта Кочаряна Арам Вардеванян отметил, что будет правильно, чтобы причины отсутствия Миграна Погосяна представил именно он, и связанные с ними обсуждения состоялись в его присутствии.
Адвокат Вардгес Геворкян прекратил полномочия защитника бывшего вице-премьера Армена Геворкяна, а другой защитник Эрик Алексанян с 12 августа по 1 сентября включительно будет находиться в ежегодном отпуске.
Учитывая отсутствие Миграна Погосяна и обстоятельство отпуска Эрика Алексаняна, суд отложил заседание до 13: 00 8 сентября.
На предыдущем заседании адвокат Кочаряна Айк Алумян ходатайствовал о прекращении процессуального статуса потерпевших и их правопреемников по делу о свержении конституционного строя и допросить их в качестве свидетелей. Алумян отметил, что 102 лица, получившие телесные повреждения различной степени тяжести, были признаны потерпевшими в рамках возбужденного по делу о событиях 1-2 марта 2008 года, а в 2018 году от этого было отсоединено дело, в рамках которого было предъявлено обвинение по статье 300.1. Адвокат представил суду список из 102 человек, с просьбой допросить указанных лиц в качестве свидетелей.
По делу проходят второй президент Армении Роберт Кочарян, бывший министр обороны Сейран Оганян, бывший секретарь Совета национальной безопасности Армен Геворкян и бывший начальник Генштаба ВС Юрий Хачатуров.